NEINFRANTII

- legenda continua

Pro si contra telefoanelor inteligente

Distribuiţi
horia

Data de inscriere : 14/11/2009

Pro si contra telefoanelor inteligente

Mesaj  horia la data de Vin Dec 10, 2010 12:15 pm

Am sa intru brusc in subiect si o sa scriu citeva cuvinte despre aplicatiile pe care le-am incercat [edit: pe Samsung Galaxy S], le prezint in ordine alfabetica asa cum apar in gestionarul de aplicatii
Accu Weather Ceas - arata bine
Alerte soferi - promite dar nu am apucat o testez pe drum
Alternate calendar calendar - cu fazele lunii si optional sarbatori islamice Smile
Any Soft Keyboard - functie pretictiva din pacate mai maninca un rind din fereastra cu textul de editat... se poate trai si fara ea.
Bubble - nivla cu bula de aer chestie mai mult haioasa decit utila
Compass - o busola draguta
Converter Pad - tot felul de transformari
Deluxe Moon Lite - versiunea free e doar un demo pt versiunea cu bani imi place doar widgetul cu faza curenta a lunii
Dropbox - fara comentarii Wink
Facebook - idem
File manager - foarte util
Google traducere - il folosesc frecvent
History - in legatrua cu Hystory chanel ... ziua de azi in istorie si alte alea
I go shop lite - nu merita sint altele mai tari
Mail Yahoo Smile doar ca se misca detul de greu
Messenger Smile)
Percent calculator - nu cere de mincare ...
RealCalc - face unele chestii mai bine decit calculatorul implicit
Record my call - foarte tare !!!
Shop Easy 2 - too easy Smile
Shop basket free - singura lista de cumparaturi care merita, daca intereseaza pe cineva revin cu detalii Wink
ShopSawy - cititor de cod de bare poti vedea pretul in euro sau lire pentru produse de firma cu circulatie internationala
Smart Compass - Foarte tare busola cu realitate augumentata plus detector de metale pacat ca nu face poze Smile
Slide IT Romanian pack - NU
Smartparck - Tine minte unde ai parcat masina - eu nu prea Smile
Speedtest - testeaza viteza internetului si le retine in lista. Util
Star Chart - harta cerului - Spectaculos
Sun Moon - orele de apus si rasarit pt soare si luna
Twiter si atit...
Urban Scout - un fel de GPS pt mers pe jos nu l-am testat, arata bine.
WI FI Radar(cel verde)- interesant si util
Wifi_Radar (mov) stupid

Sper ca e de ajuns... astept comentarii Very Happy

Ultima editare efectuata de catre horia in Vin Dec 10, 2010 6:48 pm, editata de 1 ori
Minnie

Data de inscriere : 30/10/2009

Re: Pro si contra telefoanelor inteligente

Mesaj  Minnie la data de Vin Dec 10, 2010 6:25 pm

Horia, ma provoci!

Dar nu-i bai, am sa scriu si eu din experienta avuta cu acest telefon.
Cu mentiunea ca e un telefon 'civil' si aplicatiile de pe el sunt 'civile' - in sensul ca se poate comercializa liber (singura constrangere ar fi pretul), toate aplicatiile de pe el sunt accesibile tuturor si nu, nu e vorba de nici un aparat 'special pentru james bonzi'.

In primul rand are GPS-ul. Care se poate folosi (daca vrei si il setezi, binenteles), impreuna cu aparatul foto de 5MP. Asta inseamna ca, daca ii dai un pic de timp, iti salveaza in proprietatile pozei pe care o faci si coordonatele locului de unde ai facut poza. E adevarat, nu te urmareste foarte exact, iar eroarea, daca esti in spatiu deschis, e undeva pana in 100 de metri (cam atat stiu eu).

In al doilea rand, ca poate filma HD. Asta inseamna o calitate buna a instantaneelor obtinute dintr-un film.

