NEINFRANTII

- legenda continua

ÎNTREBĂRI DESPRE VIOLETA

Distribuiţi
misodor

Data de inscriere : 10/11/2009
Varsta : 48
Localizare : São Carlos/SP/Brasil

ÎNTREBĂRI DESPRE VIOLETA

Mesaj  misodor la data de Lun Feb 01, 2010 12:16 am

Cum e, domnilor forumişti, cu flacăra aia destabilizatoare? De unde vine ea? Ce face ea? Părinţii ei ştie?
octasim

Data de inscriere : 30/10/2009
Varsta : 113
Localizare : Bucuresti

Re: ÎNTREBĂRI DESPRE VIOLETA

Mesaj  octasim la data de Lun Feb 01, 2010 6:09 am

Ha ha ha, se presupune ca suntem mai seriosi in discutii decat "emitentzii" acestui subiect de discutie. Dar pentru descretirea fruntilor merita discutat la acest topic. Cine stie poate gasim solutia misterului. Uite, personal, cred ca lumina violet este "Luminitza de la capatul tunelului" vazuta de Ciorbea cu ceva ani in urma ceea ce ne da speranta ca am strabatut "tunelul intunecat" si ne aflam in situatia de a iesi la lumina. Numai ca asta trebe sa afle si guvii, ca in ritmul in care dau legi si acte normative "eficiente" e posibil sa schimbam directia si sa o luam inapoi pe tunel.
Octasim
Minnie

Mesaj  Minnie la data de Lun Feb 01, 2010 11:30 am

Pai, sa va spun eu cum e... si e pe bune...

Povestea dateaza de mai multi ani, de cand in Piata Operei la Timisoara lumea scanda
Violetii fara vina
Cer sa se faca lumina

Tot din zilele alea dateaza si colorarea Timisoarei in violet:

Sa nu credeti ca totul a decurs in liniste. Rezistenta a avut actiunile ei - mergand pana la a pretinde ca Timisoara nu are dreptul sa poarte aceasta culoare. Alternativa propusa de rezistenta era plata unei sume pentru fiecare data cand violetul era folosit. S-a interzis violetul si ceea ce reprezenta el. Ba chiar s-au aplicat sanctiuni mai mult sau mai putin ciudate, doar pentru a opri expansiunea violeta.

Revansa violeta a fost nimicitoare! Pentru ca "azi in Timisoara, maine-n toata tara". Pentru ca, indiferent daca e zi cu soare, sau nu, stim ca marsul nostru spre victorii nimeni nu-l poate opri!. Dar pentru ca violetii sunt cavaleri, si-au avertizat adversarii in prealabil: confruntarea dintre violet si rosu, mai ales daca e intr-o zi de joi, aduce dupa sine infrangerea rosului.

Concluzia nu poate fi decat una: daca in finala cupei va juca Poli si Dinamo, si daca meciul va pica joi, atunci dinamovisti, feriti-va, ca ia Poli cupa!

___
Nota: e adevarat ca si Dinamo si Steaua sunt reprezentate de culoarea rosie. Dar, pe cand Steaua e rosu-albastru, Dinamo e rosu-alb. Am decis ca e vorba de Dinamo, fiindca, pe de-o parte, Poli e alb-violet (deci alb e culoarea comuna a celor doua cluburi), iar pe de alta parte, albul este nonculoare (se asorteaza cu toate culorile).

Va salut violet!

Ultima editare efectuata de catre Minnie in Lun Feb 01, 2010 1:32 pm, editata de 2 ori
misodor

CE ZICE SPIRITISTUL

Mesaj  misodor la data de Lun Feb 01, 2010 1:11 pm

Am vorbit despre chestiunile astea cu unul dintre membrii forumului, dar nu strică să repet. Aici, în Brazilia, chestia asta cu flacăra violet (pe care ei, de fapt, o numesc "aură violet") e puternic asimilată de cei care practică Spiritismul (religia spiritistă), pe care unii vor să mi-o toarne şi mie ronţăită gata pe esofag. În fine, asta e altă violetă.
Ce susţin spiritiştii ăştia? Nimic altceva decât că toate isprăvile pe care le trăim pe Terra (şi nu numai, zic ei!!!) sunt, de fapt, etape ale perfecţionării continue şi a şlefuirii îndelungate a acestui diamant brut care este "sufletul" uman - ceea ce ei numesc spirit, e mai şic. Au o întreagă doctrină, e greu de explicat într-un topic, dar ideea este asta, că fiecare dintre noi face şi desface într-o viaţă, pentru a răscumpăra în alta. După ce dăm în primire, zice spiritistul - sufletul este trimis în delegaţie într-un fel de colonii-spital, unde îşi linge rănile şi ce o mai avea el, şade acolo fo 50-60 de ani (unii şi mai bine) după care se întoarce să ispăşească sau, dacă a fost băiat gigea, să se perfecţioneze în ale nobleţii. Se întoarce pe Terra sau în altă parte, cică universul ar fi full de tiribombe din astea unde individul se duce să-şi trăiască amarul. Acolo, dacă e băiat cuminte, poate să-l întâlnească pe Iisus, care în concepţia lor a fost un simplu spirit superevoluat, ba chiar şi pe Fecioara Maria în persoană. Nu mai zic mai multe că mi-aduc aminte de Giordano Bruno, şi e destul de cald p-aci şi fără.
Nu vă gândiţi că spiritiştii ăştia ar fi o sectuliţă, acolea, cu 15 membri. Au adeptă aproape 20% din populaţia Braziliei şi enorma majoritate sunt intelectuali.
Acum, cică, la fiecare eră din asta - epocă - se produc modificări, şi totul începe cu încarnarea în masă a unor spirite care ajută lumea, veşnic aflată "pe marginea prăpastiei", să facă un curajos pas înainte. Ăştia sunt "vizionarii", oamenii care, prin diferite înzestrări cu care vin deja din spiritualitate, aduc idei noi, descoperiri ştiinţifice marcante, şi alte cafturi, conflicte etc.
Ăştia, zic spiritiştii pot fi recunoscuţi încă de la ieşirea pe orificiu de către "iniţiaţi" (sic!) ca fiind purtătorii de torţă, fiindcă ei se nasc deja cu ceva în plus (nu vă gândiţi la prostii), au o aură specială (nu neapărat violetă, depinde de epocă) sau, ştiu eu, cum a fost cazul lui nea Gorby, se nasc cu harta Europei desenată direct pe mufă.
Directorul spitalului unde lucrez, mare lider spiritist, mi-a explicat, după ce m-a îndopat cu literatură spiritistă din biblioteca personală (Alan Kardec, Chico Xavier e Divaldo Franco, pe care, din pupincurism, a trebuit s-o molfăi, că pe urmă ce te faci dacă te întreabă?), că, în concepţia lor (a spiritiştilor, deci) această aură violetă este un semnal. Un semnal al înnoirilor, al unei epoci noi. de astă dată, zic ei, chestia e violet.
Desigur că toate astea n-au nici o legătură cu schizoidismul lui Hrebenciuc. Băiatul prinde muşte, e limpede ca lumina zilei. Extrapolând, teoria lui Viorel (aha!!!) ar fi că, dacă nu te-a făcut mămica ta cu aură din aia, se rezolvă cu o simplă cravată asortée. De la o vreme tot parlamentarul senescent are nevoie de o ţâră de memantină, fie şi în doze de întreţinere. Singura problemă ar fi că n-ar trebui să umble pe la televiziuni, fiindcă, de obicei, ne sperie ursul şi fac praf teribil pe malul Dâmboviţei.
octasim

Mesaj  octasim la data de Lun Feb 01, 2010 7:34 pm

Mai periculoasa decat minciuna si prostia e... samburele de adevar imbracat in minciuna.
Redevenind seriosi chestia cu flacara violet e arhicunoscuta in mediile care au budismul la baza. Aici intalnesti frecvent discutii despre ceakre, acele puncte misterioase energetice de pe corpul uman. E greu sa crezi ca toata pologhia lor e apa de ploaie pentru ca acupunctura este o stiinta bazata pe circulatia acestor "energii subtile" care dau vitalitate corpului uman. Deci in spatele multor interpretari voit eronate sta o stiinta care vindeca si da rezultate incontestabile in anumite afectiuni.
Mai mult, fiacare ceakra emite o anumita lumina / in cultura budista / violetul fiind lumina emanata de ceakra din crestetul capului la un om perfect sanatos si, zic ei, evoluat. Si exista o oarecare urma de adevar in ceea ce se spune iar fotografiile Kirlian prezinta, ca o demonstratie stiintifica, existenta unei aure multicolore in jurul corpurilor materiale.
Numai ca interferentele culturale fac ca aceste stiinte pirdute sa fie mascate de practici religioase.
Cand un popor importa o relatie despre yoga, budism, acupunctura o acopera urgent cu relatari despre crestinism , fecioara Maria, Isus si ... cate si mai cate. Asta in dorinta de a fi macar cu "un deget mai sus" decat originalul. Si cum nici originalul nu e ferit de interpretari mistice ... va dati seama ce iese in final.
Era in copilarie un joc numit "telefonul fara fir" in care un cuvant rostit la un capat al sirului ajungea in cealalta parte ceva abracadant si fara legatura cu initialul.
Cam asa e si cu "flacara violet" plecata din ceakra budista ... si ajunsa pe maluri dambovitzene prin filtrul a 3 - 4 generatii si popoare diferite. Mai ramane sa faca si "BAU" ca circul sa fie complet... ca de atins a atins pe toata lumea.
Octasim
misodor

