NEINFRANTII

- legenda continua

Se intampla in Romania...

Distribuiţi
Minnie

Data de inscriere : 30/10/2009

Se intampla in Romania...

Mesaj  Minnie la data de Mar Ian 26, 2010 11:24 am

Oricat de ciudat sau de neverosimil ar parea... se intampla in Romania! Lumea vede, se amuza, poate nu-i pasa, dar poate ia si (un pic de) atitudine, a doua zi uita... dar consecintele acestor actiuni, rapid uitate, pot fi dintre cele mai neprevazute.

In acesta categorie intra si subiectul CE MAI RECLAMA ROMANUL.

Am primit zilele trecute un mail, in care eram rugata sa semnez petitia pentru compensarea zilelor de sarbatoare din 2010. Era un mesaj standard, de genul acelora care bantuie internetul. Ce spune aceasta petitie? Simplu (citez aici textul):

In majoritatea tarilor din lume, zilele de sarbatori legale care cad in weekend sunt recuperate in zile libere de Luni pana Vineri sau prin zile de concediu. (UK, Spania, Franta, Noua Zeelanda...)
Daca reusim sa ne mobilizam, am putea influenta crearea unui proiect de lege care sa sustina aceasta cauza. Este un drept al nostru, pentru care putem lupta impreuna.

Va rugam semnati aceasta petitie!

Exemplu UK: (link wikipedia)
Exemplu Japonia: (link wikipedia)

Deci... e criza... tocmai am trecut printr-un final de an in care bugetarii au trebuit sa isi ia zile libere (mai mult sau mai putin neplatite)... ceea ce a condus la o perceptie negativa a acestor zile... dar nu-i nimic, daca in Anglia, Franta si pe nu-stiu-unde lumea isi permite sa recupereze zilele libere din weekend in timpul saptamanii, ar trebui sa facem si noi asta.

Ce ar insemna asta? Ca, in contul zilelor libere care pica in weekend de anul asta, o sa ne luam liber in timpul saptamanii. Deci, sapte zile calendaristice bugetarii nu vor lucra - si ca atare nu vor fi nici platiti - deci bugetarii au sa aibe pierderi materiale. Cei care lucreaza la patron, daca lucreaza, va terbui sa fie platiti suplimentar - deci patronii au sa aibe pierderi materiale. In concluzie, toata povestea pare o varianta 'indulcita' si oarecum generalizata a 'zilelor libere fara plata' de anul trecut, in care o multime de angajati au avut aceste pierderi materiale.

Dar nu conteaza. Ce e important, e ca e democratie, si oricine poate sa reclame ce vrea.
misodor

Data de inscriere : 10/11/2009
Varsta : 48
Localizare : São Carlos/SP/Brasil

Re: Se intampla in Romania...

Mesaj  misodor la data de Dum Ian 31, 2010 2:43 am

Ar trebui să vină să vadă cum e mersu' la Brazilica, ăştia sunt maeştri cu cuvertură neagră la tolănit sofaua. Adică, vezi bine, ia uite, bre, zilele libere ale cariocului de rând:

1 ianuarie: Confraternização Universal (ca să nu-i zică "mahmureala universală")
16 februarie: Carnaval (păi, se poate altfel?)
19 februarie: Quarta das Cinzas (Miercurea cenuşii, altă mahmureală, de data asta pe chestie de carnaval, de fapt nu este o zi TOTAL liberă, lumea vine la sirvici abia la orele 13:00 - vă imaginaţi ce le au cu munca pe la ora aia, majoritatea sunt muci)
2 aprilie – Paixão de Cristo (Vinerea Mare catolică) de asemeni, brazocul se reculege, de obicei cu bere. Nu are voie carne.
21 aprilie - Tiradentes (ăsta e un individ care era mare dentist şi a luat-o în freză când cu revoluţia republicană). În cinstea efortului făcut, băieţii mai parazitează o zi.
1 Mai - Dia do Trabalho (Întâi Mai Muncitoresc... bineînţeles, tralalala-lala-lalalalalalala... viiine iarăşi primăvaaa-ara, de fapt aici e toamnă, că e de-a-ndoaselea)
3 iunie - Corpus Christi (ia uite, Doamne!)
7 septembrie – Independência do Brasil (şi ziua mea, băăăă!!! hehehe! de aia le-am şi dat liber)
12 octombrie - Nossa Senhora Aparecida (asta n-o să vă explic ce e că nici până în ziua de azi n-am înţeles mare lucru) Nu vreau să hulesc, dar cică ar fi găsit o statuie sfântă printr-o apă curgătoare şi pe chestia asta au mai stors o zi liberă de la guvern
2 noiembrie - Finados (Ziua Morţilor, despre morţi numai de bine, aşa că trebuie să mai marcăm o gaură)
15 noiembrie – Proclamação da República (adică, ei au o Zi Naţională, 7 septembrie, şi au cardit şi o Zi a Republicii... păi e logic, nu? Se poate Naţională fără republică, Miţo?)
25/12/2010 – Natal (Crăciun), fără comentarii, că ne bate Doamne-Doamne.

Acestea, dragii mei, mă repet bis, sunt ZILE NELUCRĂTOARE PRIN LEGE. Adică, vedeţi voi bine, aici se practică şi mai mult dictonul "Sus Munca! Să n-ajungem la ea!!". Deh, doar în (cel puţin) 8000 de ani de existenţă a lumii niciodată lenea nu l-a omorât pe om.

Că care nu mă crede, să facă bine să urmeze lincu ăsta drăgălaş de mai jos... Vedeţi bine, individul încă se smiorcăie în pagina aia că "Parece que em 2010 teremos poucos feriados, heim?!" pe româneşte "Se pare că în 2010 avem puţine zile libere, hai?". Dă-le, Doamne!

http://www.sempretops.com/informacao/calendario-2010-com-lista-de-feriados/
misodor

ÎMI CER SCUZE

Mesaj  misodor la data de Dum Ian 31, 2010 2:53 am

Aoleu, şi am uitat să vă zic ce era mai important: FIECARE, dar absolut FIECARE oraş are o zi specială, DE ANIVERSARE - de exemplu, aici unde sunt eu, pe 19 martie... pe care, de asemeni, îl sărbătorim frecând cu drag menta. În altă ordine de idei, pe 13 mai, când au binevoit să elibereze bieţii negri din sclavie, unele oraşe iau pauză, de asemeni... Aşa că, dom-ne dacă tot e să faceţi o revoluţie din asta a limbricăriei, luaţi modelul brazilian şi n-o să vă pară rău nici după 2012, dacă n-om fi murit.
Minnie

Mesaj  Minnie la data de Dum Ian 31, 2010 12:10 pm

Dar banuiesc ca in zilele in care nu se lucreaza, nici salar nu se da, nu? Si-atunci, toate veniturile care depind de numarul de zile lucrate intr-o luna vor fi mai mici.

Dar banuiesc ca nu e important ca ti se reduce venitul pe luna respectiva. Nu e important nici ca se fac economii la buget (din neplata salariilor aferente zilelor libere). Important e ca ai 'sarbatoare'.

... si ma gandesc eu la cum ar arata o societate in care oamenii ar fi convinsi sa vina voluntar (si neplatiti) la lucru in zilele de sarbatoare legala... dar asta e deja altceva.
misodor

Mesaj  misodor la data de Dum Ian 31, 2010 4:26 pm

Ba, mai pardon, tovar'şu, sunteţi ritrograd... sigur că se plăteşte. Iar dacă, din întâmplare, chestia te obligă să lcurezi (gărzio, farmacii) se plăteşte la dubla.
misodor