Apoi aplicatiile Google care sunt (pre)instalate. Ei, dragii mei, aici e un pic de discutat. In primul rand exista Google latitude. Care te ajuta sa iti impartasesti cu prietenii locatia in care esti. Bine macar ca ai control cu cine sa impartasesti locatia, si nu o postezi sa o vada toti (inclusiv cei care iti fac vizite acasa cand tu nu esti Twisted Evil ). Mi-am facut cont la ei, sa vad ce si cum, apoi... dupa vreo luna in care am uitat de Latitude, am revenit pe pagina. Surpriza! Mi-a pe unde fusesem in ultima vreme, cu locatiile antenelor GSM in raza carora am fost (iar informatiile erau culese cam o data la jumatate de ora). Mai mult, pe baza acestor informatii, programelul Google a dedus cand am fost la servici si cand am fost acasa, si cate ore am petrecut la servici si cate ore am petrecut acasa si cate ore am petrecut pe strada (in mers, altundeva decat la servici si acasa). Si toate astea in conditiile in care nu i-am spus explicit nici unde locuiesc si nici unde lucrez.

Ar mai fi si mult-laudata aplicatie Layar (aia din reclamele la Samsung Galaxy). Cum functioneaza? Eu folosesc varianta cea mai simpla: cautarea pe plan local (max 1 km de unde ma vede GPS-ul) a anumitor obiective (restaurant, scoala, farmacie...). dar sunt diferite alte variante, pentru fanii genului.

Apoi mai e de povestit despre aplicatiile Think Free Office (word, excel, power-point, pdf si html viewer). Si de Aldiko e-book reader, care intr-adevar da alt sens cititului de carti electronice.

Ultima gaselnita gasita, e Snap'n'Go - o aplicatie care se instaleaza atat pe telefon cat si pe calculatorul personal iar apoi... faci poza la un element de pe calculatorul personal si aplicatia ti-l trimite pe telefon. Binenteles, cu conditia ca ambele dispozitive sa fie conectate la aceeasi retea wireless.

Ce am mai testat si mi-a placut? O varianta de lanterna, o varianta de ceas cu afisaj mare, Feroviar (mersul trenurilor din Romania), Ro.tel (pagini aurii), Dropbox, busola, nivela Bubble (poate fi folosita si ca un raportor pentru fanii genului!), xPiano (o mini-orga electronica), Tangram, Twenty-Four, Math Workout (un joc foarte simpatic, pentru antrenamentul creierului)...

... si, la recomandarea lui Horia, Star Chart Lite! Pe care tocmai l-am testat la exterior, profitand de faptul ca a fost o seara fara (prea multi) nori. Ce face aceasta aplicatie? In principiu, o indrepti spre cer si iti spune numele stelelor si al planetelor din zona de cer spre care o indrepti. Si iti da si informatii despre ele. Si da, harta lor corespunde cu ceea ce se vede pe cer, cu o mica inadvertenta: desi Luna se vedea mare si stralucitoare pe cerul fara nori, programelul o arata ca fiind sub orizont, in drept cu Soarele. De ce, nu imi dau seama. Dar e o inadvertenta.

aaa... Horia, tu ce varianta de Android ai? Pentru ca se vorbea la un moment dat ca, de la Android 2.2 in sus, sa nu mai fie posibila inregistrarea convorbirilor telefonice in derulare, tocmai pentru a proteja intimitatea interlocutorilor. Desi... la cate am povestit mai sus, nu prea stiu cat a mai ramas intim din intimitatea aia pe care vrem sa ne-o protejam!
horia

Mesaj  horia la data de Sam Dec 11, 2010 10:43 pm

Minnie a scris:
aaa... Horia, tu ce varianta de Android ai? Pentru ca se vorbea la un moment dat ca, de la Android 2.2 in sus, sa nu mai fie posibila inregistrarea convorbirilor telefonice in derulare, tocmai pentru a proteja intimitatea interlocutorilor. Desi... la cate am povestit mai sus, nu prea stiu cat a mai ramas intim din intimitatea aia pe care vrem sa ne-o protejam!

Am versiunea noua si inregistrarea convorbirilor merge ok
Apropo, de ce nu activezi la forum functia de raspuns rapid ...mi se pare utila .

Ultima editare efectuata de catre horia in Sam Dec 11, 2010 11:16 pm, editata de 1 ori
horia

Mesaj  horia la data de Sam Dec 11, 2010 10:52 pm

As mai vrea sa fac aici o lista cu ceea ce poate face samsung galaxy asta,
ma refer acum in special la suportul pe care aparatul il ofera diverselor aplicatii
si nu la aplicatiile in sine ca mai sus.

sa vedem ce iese ...