Mesaj  misodor la data de Lun Feb 01, 2010 11:02 pm

Bună sintagma cu telefonul fără fir. Pe de o parte, te gândeşti că majoritatea marilor descoperiri s-au bazat pe idei considerate ţicnite şi până la urmă că acuma tot omul se plimbă cu Boeingul (mai pe sus, mai pe jos... în fine, după facultăţi, vorba lui Moromete). Faptul că nu se vede nu înseamnă că nu se există (mamă, ce-am scris-o!!! n-aveţi o cană de smalţ să mă premiaţi?).
Minnie

Mesaj  Minnie la data de Dum Feb 07, 2010 4:40 pm

Epilog

A fost un vis, o flacara intr-o noapte de noiembrie. O flacara violeta. Suficient pentru a marca destine si a le conduce pe carari nebanuite anterior.

"Voi fi un lider politic în PSD şi în viaţa politică românească în următorii ani pentru că ăsta este destinul meu", a spus Geoană.

Cinci vrajitoare au descantat pentru contra lu' flacara violet.

Cartea violeta a flacarii violet s-a reeditat si se vinde mai ceva ca painea calda. Nu se stie daca are si proprietatile nutritive ale painii calde, dar ceea ce este cert e ca tirajul ultimelor doua editii insumate e aproape un sfert din tirajul celei mai vandute carti de anul trecut. Iar daca mai continua circul (publicitatea gratuita, adica), o a treia editie va aduce un tiraj mai mare decat cel obtinut de Herta Muller...

Inserarea arunca nuante violet asupra zapezii cazute in ultimele zile. Nu ne ramane decat sa asteptam primavara, si sa speram ca actiunile vrajitoresti nu vor influenta si performantele alb-violetilor de la Timisoara.

Sfarsitul primei parti.
octasim

Mesaj  octasim la data de Mar Feb 09, 2010 8:05 am

Exista un proverb care spune "nu iese fum fara foc".
Deci dincolo de tot ceea ce s-a scris si pus in discutie - flacara violet, paranormali, kileri psi, "armaghedoni", elfi, vrajitoare etc. etc. exista cel putin o persoana la care o flacara -violet sau de alta culuoare - s-a apropiat mai mult decat e sanatos de turul pantalonilor sai.
Pentru a rezolva misterul nu trebuie decat sa privim atent si sa vedem cine va mari ritmul pasilor spre "iesirea din scena", cu turul pantalonilor fumegand, spunand fraza de final - "Ce-am gandit si ce-a iesit".
Octasim
octasim

Mesaj  octasim la data de Mar Feb 16, 2010 11:35 am

Acu treaba e serioasa cu flama violet. Daca zeci de vrejitoare s-pucara ele sa descante apa trasnita din Apuseni pe la Cluj si apoi sa o aduca sa dea cu ea pe peretii Parlamentului ... e clar. Ceva s-a intamplat . Dar ce anume, ca nu spune nimeni.
Am inteles ca flama asta e miezul norocului domnului Presedinte. Acu sa pleci de la Cluj (orasul premierului) si sa dai cu paru" in norocul Presedntelui, e cam deoacheata treaba... Si se pare ca nu e prima boacana plecata de la Cluj - mai e una . Pt ca in timp ce EBA face valuri pentru validarea permisiunii de acces la "ierburi parfumate"... acelasi premier de la Cluj interzice magazinele de vise unde se comercializeaza respectivele droguri usoare.
Deci pana la urma pe cine ajuta si pe cine arde flama asta violet, cine e victima si cine agresoru" in toata povestea asta ...ca nu mai inteleg nimic. Pana acum tandemul Presedinte/premier juca pe aceiasi parte a terenului. Acu vad ca-si trimit unul altuia vrajitoare si descantece cu apa trasnita, isi taie ratia de ierburi , bashca tigarile si whisky-ul din magazinele duty free... O fi trecut Bocanel la PSD ? Acu il vedem ca isi depune candidatura la congresu" cu pricina...
Atunci sa vezi circ si sa vezi cum se invinetesc unii la fata ... pardon, cum se fac violeti la fata.
Octasim
Minnie

Mesaj  Minnie la data de Mar Feb 16, 2010 1:20 pm

Pusesem punct si nu ma grabeam sa redeschid discutia, dar daca ai facut-o tu... nu pot, trebuie sa comentez. Am in vedere articolul aparut pe realitatea.net, pe care nu il citez integral, ci doar il comentez.

Intai ca doamnele in cauza au facut tot posibilul pentru a-si atrage energiile subtil-numerologico-mistice:
5 - este numarul initial de vrajitoare
5 - este numarul de colturi secrete in care trebuia ... stropit parlamentul (oare cum?)
3 - este numarul de vrajitoare care trebuia sa continue ritualul, 3 devenind intr-un final 4
6 - este numarul de carti de magie scrise de vrajitoarea Ciresica (brrr... ma simt ca in Harry Potter)
7 - este numarul de ordine al 'violetei' in spectru
8 - adica 2 ture de vrajitoare inmultite cu numarul de vrajitoare de la poarta parlamentului
9 - este numarul final de vrajitoare si totodata numarul de zile in care a fost incheiat descantecul

In plus, daca adunati numarul violet cu numarul de carti scrise de Ciresica, gasiti nici mai mult, nici mai putin de... 13! Numar cu ghinion... si veti vedea in continuare de ce.

Doamnele in cauza au facut si niste greseli, pe care nici macar ucenicii vrajitori din Harry Potter nu le fac:
- intai, ca au chemat televiziunile
- in al doilea rand, ca au dezvaluit incantatia (fie si numai o parte din ea) - or toata lumea stie ca un descantec e cu atat mai eficient cu cat se pastreaza secretul asupra sa
- in al treilea rand, ca au inlocuit jertfa animala pe care o cerea descantecul (zicea una din doamne la televizor ca descantecul se face cu sange de pasare violeta, dar mai pe urma a mai spus ca nu au sacrificat oratania, ci doar i-au descantat sangele si au trimis-o-n zbor la parlament). OK, aici ar mai fi problema pasarilor de culoare violet, pentru ca, daca imi aduc aminte de la zoologia pe care am invatat-o in clasa a sasea, nu avem pasari de culoare violet in Romania. Sau or fi umblat doamnele in cauza cu cioara vopsita?
- in al patrulea rand, ca cele 5 locuri secrete de la parlament in care trebuiau sa ... stropeasca doamnele au fost de fapt unul singur - poarta. Si asta, din cauza pazei, care, in slujba celor strapunsi de flacara violet (de la Geanina vrajitoarea citire), nu le-a lasat pe aceste femei de bine sa intre. Stau insa si ma intreb, daca paza nu ar fi fost atat de 'strapunsa', ar fi dat televiziunile (mai mult sau mai putin in direct) locurile secrete in care le impingeau... nevoile pe sus-zisele doamne?

O singura concluzie se impune: flacara violet a castigat din nou! Si nu din cauza ca doamnele vrajitoare in cauza sunt in cautare de reclama gratuita, sau din cauza ca si-au facut meseria de mantuiala... ci din cauza ca, nu-i asa, vraja aruncata de flacara violeta asupra parlamentului e mai complexa, si necesita mai multe sedinte (binenteles, platite) de vindecare.