RECTIFICARE MESAJ

Mesaj  misodor la data de Dum Ian 31, 2010 4:37 pm

Ba, mai pardon, tovar'şa, sunteţi ritrogradă... sigur că se plăteşte. Iar dacă, din întâmplare, Mirciulică brazilian trebuie "să se să facă că lucrează" (gărzi spitale, farmacii, unităţi de foc continuu) se plăteşte la dubla. Şase-şase, marele dă şi dubla mută... Cât despre muncă voluntară, la ăştia... vorba unui coleg de şcoală: "sau, lasă...!" Laughing

În ceea ce mă priveşte, o să cer cetăţenie, în curând.... What a Face
Minnie

Mesaj  Minnie la data de Lun Feb 01, 2010 6:31 pm

CE-AR MAI PUTEA CENZURA ROMANUL
... e vorba de prognoza meteo de lunga durata. De ce? Pentru ca s-a ajuns la concluzia ca prognozele de lunga durata sunt mincinoase. A se vedea in acest sens prognoza din decembrie trecut pentru luna ianuarie, care, desi prevedea temperaturi normale pentru aceasta perioada, a fost in totala neconcordanta cu minimele alea mici pe care le-am simtit cu totii (vezi si articolul de pe Realitatea).

Bun, acum am aflat si eu (si cred ca si voi) ca prognozele meteo de lunga durata vin de la englezi.

E ca si cum, daca dai de 6 ori cu zarul si nu iti ies toate numerele de la 1 la 6 (asa zice probabilitatea ca ar trebui sa fie: ai o sansa din sase sa pice un anumit numar - in total, 6 sanse, 6 numere, nu?), ar trebui sa il cheme pe seful de la fabrica de zaruri in parlament, sa-l certe si sa-i taie si salariul.

Ce mi se pare cel mai ciudat e ca vara, cand e cald si potential canicula (stiti voi, atunci angajatorii ar trebui sa asigure anumite conditii angajatilor), trebuie sa treaca un anumit numar de zile ca sa fie considerata aceasta stare. La fel si toamna, cand energia termica incepe sa fie furnizata atunci cand temperatura scade sub o anumita limita timp de mai multe nopti consecutiv (imaginat-va o toamna in care doua zile avem 3 grade noaptea, apoi 2-3 zile sunt 5 grade, apoi 2-3 zile sunt 4 grade... caldura nu vine de la regia termica). Si, culmea, atunci nu comenteaza nimeni, desi populatia e supusa aceluiasi disconfort.

Dar acum, nu mai sunt alte probleme de dezbatut, decat prognoza pe termen lung gresita de englezi. De parca nu stie tot romanul ca cele mai bune prognoze nu sunt exacte decat pentru cel mult o saptamana in avans?
octasim

Varsta : 113
Localizare : Bucuresti

Mesaj  octasim la data de Lun Feb 01, 2010 7:50 pm

Tara aia, Brazilia, de care se vb mai sus e pe Pamant ? Nu de alta, dar cel putin aici pe maluri dambovitzene se striga sus si tare ca romanul e cel mai lenes, cel mai "otz , cel mai jmecher. Vad ca suntem pionieri fata de brazilieni ! Apropo , care sunt baremurile de bronz sau dimensiune pentru a participa la concursul "viza pentru Brazilia" ca la noi Bocaneala o sa ne albeasca parul si o sa ne lipeasca burta de spate in curand . Si-i pacat cand ma uit la ce mandretze de baiat ma priveste cand ma uit in oglinda... albino
misodor