1.Telefon (totusi)
2.Inregistrarea convorbirilor
3.Reportofon
4.mp3 player
5.Video player hd
6.Ceas desteptator cu n ore de alarma programare pe zile etc
7.Aparat foto 5 mp cu memorarea pozitiei GPS pt fiecare poza si multe efecte speciale
8.Camera video hd
9.Radio fm RDS cu memorarea listei de canale
10.Browser de internet inclusiv flash player (mi-a placut facilitatea de a suna la telefon facind 'clic' pe numarul ce apare scris pe pagina de net)
11. Aplicatii de net independente de browser: Yahoo mess, si mail. Google mess si mail, Facebook, Twitter, si Youtube, Google-calendar
12. Layer - aplicatie de realitate augumentata
13.Think Office cu word, excel, power point, (nici pe astea nu le numar separat)
14.PDF reader, e-book reader
15.Calculator simplu, stiintific, si posibilitatea de a instala diverse alte tipuri de calculatoare.
16.GPS de la Google maps tot asa cu posibilitati divserse de instalare
17.Google traducere
18.Diverse busole unele cu realitate augumentata
19.Detector de metale (feroase) diverse aplicatii
20.Nivela cu bula de aer (evident vituala)
21 Cititor de cod de bara cu identificarea produsului prin net cu denumire si pret in euro (aplicatia e abia la inceput nu gaseste unele coduri sau preturi... dar promite Smile )
22. Scanare document in fisier pdf

23.Mobil acces point
Adica transfera conectarea la net catre un laptop, telefonul fiind un fel de modem ce emite pe wifi
24. o aplicatie gen telnet cu care poti opera in linie de comanda pe
Linuxul local sau pe un server .

25. Telecomanda tv numai samsumguri noi prin WIFI
26. Allshare transfer prin WIFI catre televizoare (samsung, produse cu incepere din 2010) de imagini video hd sau de poze din telefon sau preluate din net youtube etc.

27. Iesire tv hd prin cablu. Cablul se cumpara separat si foloseste iesirea audio dar cu un jack special
din pacate nu am gasit la niciun magazin acest cablu Smile

28. Posibilitate ce conectare de casti stereo fara fir prin blututh

29. Vitezometru auto si folosind acelasi senzor de miscare ... contor de pasi, si chiar seismograf! chestia e sa poti sa ii dai drumul inainte sa inceapa cutremurul Smile

30. Posibilitati nelimitate de jocuri si o uriasa varietate de softuri gratuite, enciclopedii, dictionare, atlase, pagini aurii, aplicatii, matematice, astronomice, maritime, de vinatoare sau pescuit, instructiuni de prim ajutor,si cam tot ce va puteti imagina ... sau nu Smile

...si tot am uitat ceva

31 Mobile tracker o functie care te ajuta sa gasesti telefonul daca il pierzi sau se fura il identifica si cu simul scos sau schimbat

o mai fi ceva ?

Ultima editare efectuata de catre horia in Dum Dec 19, 2010 2:21 pm, editata de 1 ori
Minnie

Mesaj  Minnie la data de Lun Dec 13, 2010 6:56 pm

... si inca o multime de gadgeturi care mai de care mai apetisante (ai uitat sa spui ca il poti folosi pe post de lanterna - iar eficienta e destul de buna pentru un celular).

Se pune problema procesarii acestor date. Si se pune problema CINE are acces la datele transmise de catre telefon, si CE POATE DEDUCE din ele. Revin la povestea mea: cei de la Google au descoperit cam pe unde lucrez si cam pe unde domiciliez si chiar o anumita rutina zilnica in programul personal - doar contorizand (cu acordul meu, binenteles) datele trimise de telefonul meu.
Mai spun ca da, toate astea le stiu pentru ca am acceptat sa colaborez cu ei (clasicul 'agreement' de la instalarea unui program). Dar cei care folosesc astfel de telefoane inteligente, fara sa isi dea seama ca datele lor sunt stocate pe vreun server sau altul? Ei stiu ca, undeva, acolo departe, cineva stie in orice moment ce fac?