Va salut violet! Very Happy
octasim

Mesaj  octasim la data de Mier Feb 17, 2010 6:31 am

Calator astral a scris
"are o legatura directa cu spectru de culori si cred ca ar putea fi culoarea simbolica a unor entitati extraterestre.
E un semn de Deschidere utilizarea acestei culori."
Foarte incitanta ipoteza... Dar intrebarea ramane Cine si de ce se opune unui contact extraterestru, cine si de ce se opune flamei albastre ?
Fata de ceea ce a scris Minnie am oarecare obiectii
1. Cine sunt "doamnele" de care vb ? "vrajitoarele" ? Pai daca e asa, eu as continua cu replica unui forumist "dar diagnosticul real al "doamnelor" unde este ?".
2. Ai analizat numeric si alfanumeric toate conexiunile acestei bazaconii. Pai daca am ajuns sa incercam sa pricepem ce spun "invataturile mistice" si sa facem din asta o relatie normala cu imaginea Parlamentului, a Romaniei in ultima instanta - am ajuns rau. De ce sa ne mai mire ca in filmele americane limba "tiganilor vrajitori/infractori" este limba romana ? Noi suntem primii care acceptam aceata blasfemie la esenta neamului romanesc... asa ca nu avem dreptul sa-i condamnam pe altii pentru ceea ce noi facem cu placere cu fiecare ocazie.
In concluzie - daca nu putem sa contracaram noroiul care este aruncat pe obrazul romanilor cu aceste "stiri de importanta nationala" pentru ca avem o suma de politicieni care poarta ilegal pantaloni ... macar sa facem bashcalie de circul prin care un neam, o tara de creatori este satanizata prin imagini de "vrajitoare, vampiri, hoti, pungasi". Pentru ca se prea poate ca mai tarziu ...sa fie prea tarziu. O tara de "salbatici" , o tara in care totul este "satanizat" profesionist in media, este mai devreme sau mai tarziu o tinta , asa cum au fost tinte Yugoslavia, Afganistanul, Irakul si altele. Deocamdata in media internetul e singura varianta de rapuns ferm si clar la astfel de actiuni defaimatoare. Nepasarea si toleranta pe aceste subiecte nu ar trebui sa ne carecterizeze.
Octasim
Minnie

Mesaj  Minnie la data de Mier Feb 17, 2010 7:08 am

Sigur ca am analizat numeric ceea ce a aparut in respectivele articole. Poate si alfanumeric. Dar ai uitat sa spui para-numeric! Ce sa-i faci? E deformatie profesionala (oups! Embarassed ). N-am ce face, in orice text intalnit, remarc intai numerele. Or, in textul si in actiunile doamnelor respective (intelegand aici prin 'doamna' o persoana indreptatita prin nastere sa poarte fusta), deci in actiunile doamnelor respective erau atatea numere, si atat de variate, incat risca sa dea dureri de cap oricarei persoane normale.

Marturisesc ca, dupa ce mi-au sarit in ochi majoritatea numerelor, am fost curioasa daca nu cumva in articolul din ziar apar, intr-un fel sau in altul, si restul numerelor de o cifra. Pe principiul ca, daca o anumita cifra lipseste, manipulantii acelei cifre nu se implica in povestea asta. Din nefericire, nu mi-a iesit: toate cifrele au fost prezente. Ceea ce, pentru cineva care studiaza simbolurile la nivel academic (de exemplu, exista cursuri la Facultatea de Arte), sau studiaza istoria numerelor (ca parte a istoriei matematicii), sau studiaza teoriile lui Pitagora (in contextul filosofilor antici greci), chiar, conduce la o singura concluzie: kitsch, si inca ieftin si prost realizat, in vederea obtinerii de publicitate gratuita. Mai ales ca, am mai spus-o si anterior, singure doamnele se contrazic in descrierea ritualului: "ar trebui sa facem asa, da nu facem asa, ca las' ca poate merge si altfel..."

Si tu mai intrebi de 'diagnostic real'? Eu nu i-as spune 'diagnostic', pentru ca nu tine de probleme mai-mult-sau-mai-putin psihice, tine de excrocherie, iar excrocheria nu se trateaza la doctor, ci la politia economica.

Apropo, stiti de la ce vine "taiati saptele"? Nu, nu de la strigatul barbatilor atunci cand au vazut care e porunca a saptea, ci de la strigatul disperat al vrajitoarelor cand au vazut ca inca mai exista a saptea culoare - violet! [sac! Very Happy ]
misodor

Mesaj  misodor la data de Vin Feb 19, 2010 2:48 am

Oricum, marea majoritate a populaţiei adoră chestiile astea cu vrăjitoare şi chiar nu are nici o importanţă nivelul de alfabetizare al respectivei pirande, atâta timp cât transformarea augustului "pâine şi circ" în "mâine, iar circ" este garantat. Românul - ştie tot omul - s-a născut telenovelist, şi nu e nici un păcat în asta, dacă ar face, din când în când, deosebirea între "hacienda" şi "pogonul" lui de toate zilele. Cum să te aperi de sărăcie şi anonimat? Cum să uiţi că jegosul ăla de şef te-a trimis să-i iei ţigări de 10 lei cu o bancnotă de 5 şi îţi cere restul la 100? Simplu, chemi samanta, mânca-ţ-aş peleu' tău, să-ţi descânte de violet, că n-a ieşit Geoană, săracul... şi ce frumuşăl ierea...
Hahalerele astea care vorbesc pe la televizor de "aura indigo" sau cum o numeşte Vio, "flacăra violet" fără să aibă nici cea mai mică idee asupra subiectului, îngroapă, în tâmpenia lor profundă, o chestiune extrem de serioasă şi de neînţeles, într-o parodie naţională de care tot prostul râde (inclusiv subsemnatul, care e cel dintâi dintre gogomani!). Mai mult, adună toată şătrăria escrocilor ca să vină să descânte parlamentul şi alte staule în fel de fel de ape (probabil, din jetul de dimineaţă, că e mai stătut) ca să-i prindă şi pe ei flama aia. Efectul e garantat şi se numeşte - repet - CIRC! Şi uite-aşa, subiectul se fleşcăie, nimeni nu mai ia nimic în serios, totul devine chestiune de pură psihiatrie... Asta se şi urmăreşte, de fapt.
calator astral

Data de inscriere : 20/01/2010
Localizare : exil, virtual la : http://www.youtube.com/octogonarul

Mesaj  calator astral la data de Vin Feb 19, 2010 10:53 am

da,octasim, cred ca extraterestrii au o legatura cu respectiva culoare, am verificat personal efectul în conditii psihologice optime, dar marturisesc ca sînt oarecum destabilizat de ultimele informatii pe care le am în privinta "vrajitoriilor,blestemelor & descîntecelor"...oameni importanti,cu un bagaj intelectual si stiintific impresionant acorda un mare credit acestei ipoteze...numai stiu care e Adevarul,caut si eu Calea aia...repet o idee spirituala (ezoterica) : ipoteza RELIGIEI este o eventualitate pe care n-ar trebui s-o neglijam.Caile Domnului sînt cu adevarat necunoscute...
misodor

Mesaj  misodor la data de Vin Feb 19, 2010 5:12 pm

????!!!!?????????

calator astral

Mesaj  calator astral la data de Vin Feb 19, 2010 9:46 pm

Very Happy ce e cu dvoastrã missodor, vã mîncati unghiutele sau ce?! o lejerã îngrijorare?
Dacã e o reacti epidermicã la precedenta postare, atunci vã provoc : demonstrati-mi repede ca Teoria Evolutionista si Big-Bangul sînt altceva decît simple axiome fãrã vreo bazã verificabilã....Unde e "veriga lipsã" în teoria darwinistã? Dar Big-Bang'u ( o glumã a unui jurnalist american incult!),are el vreo bazã, chiar credeti ca tot Universu a iesit,asa, brusc,din senin,dintr-o gaurã mare cît o ureche de ac (ca si cãmila biblicã)?
Aici,în teoriile astea fãrã temei, se pare ca Stiinta da ordinu "crede & nu cerceta" (ceea ce nu exista în Biblie,veche cãrtulie prãfuitã care spune exact contrariu :"Ci pe toate cerceteazã-le si pãstreazã numai ce e drept!".
misodor

Mesaj  misodor la data de Dum Feb 21, 2010 1:15 am

De obicei, "reacti epidermicã" apare mai ales când un cutare copac nu realizează că o axiomă de aia e axiomă, pentru că nu are bază demonstrabilă, că altminteri s-ar chema teorie, teoremă, etc...

"veriga lipsã" în teoria darwinistã? Păi, nici nu trebuie s-o căutăm prea departe...

"Dar Big-Bang'u ( o glumã a unui jurnalist american incult!),are el vreo bazã"
Păi baza este că exişti matale şi că te produci p-aci... ai auzit de "poiezia" aia cu "Cogito, ergo sum?". Glumă filosofică, deh, vorba lui Petrini. Noi o vom modifica în "Cogites, ergo big-bang!". Corect? Mulţumit?