Mesaj  misodor la data de Lun Feb 01, 2010 10:47 pm

Bine, românul e maestru în a-şi pune cenuşă în cap, şi nici pe departe nu e cum zici tu... Păi, că tot vorbim aici - al nostru se plânge de serviciile medicale! Dreptul lui... corect! Păi să vină nea Ion în Brazil şi să vadă cum sunt "trataţi" aici bolnavii! Consultaţia se plăteşte cash, nici vorbă de compensate iar de gratuitate s-a auzit doar în basmele cu tapiri, tamandua şi jacaré. Cine vrea cît de cât o medicină care să-l bage în seamă trebuie să plătească "plano de saúde", care costă pe la 150 de reali (nu contează că e pensionar, salariat, parazit sau bebe). Nu plăteşti, eşti fiul torenţialei. Cu toate că plătesc de se usucă, beneficiarii trebuie să se programeze dacă vor consultaţie (a, dacă eşti răcit? dacă te simţi rău? problema îţi aparţine). Insulina, medicamentele pentru cancer (care la noi, mulţumesc lui D-zeu, sunt moaca), medicamentele de neuropsihiatrie... ai nevoie, domnu'? PARDON! Le plăteşti matale 100% de la pozonar. Abia acum, au început nişte chestii cu Farmacia Popular, care, pe bază de reţetă şi CPF (un fel de CNP brazilian) îţi dă nişte reduceri, dar numai la Captopril de 25 mg, Enalapril de 10 mg (ăla de 5 sau de 20, nu!), Atenolol de 25 mg şi Glibenclamida şi Metformina (astea sunt pentru diabetul care nu are nevoie de insulină).
A, dacă a plătit 200 de reali banul jos şi nu s-a făcut bine? Ghinion, monşer!
Au ei şi un fel de parte gratuită de sănătate - îi zice Serviço Único de Saúde Serviciul Unic de Sănătate - care se tot perfecţionează de vreo 25 de ani şi nu se mai termină de reformat - dar aşa cum îi zice şi acronimul îţi dă la greu sănătate SUS.
De aia zic eu - românul nu ştie ce are acasă! Ar trebui să vadă că găina ăluilalt nu e aşa de grasă pe cât pare, şi chiar dacă e, nu e moaca.
Minnie

Ce inseamna "127 de negre"?

Mesaj  Minnie la data de Mier Iun 23, 2010 11:18 am

Iata ca, senzational, nu-i asa, si din pacate nu in direct, Dan Diaconescu a fost tras pe sfoara (e remarca sa de dupa ce a aflat ca s-a emis mandat de arestare de 24 de ore pe numele lui). Toata lumea asta comenteaza, de doua zile: mascatii, DD(+/-D), OTV, catusele, trasul pe sfoara, Parv, Mot, proces desfasurat in conditii traumatizante pentru DD, fani organizati la procuratura, 29 de zile off-air, si, mai nou, 127 de negre.

Da, acest proces s-a desfasurat in conditii traumatizante pentru DD. A fost chiar o tortura. Pai va imaginati, sa nu aibe voie presa, ci totul sa fie cu usile inchise? Va imaginati ce inseamna pentru cineva care produce stiri senzationale sa fie personaj principal intr-o stire fierbinte si de senzatie si totusi sa nu poata sa exploateze acest lucru? Curata tortura.

Spuneau ziarele si ca DD ar fi avut acelasi sef de galerie ca si Becali. Sef care ar fi coordonat miscarile celor in jur de 30 de mitingisti pro-DD de la Parchet. Lecturati articolul, ca e instructiv.

Iar acum, ultima gaselnita, CELE 127 DE NEGRE:
EVZ a scris:
Mai mult, în cursul dimineţii, celălalt apărător al realizatorului TV, Ovidiu Buduşan, făcuse referire la un alt „element incriminator” pentru Diaconescu: e vorba de „127 negre”, care apar într-o discuţie telefonică între Dan Diaconescu şi Doru Pârv.

Diaconescu ar fi răspuns că s-a referit în aceşti termeni la monitoare LCD de culoare neagră, cu diagonala de 127 de centimetri. Unul dintre procurorii DNA ar fi reacţionat prompt, după ce a înţeles că e vorba de 127 de monitoare: „Dar câte monitoare încap în studioul OTV?”. La care Diaconescu ar fi răspuns: „Cinci sau şase”.

Concluzia procurorului i-a lăsat mască pe toţi cei de faţă: „În acest caz, unde să încapă cele 127 de monitoare despre care vorbeaţi?”.
http://www.evz.ro/detalii/stiri/procurorii-dna-calculeaza-cate-plasme-incap-in-studioul-otv-al-lui-dan-diaconescu-898890.html

Ce inseamna 127 de negre, si de ce neaparat acest numar si nu altul... nu pot sa imi dau seama. Dar probabil ca oamenii s-au referit la vreun vot cu bile, ca cel de la motiunea de saptamana trecuta, si faceau bilantul.