Cred ca ar fi interesant de spus ce se poate face in mod concret cu un asemenea telefon inteligent, atunci cand e vorba de protejarea (sau nu) a intimitatii personale. Si mai cred ca ar trebui sa redenumim topicul in acest sens - poate 'Pro si contra telefoanelor inteligente' - ce zici, Horia?
horia

Mesaj  horia la data de Lun Dec 13, 2010 9:26 pm

Minnie a scris:.....Si mai cred ca ar trebui sa redenumim topicul in acest sens - poate 'Pro si contra telefoanelor inteligente' - ce zici, Horia?

Eu zic ok si sint pro Smile
octasim

Varsta : 113
Localizare : Bucuresti

Mesaj  octasim la data de Mier Dec 15, 2010 6:59 am

Interesant topicul, mai ales pentru cei care nu sunt asa de pasionati de telefoane, ca mine.
Practic este impropriu spus "telefonul inteligent". E mai degraba o puternica unitate de prelucrare a datelor unde functia de transmisie vocala / telefonie este undeva ... pe acolo. O functie oarecum banala pe langa atatea aplicatii pe care le ofera aparatul. "Telefonia/telefonul" a ajuns sa fie mai mult o motivatie a denumirii aparatului pe care il ti in mana - posibilitatile "utilajului" depasind cu mult ceea ce facea un calculator cat un dulap din anii 90-95. Asta arata dinamica dezvoltarii stiintei si aplicatiilor practice in domeniul informatiei digitale.

Minnie

Mesaj  Minnie la data de Mier Dec 15, 2010 1:39 pm

Daca ma gandesc bine, Octasim are dreptate. Printre toate celelalte aplicatii ai si telefon.
Ce poti controla tu cu el, pe langa faptul ca poti da telefon?
- pai poti sa il rogi sa trimita sms la un anumit numar de telefon (care vrei tu), in momentul in care este introdusa alta cartela SIM in el (nu cartela pe care ai introdus-o tu la inceput)
- poti sa verifici pe unde se plimba telefonul tau in fiecare zi (fie ca e in buzunarul tau, fie ca e in buzunarul altcuiva - la urma urmei, se poate intampla sa il gaseasca cineva inainte sa il pierzi tu). Nu mai spun ca daca nevasta nu se pricepe la lucruri de astea, poti sa ii setezi discret telefonul si sa vezi cam prin ce parte de oras umbla toata ziua. Partea buna e ca stii in ce parte de oras e telefonul. Partea proasta e ca inca nu am gasit o aplicatie care sa imi spuna coordonatele gps la fiecare 10 minute - imi spune doar din 20 in 20 de minute pe raza carei antene gsm ma aflu.
- poti sa adaugi coordonate gps pe fotografie. Sau poti sa setezi implicit aparatul sa faca acest lucru, binenteles daca fotografia se face la exterior. Ceea ce inseamna ca, daca imi fac poza pe o strada din Arad, nu mai pot sa pretind dupa aia ca poza e din Timisoara. Binenteles atunci cand pun poza pe net sa o vada pretenii de pe face-bok.
- poti sa il folosesti cu succes pe post de gps, ca sa gasesti o adresa sau un traseu. Binenteles, succesul tine de cat de bine si de actual cunosti numele strazii. Am avut un esec la acest capitol, cautand o strada din cartier, care a fost intre timp redenumita. Mai mult, pentru ca toate astea folosesc serviciul Google maps, mai nou poti avea norocul sa vezi si poze din oras (serviciul street view de la Google e disponibil in Romania in principalele orase).
- poti sa ai acces de oriunde la mail, si la continuturi de pe internet. Binenteles, la un pret corespunzator.
- poti sa ai lumina (ecranul lumineaza bine, in aplicatia lanterna), poti sa asculti radioul, poti sa il folosesti ca busola sau detector de camp magnetic - si aici am sa revin odata cu o dare de seama despre perturbarile de camp magnetic din jurul nostru - , poti sa faci o multime de lucruri.

Intr-o postare viitoare am sa scriu despre partea de transmitere si stocare a datelor - si despre cine are acces la ele. Binenteles, nu doar in cazul telefoanelor Samsung, ci in general.