"chiar credeti ca tot Universu a iesit,asa, brusc,din senin,dintr-o gaurã mare cît o ureche de ac (ca si cãmila biblicã)?
Există vreo cămilă biblică care a ieşit prin gaura de ac? Parcă ierea alte contexte, bre... ori n-ai priceput matale bine? Ia mai vezi la bibliografie. Citeşte de două-trei ori, ca să vezi care e şpilul acolo, nu e cum filtrezi matale, cu gaura aia...
misodor

REVENIND LA FLĂCĂRILE NOASTRE...

Mesaj  misodor la data de Dum Feb 21, 2010 1:44 am

Zilele acestea mă gândeam că ar fi o chestiune foarte interesantă de studiat, în icoanele ortodoxe care îl înfăţişează pe Iisus Hristos, ce culoare are aura cu care este, în general, reprezentat, nu numai el ci şi ceilalţi sfinţi? În marea majoritate este de culoare aurie, nu? Şi, continuând speculaţia mea de prost gust, de care deja mi-e jenă... având în vedere că spectrul luminii albe conţine clasicul ROGVAIV, care ar putea fi corelaţia... sigur, speculativă, repet... între poziţia culorii galbene-aurii în spectru şi a celei indigo/violet, care este printre ultimele, şi epocile în care au predominat aceste aure/flăcări?

S-ar putea să fie un punct pentru spiritiştii ăştia, care susţin că "se nasc oameni cu o anumită culoare a aurei pentru a ne îndruma în anumite epoci"

Asta, corelaţionat cu faptul că lumea a început cu "Fiat lux!", să nu uităm... a fost prima chestiune, după Cuvânt, şi cu faptul că deja băieţii ne ameninţă cu bau-baul 2012, care nici nu mai este atât de departe, adică, ne cam apropiem de violet...

Cine mă acompaniază în acest delir?
Moira

Data de inscriere : 06/11/2009

Mesaj  Moira la data de Dum Feb 21, 2010 11:06 am

misodor: Chiar tu precizezi ca este vorba de o speculatie, deci, cine ce sa insoteasca?

Acum, daca vrei sa mergem pe ideea de a elimina orice posibile corelatii ne-stiintifice si de manipulare cu efecte negative, ca sa nu dam de lucru mental celor care n-au alta treaba sau celor carora le place sa fuga de realitate in fictiuni (de lene, datorita lipsei de responsabilitate sau, de ce nu, afectiunilor psihice), hai sa zicem asa:

- aurele cu care sunt reprezentati sfintii din panteonul crestin sunt aurii datorita semnificatiei asociate acestei culori in cultura europeana post-crestina (cum ar fi bogatie, spiritualitate etc.);

Evident, orice semnificatie asociata unei culori sau oricarui alt simbol, si orice asociatie creata intre elemente de structuri si naturi diferite, este, in cel mai bun caz, un instrument de a fi utilizat intr-un scop sau altul. Fie simpla comunicare, fie ceva mai complex.

Ceea ce ar trebui sa retinem este ca, din punct de vedere psihologic, forta oricarui simbol este data de forta celui (celor) care cred in el si in semnficatia asociata.

Daca tu vei crede de maine ca daca te imbraci in auriu (sau violet) acest lucru iti va aduce nu stiu ce, este sau nu posibil sa obtii acel lucru, dar sigur te vei pricopsi cu o conditionare gen catelul lui Pavlov de toata frumusetea. Fara suparare ca "te-am luat la tinta", dar era de dat un exemplu.

- spectrul luminii poate fi analizat din orice punct de vedere vrei, de la cel stiintific la cel de "doamna omida vrajitoarea".
Ca exista culorile galben (nu auriu!) si violet, asta e. Poate pe Marte lucrurile stau altfel.
Dar logica ne spune ca o raza de lumina este doar o raza si sigur exista mai multe raze, adica de la violet incepe din nou rosu si tot asa...Wink

- a-propos de culorile aurelor, hai sa studiem lucrari stiintifice, care demonstreaza ca acestea pot fi influentate de starea de sanatate, ganduri predominante, vointa persoanei etc.

Numai bine Smile
calator astral

Mesaj  calator astral la data de Dum Feb 21, 2010 1:28 pm

octasim a scris:Calator astral a scris
"are o legatura directa cu spectru de culori si cred ca ar putea fi culoarea simbolica a unor entitati extraterestre.
E un semn de Deschidere utilizarea acestei culori."
Foarte incitanta ipoteza... Dar intrebarea ramane Cine si de ce se opune unui contact extraterestru, cine si de ce se opune flamei albastre ?
Fata de ceea ce a scris Minnie am oarecare obiectii
1. Cine sunt "doamnele" de care vb ? "vrajitoarele" ? Pai daca e asa, eu as continua cu replica unui forumist "dar diagnosticul real al "doamnelor" unde este ?".
2. Ai analizat numeric si alfanumeric toate conexiunile acestei bazaconii. Pai daca am ajuns sa incercam sa pricepem ce spun "invataturile mistice" si sa facem din asta o relatie normala cu imaginea Parlamentului, a Romaniei in ultima instanta - am ajuns rau. De ce sa ne mai mire ca in filmele americane limba "tiganilor vrajitori/infractori" este limba romana ? Noi suntem primii care acceptam aceata blasfemie la esenta neamului romanesc... asa ca nu avem dreptul sa-i condamnam pe altii pentru ceea ce noi facem cu placere cu fiecare ocazie.
In concluzie - daca nu putem sa contracaram noroiul care este aruncat pe obrazul romanilor cu aceste "stiri de importanta nationala" pentru ca avem o suma de politicieni care poarta ilegal pantaloni ... macar sa facem bashcalie de circul prin care un neam, o tara de creatori este satanizata prin imagini de "vrajitoare, vampiri, hoti, pungasi". Pentru ca se prea poate ca mai tarziu ...sa fie prea tarziu. O tara de "salbatici" , o tara in care totul este "satanizat" profesionist in media, este mai devreme sau mai tarziu o tinta , asa cum au fost tinte Yugoslavia, Afganistanul, Irakul si altele. Deocamdata in media internetul e singura varianta de rapuns ferm si clar la astfel de actiuni defaimatoare. Nepasarea si toleranta pe aceste subiecte nu ar trebui sa ne carecterizeze.
Octasim

octasim,
nu am raspuns din prima la întrebarea ta (Cine si de ce se opune unui contact extraterestru, cine si de ce se opune flamei albastre ?),am citit-o & recitit-o,m-am învîrtit în jurul ei si sincer,nu am stiut cum sa analizez intentia ta,am crezut ca poate fi o cursa,daca raspund sînt exmatriculat...
dar joc Jocul,ma risc si raspund,am observat ca e inutil sa astept vreo clarificare de la ubernec iulian,jongleaza & eschiveaza...
Cred ca experienta precedenta de pe ogtogonul.myforum.ro te incita sa deschizi acest Forum,si daca e un forum liber & democratic în cadrul caruia orice idee se poate exprima,atunci hai sa urmam cursul discutiei si sa continuam dialogul asta,daca asa a cazut asa trebuie continuat...
cum as putea mai bine sa raspund la aceasta întrebare decît prin scurtele clipuri pe care le-am facut recent,în ultimele zile? vad ca e permis sa se posteze tot soiul de linkuri spre youtube,îmi permit deci sa va împartasesc unele "anchete" personale referitoare la "extraterestrii"respectivi,sper sa am opinia ta si a altor forumisti,inclusiv confirmarea (sau infirmarea) dlui ubernec iulian.
Precizez ca sursa acestor filmulete este NASA Oficial si în cazul "11 Septembrie" imaginile provin de pe principalele canale americane (CBS,CNNN,ABC),deci utilizez o metoda stiintifica,nu inventez sau truchez imagini,nu am nici un scop ascuns,vreau doar împreuna cu voi,sa ne îndreptam cu pasi rapizi spre Adevar.
ps>> nu cenzura te rog,îti garantez eu ca nu vine nici un "spion" p'aici sa afle nustiu-ce secrete militare...
propun deci,daca aveti un sfert de ora de pierdut, sa analizati si daca merita,sa comentati filmele astea:

marte & canalele stranii(NASA):

http://www.youtube.com/watch?v=cQle0ib6S_U

luna si unele secrete:

http://www.youtube.com/watch?v=Te1w6dZ_84Y

atacul turnurilor WTC -11 Septembrie:

http://www.youtube.com/watch?v=2Rnmz46pKI0

Baza secreta extraterestra din Himalaya si intrarea în lumea subterana a "shambalei":

http://www.youtube.com/watch?v=eu3jf65Wycc

vizionare placuta si ne revedem aici pt cei care au o opinie sau alte informatii,va multumesc anticipat.