Voi ce ziceti?
octasim

Mesaj  octasim la data de Joi Iun 24, 2010 2:17 pm

E clar ca DD nu este vre-un ingeras si ca "informatia", fie ea si ziaristica, e o marfa care se vinde - fie populatiei, fie celui care nu are chef sa-si vada mutra pe ecranul televizorului, ca sa nu vada lumea ce baiat "cinstit" este el.
Dar aici vrem sa vorbim de etica profesionala, de deontologie si de statul de drept.
Pai ce credibilitate sa ai atunci cand pentru a dovedi o infractiune facuta de un sef al unui post de televiziune uiti de etica si intrii ca "boul in porumb" cu 50 de mascati ca sa ridici o caseta ce dovedeste vinovatia ? Ce pericol putea fi "soacra" sau menajera din casa lui Diaconescu de a fost nevoie de un asemenea spectacol morbid - ca asta e cuvantul potrivit. Sau poate atractivele dive de la OTV sa fi ridicat gradul de pericol atat de sus incat sa fie nevoie de mascati ?
Ce pericol prezinta puiul ala de om (fizic vorbind) din moment ce se ordona gardarea lui de mascati dotati cu muschi, arme si eventual creier ? Pe Diaconescu era de ajuns sa-l aresteze 2 procurori civilizati, imbracati la cravata (ca vb de o infractiune a "gulerelor albe" ), asa cum e normal intr-un stat de drept in care ficare cetatean (cu atat mai mult un jurnalist, formator de opinie) ar trebui sa fie cat de cat constient de o oarecare vinovatie ce planeaza asupra sa si de necesitatea colaborarii cu organele de ancheta (lucru pe care DD l-a facut prezentandu-se singur la parchet ).
Stai si te intrebi ca prostu" cine a incalcat mai mult etica si deontologia profesionala ... statul , facand acest spectacol gretos si sinistru ce aduce aminte de perioada fascista , sau ziaristul care a valorificat neprofesional, in interes propriu, o informatie de interes public !
De unde si pana unde STATUL DE DREPT atat de trambitat de toti politicienii, guvernantii si presedintii din ultimii 20 de ani se defineste ca fiind statul in care indivizi mascati cu statul de politist sunt ingredientull strict necesar pentru aflarea adevarului si manifestarea justitiei ?
Stai si te intrebi asta pentru ca nu vezi mascati in SLUJBA CETATEANULUI - nici la defilarile prin orase, trenuri si gari ale galeriilor huliganice din footbal sau hochei, nici la incaierarile gastilor de cartier care ingrozesc din ce in ce mai des populatia , nici la strangerea drogatilor care isi consuma la vedere viciul pe strada, nici la strangerea amalgamului colorat de cersetori, bisnitari si cocalari care te agreseaza verbal si fizic in targuri si piete, in gari si in trenuri, in statiuni de vacanta si restaurante, in parcuri si in preajma scolilor, in spitale si lacase de cult. Iar in aceste cazuri este atat de evidenta agresiunea asupra cetateanului - pericolul public - incat si un chior ar putea sa le vada.
Si atunci ajungi la o singura concluzie : tot circul nu este pentru aflarea adevarului sau in slujba cetateanului ci dimpotriva, impotriva lui - ca imagine interna si externa a unei tari ce nu poate fi guvernata decat cu parul, a unui teritoriu in care nu poti simti siguranta fireasca a fiintei inteligente numite OM.
Si mai inseamna ceva : un avertisment dat tuturor celor care din pozitia de simpli cetateni pot avea ceva de spus impotriva PUTERII - cea aparata de mascati - "vedeti, daca lui , lui DD, i se poate intampla asa ceva ...ganditi-va ce vi s-ar putea intampla voua, niste anonimi" !
Ma contrazice cineva cu argumente, caci cu bata, masca si catusele sunt sigur ca are cine sa o faca ?
Octasim

ion

Data de inscriere : 02/11/2009

Mesaj  ion la data de Vin Oct 22, 2010 10:41 am

Dar de asta ce ziceti?

http://www.adevarul.ro/actualitate/eveniment/Tokes-calitate-politician-rejucarea-meciului_0_358164478.html

Poate ii explica cineva si lui Mateias ca baieteii carora taticu le aranjeaza sa castige intrecerile sportive nu sunt bine vazuti de restul pustimii din cartier.