Ca sa vedeti ce trenduri exista in lume.
horia

Mesaj  horia la data de Dum Dec 19, 2010 9:17 pm

octasim a scris:Interesant topicul, mai ales pentru cei care nu sunt asa de pasionati de telefoane, ca mine.
Practic este impropriu spus "telefonul inteligent". E mai degraba o puternica unitate de prelucrare a datelor unde functia de transmisie vocala / telefonie este undeva ... pe acolo. O functie oarecum banala pe langa atatea aplicatii pe care le ofera aparatul. "Telefonia/telefonul" a ajuns sa fie mai mult o motivatie a denumirii aparatului pe care il ti in mana - posibilitatile "utilajului" depasind cu mult ceea ce facea un calculator cat un dulap din anii 90-95. Asta arata dinamica dezvoltarii stiintei si aplicatiilor practice in domeniul informatiei digitale.

Indraznesc o corectura, perioada calculatoarelor cit dulapul
a fost de la inceputurile calculatoarelor si pina prin 86 cel putin la noi in tara
si spun asta pentru ca am lucrat pe asa ceva din 82 ...felix 256 apoi felix 1024
sau apoi seriile asa zise mini (nu mai erau cit un dulap cu 4 usi ci doar cu doua): )
dar dupa 87 sau 88 nu mai stiu exact, nici macar la ministerul agriculturii unde lucram eu
nu se mai foloseau dulapuri, incepuse trecerrea de la mini la micro
Desi aparute prin anii 70 la ei ... microprocseoarele au patruns mai greu la noi sub forma
unor chestii gen pc ... cu ecran verde si mod caracter si flopy de 8 inch (cit farfuria)
- apoi cub-z un mare pas inainte cu flopy de 5 inch cit scrumiera Smile
toate astea aveau sistem de operare CPM, un stramos al celebrului MS-DOS al primelor pc-uri,
si la revolutie stiu sigur ca aveam pc 286 cu windos 3.11 si joc de sah care anunta vocal sah si sah mat !

Uite ce m-am intins si nu vroiam decit sa iti zic ca in 90 epoca dinozaurilor IT se incheiase de ceva timp, iar in 95 aveam deja windows 95 Wink

horia

Mesaj  horia la data de Dum Dec 19, 2010 9:34 pm

revin la topicul initial despre aplicatii si completez cu :

-Battery Buster ajuta la o mai buna gestionare a bateriei si anunta cind se descarca ceea ce telefonul nu facea asa cum face orice telefon ...
-Cam scaner scaneaza in pdf face autofocus pe document astfel e clar si bun de citit
- clasic teris fara comentarii
- color detector reda codul culorii in forma pc din poza pe carte o faci
- gps test merita instalat
- instant hearth ... nu merita
-IQ test asa si asa
- math workout (merci minnie)
- mtools merge ...
- seism detector ... slab
- skype foarte tare !
- sound meter ...nivelul de zgomot din camera ... interesant
- world countries un fel de scurta prezentare a tarilor lumii partea de istorie lasa mult de dorit mai ales in ce priveste Romania ... poate mai revin la subiect.

- 1pod bussnies eng si travel eng ... lectii de engleza n-am apucat sa le vad
revin Smile

Minnie

Mesaj  Minnie la data de Lun Dec 20, 2010 8:02 pm

OK... si-acum sa vedem, daca tot ne jucam cu telefonul, si telefonul tot este inteligent, ce putem afla despre realitatea inconjuratoare...

In primul rand, povestea cu urmarirea, ca te lipseste de intimitate.

Apoi, povestea cu Layar - care iti arata cam ce atractii gasesti in apropiere.

Busola iti arata in principiu nordul. Si-ti mai arata eventual si coordonatele GPS. Busola inteligenta (smart compass), iti spune ceva si despre campul magnetic inconjurator. Iar la partea de asistenta, iti si explica despre ce e vorba. Ei bine, spun creatorii acestui programel ca valoarea normala a campului magnetic inconjurator e de 49 micro-Tesla. Orice obiect metalic perturba acest camp magnetic si face sa creasca valoarea. Mai departe, imi aduc aminte de orele de fizica din liceu. Si-mi aduc aminte ca un conductor strabatut de curent alternativ genereaza si el camp magnetic. Ei si-acum sa incercam jucareaua inteligenta. O plimb de-a lungul aragazului, imi arata o crestere de camp magnetic (deci un metal prezent). O plimb de-a lungul zidului, imi arata variatii de camp magnetic, de intensitate mica (max +/- 5 micro-Tesla) si mai ales in preajma intrerupatoarelor. Clar, pare sa detecteze cablurile electrice din pereti. Ma mai plimb un pic cu detectorul prin casa ('vede' si televizorul, si cheile si alte obiecte feroase) cand... surpriza! senzorul o ia razna: busola se invarte nebuneste, iar valoarea campului magnetic parca explodeaza. Ce s-a intamplat? Nimic deosebit, doar am trecut senzorul in dreptul unui (alt) telefon celular. De-atunci am mai incercat povestea, si cu alte telefoane, si intotdeauna am obtinut acelasi lucru: campul magnetic in jurul unui celular este puternic perturbat. Rezultate similare am obtinut cu telefoanele fixe, televizoarele si, binenteles, boxele (pe unde sunt electro-magneti oare, in jurul nostru?)