pps>personal nu cred ca biserica s-ar opune dezvaluirilor respective (dupa perceptul "si ei sînt tot fii lui Dumnezeu!")
ati observat culoarea violeta a preotilor catolici?foarte straniu....
haiudeti sa spargem baraju tacerii si sa revenim la fondu operei semnate Corut:contactul între umani & extraterestri.Asa e drept.
octasim

Mesaj  octasim la data de Dum Feb 21, 2010 7:21 pm

Incitant ce s-a scris pana acum. Dar intrebarea ramane " e flacara violet doar o inventie adusa in discutie de politicieni incapabili sa accepte si esecul sau este cu adevarat o schimbare in sfera politica actuala resimtita de unii ca o flacara violet care le arde pantalonii" ?
Daca ar fi asa ... se impune o a doaua intrebare " cine e agresatul si cine agresorul" ? Pt ca initial era vb de o zona a politicului care pierduse lupta electorala. Acu vad ca se aliaza toti - de la Clujul lui Bocaneatza pana la Bucurestiul marinarului - impotriva acestei flame albastre.
Si acum a treia intrebare " pe cine si cum a deranjat flama asta" ? Pentru ca pe o perioada relativ scurta , in media interna si internationala, au aparut f multe comentarii - de la spectrul vrajitoriilor si fenomenelor isoterice pana la luptatori si kileri psi - comentarii la care a participat si PC. Ori, cu tot respectul, "tata Pavel" nu se baga in vorba asa, de dragul de a vorbi si a se vedea pe sticla televizorului.
Deci care dintre voi aduce stirea bomba - cui ii fumega turul pantalonilor din cauza flamei mov , ca nu s-au sculat atata aamar de specialisti si amatori, vrajitori si parapsihopupu sa vorbeasca de asta doar de dragul unei madame caruia i s-a parut ca barba-su a pierdut alegerile pt ca oponentul a purtat cravata mov joia.
.
Octasim
.
PS. Ceea ce a subliniat Calatorul astral cu haina mov a popilor catolici e un aspect demn de retinut. Ailalta - cu extraterestri e cam greu de crezut si de demonstrat. Dar doar asta sa fie "sursa" intregii agitatii ?
Minnie

Mesaj  Minnie la data de Dum Feb 21, 2010 8:31 pm

Pana la urma totul se reduce la manipularea psi a celuilalt. Iar asta o facem fiecare dintre noi, mai mult sau mai putin din instinct, in fiecare zi. Vreti exemple? Iata exemple: copilul care plange ca sa primeasca ciocolata isi manipuleaza parintii, parintele care isi convinge copilul sa manance la pranz, tot manipulare psi practica. Manipulare psi face si acela care il convinge pe un apropiat sa ii rezolve unele treburi pe care el nu are chef sa le faca (cati dintre noi nu am convins pe cineva din anturaj sa spele vasele, pentru ca nu aveam chef, invocand o sumedenie de motive care nu sunau a 'n-am chef'?)

Deci - manipularea psi se intampla zilnic, iar manipulatii nu au invocat pana acum motive violete.

In campaniile electorale, orice partid practica manipularea psi: se fac sondaje de opinie, se studiaza reactiile oamenilor, se construiesc strategii de convingere a potentialilor alegatori... doar ca nimeni nu a spus-o pana acum. Toti au practicat asa ceva, chiar daca nu s-a spus lucrurilor pe nume. Rectific, au fost oamenii de rand, care au aplicat diagnosticul: promisiuni electorale. Si se stie ca acel candidat care reuseste sa convinga cei mai multi alegatori castiga. Iar, cum in spatele oricarui candidat se afla o intreaga echipa: analisti din toate domeniile, psihologi, statisticieni, consilieri de imagine, etc, totul se poate reduce la 'cea mai buna echipa castiga'. E adevarat, 'sportul' acesta e un pic dus la extrem, in sensul ca 'meciul' nu se rezuma la un teren de sport, ci are conotatii in viata reala si influenteaza destinele a milioane de oameni. Iar 'bun' se traduce aici prin 'convingator'.

Daca alegerile de anul acesta au fost castigate de echipa cea mai buna, inseamna ca aceasta echipa a avut ceva in plus fata de celelalte echipe. Nu cred ca a fost o culoare - daca ar fi fost vorba de culoare in sensul strict al cuvantului, Poli Timisoara ar fi castigat campionatul de multa vreme. Nu cred nici in declaratiile de genul 'stiam eu ca va fi o intalnire nefasta, da, a naibii, mi s-a impleticit limba si nu am putut spune nimic decat dupa ce a fost totul terminat'. Mai degraba cred ca a fost o echipa mai slaba, in care, eventual, unii coechipieri sa fi facut si cate-un blat asa, mai mic... Mai cred ca un om si-a dorit foarte mult, dintr-un motiv sau altul, sa castige, si a fost foarte afectat de rezultat. Si, da... mai cred ca omul acesta se poate considera norocos: are persoane in jurul lui care il iubesc atat de tare, incat nu le pasa ca starnesc rasul lumii, ci tulbura o tara intreaga, in incercarea lor de a-si ajuta jucatorul sa treaca peste esec. Binenteles, in cazul in care nu au 'lansat pastila' doar pentru a masca faptul ca au vandut echipei adverse punctul slab al jucatorului propriu. Dar asta e o alta poveste...

Asta cred ca a fost initial: cercul restrans din jurul jucatorului, care a incercat sa explice esecul fara a-i rani acestuia sentimentele si fara a-i zdruncina increderea in apropiati. A urmat mass-media, care a comentat, apoi oportunistii, care au gasit momentul sa castige de pe urma publicitatii gratuite... iar circul a fost deplin.

Iar Violeta... e pana la urma un nume de cod pentru altceva. Sau, dupa motto-ul unui serial foarte popular pe vremuri, the truth is over there...
misodor

Mesaj  misodor la data de Lun Feb 22, 2010 1:37 am

Problema e, Minnie, că NU CEL MAI BUN a câştigat aceste alegeri. Scorul a fost destul de strâns. Nu poţi categorisi o echipă sau alta că a fost "mai bună" doar pe o simplă diferenţă matematică. Mai ales că această diferenţă a fost cum a fost. Sunt multe exemple în istorie asupra unor erori grave care s-au făcut pe criteriul majorităţii absolute... ce să mai zicem, atunci de diferenţe de "a" procente, care, de fapt, e un "a/2"... ştii şi tu asta.
Sunt de acord cu octasim, ceva nu este, totuşi, în regulă, cu toată tevatura asta violet. Din două una, ori staff-urile politice româneşti au fost liderate de demenţi care prind muşte şi în ziua de astăzi, ori cineva a umblat la cutiuţa Pandorei din nou... Coroborând cu chestia de mai sus, în al doilea caz, ar rezulta că acest cineva a tras puternic pe turta lui utilizând un anumit tertip (de ce culoare o fi fost el) dar care a funcţionat, în ultimă instanţă. Şi nu doar o dată, ci de două ori, pentru că şi la alegerile trecute Poponel era dat ca sigur câştigător al alegerilor, iar surpriza teribilă (dacă o fi fost surpriză!) s-a terminat cu acel academic "M...e!!! Ţi-am spus!!!" al prezidentului decenist de astăzi. Vă amintiţi filmul, e pe youtube, de fapt. La alegerile celelalte nu s-a vorbit de nici un fel de culoare. Şi disputa s-a dat cu unul dintre cei mai populari popoliticieni din România, nu a fost de joacă.
S-ar putea ca Hrebe să nu fie atât de dus cu biscuitele şi să fi folosit o "parolă", un "indicativ" pe care pirandele, mass-media şi ceilalţi neaveniţi să o fi interpretat-o de bună, de aici stolurile care s-au arătat pe lângă edificiile demnităreşti. Să fi fost praf în ochi, tipul "dă-le, mă, să vadă ce vor ei să vadă"?
octasim

