NEINFRANTII

- legenda continua

Mântuirea de după Cumplita Rătăcire

Distribuiţi
octasim

Data de inscriere : 30/10/2009
Varsta : 113
Localizare : Bucuresti

Mesaj  octasim la data de Joi Ian 06, 2011 9:01 am

Autor(i): Pavel Coruţ
În categoria: Analizã mituri religioase
Anul apariţiei: 2009
Preţ: 20.00 lei

Cartea poate fi comandata on line aici -
http://drumulinvingatorilor.ro/store.php?book_id=379

Am scris aceastã carte pentru viitor, convins cã mai puţini oameni din prezent vor înţelege-o. Persoanele ignorante, leneşe şi imorale nu-şi pot însuşi conţinutul acestui volum, nu pot scãpa din mlaştina ratãrii şi suferinţelor specifice evoluţiei de tip darwinist. E clar însã cã, din momentul în care ne-am smuls din imperioasele legi ale naturii "mamã", evoluãm dupã indicaţiile Cuiva superior, evoluãm conform voinţei Divinitãţii, Nimeni nu opreşte orice om interesat sã cunoascã informaţiile ştiinţifice necesare, sã creeze continuu bunuri şi valori utile şi sã se comporte moral în orice situaţie, cu scopul de a se apropia de lumina divinã şi a se bucura de inspiraţia ei.
Acest volum nu fondeazã o nouã religie, ci sugereazã înlocuirea tuturor religiilor, forme sãlbatice şi perimate de cult, cu credinţa fermã în inspiraţia, ajutorul şi ocrotirea Adevãratului Dumnezeu. Numai persoanele culte, creatoare şi morale îşi pot curãţa creierele de zestrea bestialã şi-şi pot perfecţiona personalitãţile, cu scopul de a trãi o viaţa activã, lungã, plinã de succese, prosperitate şi fericire.
Pavel Coruţ

Un gest normal şi necesar, p. 3
PARTEA ÎNTÂI - DACÃ ADEVÃRATUL DUMNEZEU N-AR EXISTA, AR TREBUI INVENTAT, p. 6
Cap. 1 - Câteva reguli de tratare a mistico-religioşilor, p. 6
Cap. 2 - De ce credinţa în Adevãratul Dumnezeu este necesara în aceastã perioadã de evoluţie a Omenirii terrane?, p. 16
Cap. 3 - Avem vreo probã sigurã ca Dumnezeu existã?, p. 36
Cap. 4 - În ce cred românii?, p. 48
Cap. 5 - Sunteţi de acord ca Dumnezeu, p. ?, p. 58
PARTEA A DOUA - CUMPLITA RÃTÃCIRE, p. 64
Cap. 1 - Cea mai cumplitã blasfemie a religiei judeo-creştine, p. 67
Cap. 2 - Vechiul Testament prezintã mari neadevãruri despre Lume, p. 159
Cap. 3 - A doua blasfemie de neiertat a religiei judeo-creştine, p. 227
Cap. 4 - Creştinism - rasism, xenofobie, tiranie, comunism, misoginism, p. 288
Cap. 5 - Judeo-creştinismul, imoralitatea şi infracţionalitatea, p. 344
Cap. 6 - Biserica judeo-creştinã românã e un cuib de paraziţii şi de infractori, p. 377
Cap. 7 - Religia judeo-creştinã, evreii şi masoneria, p. 400
Cap. 8 - Câteva practici judeo-creştine blasfemice, sãlbatice, nocive sau inutile, p. 421
Cap. 9 - Cine produce adevãratele minuni?, p. 450
Cap. 10 - Trãdarea pseudo-intelectualilor, p. 464
Cap. 11 - Ce vã asumaţi atunci când vã declaraţi judeo-creştini?, p. 477
PARTEA A TREIA - MÂNTUIREA, p. 490
Cap. 1 - Românii au o şansã extraordinarã, p. 490
Cap. 2 - Cum ne prezentãm în faţa Divinitãţii?, p. 497
Cap. 3 - Virtuţile combinaţiei dintre credinţã şi ştiinţe, p. 533
Cap. 4 - Concluzii şi sugestii, p. 551
Cap. 5 - Mântuirea, p. 556
Bibliografie, p. 574

IMPORTANT - Cu aprobarea domnului Pavel Corut cartea poate fi citita sau descarcata in format PDF de aici

http://adevaratamantuire.comze.com
.

...............................................
Asteptam comentariile dvs.
Octasim

Stelar

Data de inscriere : 07/01/2011

Re: Mântuirea de după Cumplita Rătăcire

Mesaj  Stelar la data de Vin Ian 07, 2011 10:24 am

Eu cred ca orice credinta religioasa e o cumplita ratacire, un handicap adevarat, pentru ca prin acceptarea canoanelor si regulilor religioase iti interzici sa folosesti toate capacitatile fizice si intelectuale de care dispui pentru a evolua ca om. E ca si cum ti-ai interzice sa-ti folosesti o mana sau un picior. Nu e acesta un handicap adevarat?
Va salut pe toti, acesta e primul meu post pe forum si am dorit sa fac un fel de statement Smile
misodor