Regulamentele FIFA şi UEFA interzic orice imixtiune a politicului în fotbal. În cazul în care factori politici intervin în orice fel în deciziile luate de o federaţie naţională, aceasta poate fi exclusă din competiţiile internaţionale sau chiar dezafiliată. - iar asta inseamna ca, daca FRF vrea sa ramana in competitiile internationale, nu poate decat sa ignore cererea domnului vicepresedinte PE.

Ma intreb cand o sa confunde omul nostru PE cu vreo biserica reformata. Sau sportul cu religia (nu-i voie sa dai gol echipei mele, ca te bate doamne-doamne). Sau religia cu PE (sa vedeti atunci ce directive restrictive va emite din amvon, la inceputul postului!) Ca sportul cu PE vad ca le confunda deja.
octasim

Moment de reculegere...

Mesaj  octasim la data de Mar Noi 02, 2010 10:05 am

Dupa ce in iulie 2010 Romania pierdea 10 aviatori si luptatori de elita la malul Mari Negre, la TUZLA, ieri armata a dat alte doua jertfe din randul aviatorilor, aceasta arma de elita, de aceasta data in vestul tarii, pe aeroportul din Campia TURZII.
.....................
Un avion de luptă MIG 21 Lancer cu dublă comandă, aparţinând Flotilei 71 Aeriene din Câmpia Turzii, s-a prăbuşit în apropierea aerodromului din localitate. Prăbuşirea s-a produs în timpul manevrei de aterizare, provocând moartea ambilor piloţi, care nu au reuşit să se catapulteze înainte de impact. Generalul în rezervă Mircea Budiaci a declarat, citat de turdanews.net, că aeronava mai avea doar 1.000 de metri până la pista de aterizare, intrând în picaj de la înălţimea de 50-60 de metri, cu o viteză de circa 330 de kilometri pe oră. "Aeronava militară executa o misiune de cercetare meteo în vederea pregătirii unor zboruri de instrucţie", se precizează într-un comunicat al Ministerului Apărării Naţionale (MApN). Prefectul de Cluj, Florin Stamatian, a declarat, pentru Mediafax, că vremea era frumoasă la Câmpia Turzii, la momentul producerii accidentului, condiţiile de zbor fiind, aşadar, ideale.

Cei doi militari căzuţi la datorie sunt căpitan-comandorul Laurenţiu Nicolae Chiriţă şi căpitan-comandorul Sorin-Traian Avram. Ambii erau piloţi pe avioane supersonice, clasa I, aveau aceeaşi vârstă de 40 de ani şi o bogată experienţă de zbor absolvind mai multe cursuri de specialitate în ţară şi în străinătate şi participând la numeroase exerciţii internaţionale. Laurenţiu-Nicolae Chiriţă avea la activ aproape 1.300 ore de zbor, din care 940 pe MIG-21. Era căsătorit şi avea un copil. Sorin-Traian Avram avea la activ aproape 1.000 ore de zbor, din care 830 pe MIG-21. Era căsătorit şi avea un copil.

sursa - http://www.gandul.info/news/ministerul-apararii-dupa-caderea-ultimului-mig-si-moartea-a-doi-piloti-nu-va-putem-spune-cate-mig-uri-mai-avem-e-informatie-clasificata-7654114
.....................
.
Octasim

Continut sponsorizat

Mesaj  Continut sponsorizat

Acum este: Joi Oct 19, 2017 5:27 am