Mesaj  octasim la data de Lun Feb 22, 2010 7:06 am

Hai c-am dat-o pe politica... Fie. Accept provocarea.
1. - Chestia cu "cele doua echipe ... din care una a castigat la mustatza alegerile" e cea mai mare eroare de la lovilutie incoace. Alegerile, dupa parerea mea, au fost castigate in primul tur cand a fost cand a fost eliminat un candidat "nealiniat", care contrasta cu ceea ce se numeste "linia de partid".
- Ce a fost dupa ... a fost circ. Pentru ca vorbim de "ghinionul" unui tip intrat in lupta electorala voind si stiind clar ca trebuie sa piarda cursa. Nu cred ca trebuie sa fi geniu pentru a observa un lucru simplu - in toata liota de specialisti si creatori de imagine a "luptatorului nostru" nu a fost nimeni care sa-i spuna ca vizita la un "mogul" in preziua confruntarii finale cu un oponent care are ca tema principala de "dezbatere" lupta cu "mogulii" este un ... esec programat. Ori in acest caz aceasta "vizita in casa mogulului" a fost elementul care a facut diferenta, elementul care a redus drastic popularitatea unui "candidat" care castigase nepermis de mult avans in lupa electorala.
- Asa ca privind astfel lucruile vaicareala cu "flama mov" care a facut ca X sa piarda alegerile e o tampenie mare cat casa - domnul cu pricina a facut exact ceea ce trebuia ca sa piarda, si a facut asta sub bagheta unor specialisti in imagine. Restul e poveste si "ceatza deasa".
- Interesant este altceva - o publicatie de prestigiu de peste ocean, care publica articole pe bani grei, isi face timp pentru a face loc in paginile sale vaicarelilor mov ale unei distinse doamne care are un sot perdant de buna voie - asa cum am spus mai sus.
2. - Interesant este ca de ceva ani suntem descrisi ca o tara de violatori , hoti, ticalosi corupti totul culminand cu perioada alegerilor ( cum se vede aici - http://neinfrantii.forumactual.net/diverse-f2/alegeri-prezidentiale-2009-t45.htm ) , urmand circul cu filmele americane in care limba tiganilor este romana iar la Parlamentul Romaniei singura pavaza impotriva situatiei dezastruoase in care ne aflam sunt "vrajile tiganesti".
- Sa punem in paralel legile si actele normative aberante care nu au ca scop relansarea economica ci ridicarea tensiunilor sociale ( legea maririii cu 50% a salariilor profesorilor, forfetarul, 16% pt IMM-uri, legea pensiilor, alocatia copiilor, impozitarea pensiilor etc etc ) la care se adauga eterna "refacere economica" prin reducerea nr de functionari din administratie ( fara ca nimeni sa spuna care e pragul minim sub care Romania nu mai poate functiona ca stat, fara ca nimeni sa spuna care e schema logica de functionare a unei administratii cu mai mult de 50% din personal inexistent - si asta cuprinde armata, justitie, politie, sanatate, invatamant si administratie locala) - strategii guvernamentale, legi si acte normative care au ca scop scoaterea in strada. Eu nu vad alta utilitate a acestor legi si strategii - poate vedeti si dvs. Dar iesirea in strada , cu atatea arme furate si aflate in detinerea diferitelor "clanuri mafiote" e un risc imens. Romanii au avut insa intelepciunea sa nu raspunda la astfel de provocari.
- Sa punem alaturi faptul ca desi suntem in criza si fara bani de la buget ... cheltuim bani publici in activitati festiviste - zilele orasului X si alte activitati de acest gen, dar scoatem jandarmii - din lipsa de bani - de la paza ambasadelor, propunand "firme particulare" ca alternativa si lasam pe un "neica nimeni" sa-si faca bar in preajma acestor spatii protejate prin tratate internationale.
- Mai avem in ecuatie si o lege a impartirii in "euroregiuni" a Romaniei care, culmea, a trecut de senat fara nici o obiectie si o propunere de "scut" care nu ar trebui sa ne intereseze - in primul rand pentru ca suntem un popor creator care nu a dorit niciodata razboiul.

Ca sa concluzionam se contureaza prin principiul "pasilor mici"- imaginea noastra de tara semisalbatica, populata de oameni de o cultura suburbana (flama mov), o tara a tiganilor, tara neguvernabila prin lipsa de eficienta si flexibilitate a administratiei, tara blocata economic in hatisul de taxe si impozite de tip totalitar, tara in care se promoveaza educatia de tip religios inaintea educatiei stiintifice ( 15.000 de membrii ai sistemului de invatamant fiind disponibilizati - astia au o "idee fixa" cu 15.000 ... 15.000 de specialisti ai CDR, 15.000 de profesori dati afara etc etc ), tara macinata de greve si manifestatii de strada.
Satanizarea imaginii de tara a Romaniei este atat de evidenta incat peste hotare, daca ceva se va intampla aici, in Romania, nimeni nu va ridica un deget si nu va varsa o lacrima pentru noi romanii. Mai ramane sa spuna ca facem si "substante chimice interzise" ca circul sa fie complet.
- Dar ciudat ramane acelasi lucru - fortele interne si externe implicate in descrierea si creearea acestei "imagini de tara" sunt prea multe. Ori in acest caz mai poate rezulta o concluzie - cineva puternic e interesat sa dea o anumita conjunctura zonei geopolitice din Romania. Iar chestia cu "scutul" e cireasa de pe tortul acestei intentii de destabilizare zonala.
- Si asta mai inseamna ceva - ca exista un termen limita (probabil 2013) cand "jocurile geopolitice" in zona nu vor mai fi posibile ( spatiul Schengen ). Iar graba si "masurile" extrem de vizibile de ridicare a tensiunilor sociale trebuie sa aiba cat mai grabnic o finalitate .
Atat deocamdata - desi mai sunt multe de spus. Astept pareri.
.
Octasim
.
P.S. Cat despre ceea ce a scris mai sus un coleg de forum "Iar Violeta... e pana la urma un nume de cod pentru altceva. Sau, dupa motto-ul unui serial foarte popular pe vremuri, the truth is over there..." sunt de cu totul alta parere.
Metoda anilor 60 cand secretele erau tinute sub capac pt a nu ajunge la public , a trecut. Acum in era informaticii si Internetului " the truth is over there..." este desuet si depasit ca strategie. Ar trebui discutat pana la disecarea fiecarei intentii mediatice pentru ca, spun pt cine nu a observat inca, din 85 incoace o batalie se castiga intai mediatic si apoi totul vine de la sine, sub presiunea opiniei publice care "inclina balanta" in favoarea celui care a castigat simpatia maselor - fie printr-o impasibilitate complice care permite "castigatorului" sa faca orice sub umbrela "simpatiei generale", fie prin desfiintarea "adversarului" sub presiunea aceleiasi opinii publice convinsa ca "albul e negru si negrul e alb".
.
Poate gresesc... cine ma contrazice ?
misodor

Mesaj  misodor la data de Mier Feb 24, 2010 1:17 am

Dacă ne punem de acord cu asta, octasim, înseamnă că la conducerea României sunt nişte sonaţi căzuţi în mintea copiilor, care umblă pe la ţigănci să le descânte de sperietură şi de deochi violet. Dar chiar aşa, toţi, o apă şi un pământ? Parcă au absolvit şcoli materialist-dialectice ăştia mai bătrânei, unde atitudinea superstiţioasă şi retrogradă era înfierată tovărăşeşte, în faţa colectivului de nici la biserică nu prea se mai duceau?!?!
Tâmpenia cu flama mov e, cu siguranţă, o tâmpenie, dacă o considerăm relativ la alegerile din 2009... Circul, la fel, este în toate drepturile lui, pentru că merităm. Să fie, oare, în joc numai "satanizarea României"? Oare nu ne "satanizăm" singuri, de dorul verzişorului, colea, în cont? Mai precis, nu suntem noi ăia care ne batem cu cărămida că, de exemplu, bampiru a trăit şi a supt p-aci, de voia tot olahul să-şi vadă eroul naţional Vlad Drăculea, ridiculizat în "...landul" sighişorean? N-am trădat noi - mă rog, Mihăiţă cel Gângav şi a lui ceată - aliatul german în 1944, martirizând un alt erou, căruia nici statui astăzi nu-i putem construi? Crede cineva că toate astea se uită, acolo, în miezul fierbinte al Europei? Neeeee... cine crede asta, se înşeală crunt. Nu e nevoie de un stol hoinar pentru a crea acest tip de imagine, cu toate că ieşirile prin Occident ale "vrăjâtoarilor", toate dotate cu paşaport românesc (sau nu... ) a contribuit cu drag la identitatea noastră p-acolo. Păi cine i-a lăsat să iasă, după revoluţie, nu tot moviştii ăştia? Şi, da, cred că toţi sunteţi conştienţi că România nu este iubită de absolut nimeni, uneori nici chiar de propriul cetăţean. De ce? Probabil că ne trebuie o întreagă generaţie de "aure indigo" pentru a explica, alta pentru a pricepe explicaţia primilor şi încă una pentru a elimina aceste miasme... Dar până atunci poate se schimbă iar aura, şi începem iar de la roşu (puşchea pe limbă-mi!).
mik15

Data de inscriere : 02/11/2009

Mesaj  mik15 la data de Mier Feb 24, 2010 7:34 am

aia cu tziganii e frectzie.altele dor, alea cu impotentza statului roman, si incapacitatea de organizare a societatzii romaneshti.hai sa n-o dam numai pe autoritatzi, ca ele nu-s din ghana sau paraguay.