Data de inscriere : 10/11/2009
Varsta : 48
Localizare : São Carlos/SP/Brasil

Mesaj  misodor la data de Vin Ian 21, 2011 12:27 pm

Am citit cartea D-lui Coruţ, este interesantă şi ispititoare, din toate punctele de vedere. Merită felicitat pentru curajul său de a încerca să demoleze dogmele religioase şi mai ales parazitismul religios prezent, din nefericire, de mii de ani în societatea umană. Cu toate acestea, nu sunt întru totul gata să accept teoriile Domniei-Sale, sunt un mare iubitor al lui Iisus Hristos, pe care îl văd ca şi componentă a trinităţii însăşi. În viaţa mea s-au întâmplat prea multe miracole, total independente de mine, pentru a-i putea nega natura divină. I-am simţit deseori prezenţa, nu ca a unui om normal, ci ca a Dumnezeului adevărat. Cartea este o opţiune interesantă pentru aceia care cad în capcana milogului dogmatic, dar în rest... rămâne doar o erezie.

silviubogan

Data de inscriere : 31/01/2011

Mesaj  silviubogan la data de Lun Ian 31, 2011 10:53 am

COMENTARIILE TREBUIE SĂ SE REFERE LA CARTEA D-LUI CORUŢ, NU LA OPINIILE CELORLALŢI.
misodor

Mesaj  misodor la data de Mier Feb 02, 2011 7:20 pm

COMENTARIU ŞTERS DE AUTOR

Ultima editare efectuata de catre misodor in Vin Feb 04, 2011 11:35 am, editata de 1 ori
octasim

Data de inscriere : 30/10/2009
Varsta : 113
Localizare : Bucuresti

Mesaj  octasim la data de Mier Feb 02, 2011 8:39 pm

Orice carte este scrisa pentru a o trece prin filtrul propriei gandiri.
Evident ca orice carte te schimba cumva. Nu cred ca exista carte citita care sa nu ne schimbe cat de putin modul de a gandi.
Dar asta nu inseamna ca "de maine" vom deveni la fel de radicali ca cei care o aproba in cea mai mare parte sau la fel de radicali ca cei care o combat in cea mai mare parte. Sunt 2 extreme ale aceluiasi subiect - comentariul pe o carte citita.
Pe toata plaja dintre aceste 2 extreme putem discuta, comenta, diseca un subiect cautand argumente pro si contra. Nu trebuie sa ridicam baricade intre noi, nu trebuie sa ne jignim sau sa ne creem reciproc sentimente negative.
Personal nu agreez nici una dintre extreme dintr-un motiv simplu - consider ca cine accepta sau combate in totalitate un subiect este un om lipsit de educatie (cu sau fara vina lui ). Sa accepti/combati o carte a semenului tau fara nici un comentariu, fara nici un argument, fara nici o silaba emisa din procesul gandirii proprii arata de fapt ca fie nu cunosti subiectul si il accepti/combati din obedienta, fie ca nu ai educatia necesara pentru a emite macar un semn de intrebare la problema expusa.
De aceea va rog sa continuam discutia pe marginea acestei carti extraordinare, scrisa cu un curaj extraordinar dar care aduce atingere credintelor noastre intime. Nu suntem vinovati de aceste credinte - ele sunt rezultatul educatiei de-o viata, experientei de-o viata si nu in ultimul rand unei tendinte oarecum normale de a nu "iesi din randul lumii".
Cand spun "ne-a adus atingere credintelor itime" pot fi interpretat eronat conform celor 2 extreme expuse mai sus.
M-am referit exact la realitatea - ne-a adus atingere credintelor intime - pe unele le-a intarit, pe altele le-a zduncinat.
Oricum nu mai suntem aceiasi oameni de ieri, care nu citisera cartea... ceva s-a schimbat.
Octasim

silviubogan

Data de inscriere : 31/01/2011

Mesaj  silviubogan la data de Joi Feb 03, 2011 5:27 pm

Domnule/doamnă administrator octasim,

Vă respect decizia de a-mi șterge postarea anterioară. Dar dacă tot ați șters mesajul meu, nu ar fi corect, normal, rațional și de bun simț să ștergeți și răspunsurile la postarea ștearsă? Am citit regulamentul forumului din nou, și mi s-ar părea normal să faceți acest lucru. Eu am oferit argumente împotriva unei credințe, și nu împotriva unei persoane. Am considerat că mesajul meu se referă tot la conținutul cărții. El/ea a folosit termenul „științific” cu sens peiorativ, mi-a atribuit mie unocornul violet, și oarecum m-a făcut cârciumar. Dacă considerați că acest mesaj continuă o discuție nefolositoare, îl puteți șterge. Sunt obijnuit să discut pe forumuri, nu să comentez prima postare a unui subiect de discuție și să ignor opiniile celorlalți.

Vă mulțumesc!
misodor

Mesaj  misodor la data de Joi Feb 03, 2011 5:43 pm

Nu Octasim ţi-a şters comentariul anterior, ci eu. Şi voi aduce la cunoştinţa administratorilor, conform regulamentului forumului, pentru a fi şterse, dacă vei continua să pui chestiuni off-topic. Precum vezi, ţi-am respectat cererea, am şters şi comentariul meu.

Continut sponsorizat

Mesaj  Continut sponsorizat

Acum este: Dum Noi 19, 2017 9:21 pm