Detectorul de sunete nu mi-a aratat deocamdata valori peste 60dB (corespunzatoare unei conversatii cu voce normala, la un metru de telefon). Nici nu doresc sa il incerc pe ceva mai tare, doar de dragul de a incerca aplicatia. Oricum, e interesant de vazut cat zgomot e in jurul nostru (de poluare fonica ati auzit in ultima vreme?)

Detectorul de vibratii (un programel care pune accelerometrul la treaba), foarte sensibil de altfel, vine si cu o categorisire a intensitatii cutremurelor (modified Mercalli intensity scale). Gradele sunt: I (simtit doar de animale), II (slab, putini oameni il simt in interior), III (usor, unii oameni il simt), IV (moderat, lustra se clatina), V (destul de puternic, poate sa sparga farfurii), VI (puternic, poate sa deplaseze mobilier greu), etc. De ce am scris toate astea? Stati sa vedeti continuarea. Am aflat, folosind detectorul de vibratii, ca, la oboseala, imi tremura mainile cu o amplitudine cam ca a unui cutremur de gradul II. Si ca, in mers, produc vibratii analoage unui cutremur de gradul IV-V. Din fericire, doar atunci cand piciorul atinge solul, si doar pe plan local. Pana la urma, detectorul de vibratii poate fi folosit cu succes pentru a detecta calmul, agitatia, oboseala...

... si aplicatii ar mai fi.

Totusi, mi-ar place sa discutam un pic si despre datele pe care le culeg telefoanele mobile si despre cine are sau nu acces la ele. Pentru ca abia de aici incolo povestea incepe sa devina interesanta. Twisted Evil
horia

Mesaj  horia la data de Mier Dec 29, 2010 8:04 pm

serialul merge mai departe ...ce am mai testat ce am mai instalat

Apropo de ce spunea Simina mai sus
Cellular Radiation Detector

Si acum as vrea sa revin la aplicatia DropBox pentru care ii multumesc Siminei
si pentru ca nu am comentat pina acum nimic am sa incerc o scurta prezentare
- Dupa ce te inscrii la ei si iti faci un cont ai la dipozitie 2G spatiu de stocare
acest spatiu creste cu 250 de mega pentru fiecare nou utilizator care isi face cont fiind invitat de tine
(politica de marketing nu gluma)
Directoarele din contul tau de pe net se sincronizeaza automat cu cele de pe pc (directorul MyDropbox)
Sincronizarea se face automat prin intermediul unui programel rezident care duce imediat pe net tot ce pui in MyDropbox
Continutul de pe net poate fi accesat de pe orice pc conectat la net si orice sistem de operare,
Cel mai tare e ca merge si pe telefoane legate la net !

Dar nu trebuie uitate si ale functii ale programului

- poti posta oriunde un link spre un fisier din directorul public

- poti invita un alt utilizator de dropbox sa aibe acces la unul din directoarele tale pt a lucra in comun pe fisiere

Pe telefon drobbox nu sincronizeaza continutul fisierelor ci doar numele acestora
pe care le reda dupa caz muzica poza text apoi le sterge ca sa nu ocupe aiurea spatiul

ACUM ATENTIE !
Ce facem daca vrem totusi sa aducem prin dropbox un fisier in tel ?
Instalam DROPBOX DOWNLOAD ! si problema e gata... ar mai fi de spus ca mai trebuie instalat si
IO File Mamager
si acum putem folosi Dropbox la adevarata lui valoare
nu numai acces la fisiere dar si copiere de pe tel in pc dar si invers Very Happy

Continut sponsorizat

Mesaj  Continut sponsorizat

Acum este: Joi Oct 19, 2017 5:35 am