si posibil sa skimbe ai d-afara ceva, va se vede clar ca noi facem doar playback in loc de administratzie.poi cumva nu e de neintzeles, ca odata aia spun frumos, porma mai ferm, apoi itzi bat obrazu s-poi itzi trag un sut in c*r.asha e si-n viatza, nu-i demirare.de trait si de vazut.

iar regiunile sint functzionale in europa-au o larga autonomie economica.aci, mai greu, oare d c? sa treaca totul pe la guvernul central? poi aia e munka, nu joaca, si aci nu stam chiar pe roze, la apetitul pt asha ceva...sau o fi comisionul tipic locului?

iar aia de la partidul conservator s-au trezit acu patriotzi, cu udmr-eul, care nu e patriotic-dar cit au fost la guvernare impreuna, a fost k, nu?bine ca avem cei 6 la suta unguri, sa tragem pe ei, ca vor pe dracu si pe lacu, da ce vrem noi, nu prea se stie.totul pleaca de la bani, si daca ungurii vor ceva bani, vor sa stie sigur ca ce ar aduce de afara ar merge in regiunea lor, nu ar fi comisionatzi de alde baietzii istetzi de la 'centru".cit despre alegatzia asta ceaushista, ca ar pleca ungurii cu ardealul la balaton, e aiurea, atit cit sintem in ue-si d-aia ar trebui dracului sa stam unde sintem,pentru ca asemenea situatzii, de conflicte pe tema regiunilor cu populatzie mixta-alsacia, lorena, tirolul de sud, valonia, etc- e plina europa de ele.si poa sa ceara ungaria revizuirea trianonului pina-i cade limba, nu se va face, pen ca se deschide un sac de probleme intre alte tzari europene, care cumva-cumva s-a inkis.si nu o sa deschida tzari mari-frantza, italia,spania-sacu ala de sherpi de dragul si pentru gustul ungariei-aia e clar.dar aci asta e poemul din vremea BIVOLULUI NATZIONAL, alde ceashca-"nicule, dai cu tzara-n gard..."gura, ca vin ungurii si rushii".asta ne-a bagat spurcatul ala in cap, ca sa il lasam sa faca ce vrea mushchii lui.
misodor

Mesaj  misodor la data de Vin Feb 26, 2010 8:08 pm

Ai deviat mult de la subiect, mik15, vei fi având tu dreptate sau nu... oricum, ca să nu-ţi rămân dator pot să-ţi garantez că revizionismul e o floare în continua dezvoltare multilaterală şi că toate meandrele astea ale concretului cu euroregiuni, zone, coteţe, chestii au un scop foarte bine definit şi anume dezintegrarea României. dar asta, hai s-o discutăm în alt topic, că aici e chestia cu Violeta şi n-are nici în clin nici în mânecă.
emil

Data de inscriere : 13/11/2009
Varsta : 55
Localizare : Sînpetru, jud. Braşov

Mesaj  emil la data de Sam Feb 27, 2010 10:19 pm

CE NE FACEM, omeni buni, au răsărit şi vor mai răsări o groază de FLORI violetE....

A venit primăvara!!!! bounce sunny
octasim

Mesaj  octasim la data de Dum Feb 28, 2010 10:01 pm

Hai sa discutam aici, pana deschidem alt topic.
1.In chestia cu revizionismul ca element central si subiect de discutie serioasa nu cred nici cat intr-o ceapa degerata. Si maghiarii din Romania nu sunt altceva decat niste marionete ca si noi. Totul are un scop cat se poate de practic si se baga "fitile" care prind la marea masa . De adevaratul motiv al "fitilelor" vom vb alta data...
Dar nu pot sa observ ca atat in zona de imagine cat si in zona practic administrativa nu suntem decat pe acest calapod. Am fortat si voi forta acest subiect pentru ca trebuie "rupta matza in doua", nu mai putem pierde timpul la infinit cu acest subiect care se reaprinde de cate ori avem un oarecare avant economic si o luam pe o cale de dezvoltare normala.
Vb Mik de euroregiuni care functioneaza ok in lumea larga si sunt de acord cu asta.
Dar la noi se poarta fusta in loc de pantaloni la barbati si oricat am dori sa fie altfel se gaseste cate unul cu functie sa spuna ca Romania nu poate functiona decat atunci cand se va stabili statutul clar al minoritatilor si cand va fi facuta o noua reiampartire a tarii pe euroregiuni (si va rog sa recititi declaratiile premierului de la inceputul anului si pana acum).
Pacaliciul care a vomitat aceste ineptii ne este si premier. Oricum am intoarce aceste informatii tot spre ETNICOregiuni ajungem. Nimic despre eficienta de care vb Mik, nimic despre scopuri de dezvoltare economica si strategie sociala, nimic despre ceea ce va merge mai bine atunci. Singurul tel care se vede din aceste "schimbari majore" este "limba materna, statutul minoritatilor si autonomia locala".
Si atunci de ce as fi de acord cu ineptia asta ?? Pentru ca o minoritate are lideri care se mai cred in evul mediu si nu realizeaza ca Europa Unita este altceva, un alt concep mult distantat de gandirea feudala pe care o au si o induc in politica romaneasca ??
2. Pe de alta parte daca intrebi in zona de vest cam ce-si doresc romanii (indiferent de etnie) iti vor raspunde, de la vladica la opinca ca vor autonomie. De ce bre ? Ce-ti aduce autonomia ?
- Pai atunci vor fi alti oameni, nu vom mai depinde de Bucuresti si vom putea sa ne dezvoltam... raspunde interlocutorul tau.
- Pai fratele meu alb, de unde alti oameni ? Ce cresc altii in copac in fiecare an ? Si cine va opreste sa/i puneti acum, de maine, in locul astora care nu fac treaba buna ? Si de ce sa-ti maresti costurile cu administratii zonale cand tu nu ai bani la buget sa le platestinici pe astea centrale ?
- Nuu, ca tunci ne vom chibzui singuri banii si vom face si vom drege... nu vom mai depinde de Bucuresti, si nu vor ajunge banii doar in Moldova, destinatia banilor va fi hotarata de oamenii nostrii / iti raspunde cu aceiasi obsesie interlocutorul.
Nimeni nu are curajul sa spuna clar si deschis ca in vestul tarii , acolo unde candva, cand bunica era fata mare si se spunea ca "Ardealul e fruntea" , mentalitatea s-a schimbat radical. Nu se spune ca preocuparea principala a liderilor de aici nu mai e buna convietuire si dezvoltarea economica ci "cum sa aratam ca Bucurestiull ne ia banii si nu ne lasa sa ne facem treaba noastra".
- Care Bucuresti fratele meu alb , ca de multa vreme la Bucuresti sunt doar politicieni in functtie proveniti din vest(cam de la Ciorbea incoace). Ce v-ar mai trebui ca sa faceti proiecte si sa atrageti bani europeni pt dezvoltare, cam ce v-ar mai trebui ca sa puteti sa va uniti pe o idee economica si sa faceti treaba intr-o zona cu imense oportunitati .
Si stiti de ce spun asta ? Pentru ca de 4 ani stau "gard in gard" cu casa parinteasca a ministrului administratiei, undeva pe E79 Deva-Oradea. Si daca nici cu asemenea "pile la Bucuresti" nu au reusit sa faca un drum european ( E79, si cine a facut traseul Deva-Oradea stie ce cratere sunt in sosea, ca abia te ti pe picioare , dapoi cu masina...), atunci niciodata nu o vor face. Sunt doar "fitile" bagate pentru a masca lipsa de unitate si de eficienta , care din pacate a imbolnavit Roamnia de la un capat la altul de "sa moara capra vecinului".
La la noi , de la un timp nu mai este o preocupare pentru "ce putem face impreuna" ci mai mult pentru "cine a fost tata, bunicul, strabunicul "... "ce a facut ei la viata lor"... "sa nu stricam puritatea etnica" (si nu vb de maghiari si HarCov, ci de adversitatea fata de orice "mitic", oltean , moldovean stabilit in zona. Va spun ca am cunoscut oameni nascuti aici din parinti moldoveni sau olteni stabiliti aici in anii 50 , care nu sunt recunoscuti ca localnici nici acum !!!) si "cum sa le facem viata amara celor care au facut si au dres in trecut, sau cum sa le facem viatra grea celor care traiesc un pic mai bine ca noi". Asta e preocuparea majora a societatii noastre / si m-am cam saturat de prostia asta. Am pus niste "medievali" bolnavi de feudalism sa ne conduca tara intr-o epoca moderna de integrare europeana.
Am avut un interlocutor in zona care nu voia sa auda de bucuresteni - eu fiind bucurestean - pentru ca Bucurestiul i-a tradat in 40 si i-a lasat pe mana ocupatie hortisto/hitleriste. Si nu era un neica nimeni tipul, era un om cu functie si putere decizionala in 2009.
Se vb de baronii din zona de est / Vrancea mai ales. Pai stai sa vezi aici, ca nu poti sa-ti cumperi o palma de pamant, sau sa dezvoti o afacere de butic fara sa ai aprobarea baronilor locali.
Cam asta-i de ceva timp in Romania - o lunga lista cu cea facut X sau Y de la stabunica-su pana azi, si daca ii gasesti o "scama in cafea"... da-i la cap ca nu merita sa traiasca. Nimic care sa aiba la baza eficienta si dezvoltarea economica. Dezbinare pe orice criterii - etnice, religioase, politice, economice, regionale... etc etc.
Si pierdem timp si energie pe o directie care nu duce nicaieri. Eu m-am saturat de fariseismul asta.
Iar faza cu Violeta ... e pe aceiasi lungime de unda. Numai ca acum s-au cam terminat "scamele in cafea" la pamanteni, nu mai avem pe cine da vina... si am inceput cu "personajele eterice" si " paranormali anormali".
Pe scurt / romanul a fost determinat - de la varf, de la cel mai inalt nivel - sa nu mai caute solutii la problemele care le are ci ... "vinovatii".
Si au jucat , pe rand, rolul asta de "vinovati" - securistii, ceausistii, minerii, profesorii, functionarii publici, medicii ... acum pensionarii. Maine or sa fie mortii din morminte...
Niciodata nu o sa fie pe lista "vinovatilor" de starea economiei romanesti - prostia si incompetenta politicienilor aflati in functie.
.
Octasim
.
P.S. Sa nu creada cineva ca am ceva cu "vestu salbatec" si oamenii de acolo. Sunt Oameni deosebiti si locuri de o frumusete naucitoare. Am in schimb ceva cu "traditia milenara" a localnicilor care spune - Cand intalnesti un prost sau un ticalos nu il pui jos, ca dureaza mult si s-ar putea sa nu o poti face . Ca sa scapi de el il lauzi, il avansezi in functie.
- Sa ma iertati fratilor , dar ati avansat cam multi la Bucuresti ! Cred ca a venit timpul sa schimbati traditia si "politica de cadre"...
mik15

Mesaj  mik15 la data de Lun Mar 01, 2010 5:39 pm

misodor>sa nu te superi ca nu-mi bat capul, dar daca tu ai argumente legate de acel revizionism in continua dezvoltare, expune-le, te rog.ca sa nu raminem numa la stadiul de afirmatzii si sa avansam in argumentare.si nush cu ce "garantezi ' aceast lucru-poate ne spui.si ar fi de dorit, pentru a tzine nivelul discutziei, sa fie peste ce se discuta la orice coltz de strada .

si pentru ca te-ai formalizat despre 'deviere", povestea "flacarii violet" are legatura cu concepte clare, verificate stiintzific, de psihologie sociala.nicium cu glumitze minimale.e o discutzie intreaga despre cum reactzioneaza un presedinte de partid supus unei presiuni mari, ca postul de presedinte al tzarii nu e doi lei,si cum asta afecteaza prin stres comportamnetul , atit social, cit si in intimitate, despre reprezentari asupra divinului creshtin, dar si precreshtin, si cu o seama de teme de psihologie aplicata pin la de ce nu poate religia oficiala inhiba aceste credintze, de mergem inapoi pin la dezrobirea lui nicolae mavrocordat si traficul de preotzie in secolul 18.daca vrei, o facem, si ducem discutzia la final-ca sa fie ok si pt cititori.
mik15

Mesaj  mik15 la data de Mar Mar 02, 2010 1:16 pm

octasim>zic eu ca ar tb sa raspund la intrebarea ta "de ce vrem autonomie in vest?"-pentru ca felul in care sint puse intrebarile in postarea ta trebuiesc lamurite.

conform constitutziei, statul roman este un stat de solidaritate sociala activa-asta inseamna ca daca o regiune are o problema de orice natura, celelalte regiuni sint solidare cu ea.este foarte firesc, in termeni de politica natzionala.pe de alta parte, institutul natzional de statistica a dat publicitatzii cifrele economice privind contributzia regiunilor la crearea pibului, a bogatziei natzionale.cine doreshte amnunte, ele se gasesc in anuarul statistic al romaniei, anul 2007,sau oricare alt an din 1989 incoa.sau dinainte.

astfel, ardealul si banatul generau cam 55 la suta din pib, bucureshtiul si ilfovul cam 22 la suta, asta insemana pe ansamblu, adunate intre ele,spre 80 la suta.daca punem si marile orashe, constantza, iasi, craiova, care or mai avea si ele spre 10 la suta-raminem la concluzia ca , pe zone foarte intinse din sud si est, se intimpla 10 la suta din economicul romaniei.si asta, de foarta multa vreme.cred ca buna intrebare care se poate pune este acum nu legata de atitudine, de a ajuta sau nu pe cineva in necazuri, ci cit timp va dura acest lucru.si pina in ce punct, de asemenea ne intrebam daca exista un drum clar spre acel punct si cam pe unde ne-am situa.pentru ca, oricit de mult ai vrea sa ajutzi pe cineva, mai aproape pielea decit camasha...

apoi, ajutorul asta continuu nu genereaza cumva obishnuintza, iar la nishte oameni cu minime pretentzii, nu cumva a devenit fel de a trai?asta nu e teorie, am probat-o acum citziva ani intr-o comuna din timish, unde aveam nishte pamint.cind era nevoie, lucram cu nishte unii mai vai de ei, veneau cu ziua la lucru, mai romani, mai tzigani, veneau pe la poarta sa intrebe de mai e de lucru...dar nush care guvern timpit le-o dat ajutor social.efectul a fost ca oamenii nu mai vin la lucru-"ca ni-s si noi domni acuma".cu alocatziile copiilor si ajutorul social al lor, nu le mai trebuia munka...am renuntzat la acel pamint, deshi in statisticile europene avem o populatzie rurala de nadejde, lucrurile nu-s chiar asha.acuma unele lucruri ce le puteam produce le cumparam, iar puturoshii aia stau la circiuma sau in fatza portzii cu bautura-n bot, ca la aia nu trebe multa scoala.

pentru ajutorul social, astia ar tb sa lucre 8 zile pe luna in folosul obshtei. lucra pe dracu...s-o saturatara si viceprimarul sa ii tot cheme, ca nu vin-iar daca le taie ajutorul, afara ii cor de urlete, proshti care amenintza ca se spinzura, pirande de dau in isterie, puradei pushi sa urle etc.asta e cind itzi e mila de dracu...si nu-s numa tzigani, mai multzi is romani intre ei, dar purtarile is comune.

sa revin la problema.din ce in ce mai mult, se pune problema de a avea o informare corecta si transparenta despre ce se intimpla cu partea de bani alocata interegional pe considerentul solidaritatzii sociale.in orice parte de lume corecta, banul ce se da este justificat vizavi de cum a fost cheltuit.daca informarea nu este adecvata, rezulta atitudini si reprezentari ca in cele ce ai spus.si mi se pare corect-adik, daca tot nu se vede ceva, la ce naiba sa dam bani la unii la cre nu se skimba nimik? nu ajung, nu-s bine cheltuitzi?asta e treaba, dupa ce-i dau, sa-mi bat capul sa le si bag in buzunar si le fac viatza unora care nu se stie ce au?ia mai bine nu le dau, ca si copilul meu are dreptul la o scoala mai buna, taica-meu sa-l duc la un spital mai bun si sa avem drumuri ok.daca pui aceasta problema la nivel de familie, sa lashi copilul tau ca sa-i dai altuia, ma tem ca femeile vor ridica lumea-n cer cu scandalul-si e foarte corect.

acuma, sa ne amintim ca aceasta politica nu se face regional, ci la nivel central.unde numarul aleshilor din judetzele vai de mama lor este mai mare decit al celorlatzi. si chiar daca n-ar fi, constitutzia e asa cum am zis mai sus, obliga.numai ca felul si durata si amploarea ajutoarelor intreregionale ar tb rediscutat.

si mai e ceva-trebuie clar terminat cu sistemul asta de 'toate la centru", adik in bucureshti.cizmaru de nea nicu avea un fix, sa ia toate ministerele sa le inghesuie in casa poporului, ca asha stia el si vazuse la ma-sa, totzi sa fie gramada si de-a valma.in epoca comunicatziilor instant, la ce mai trebuie asha ceva?afar de amaritul asta de fost lagar comunist, unde mai e asha ceva?de exemplu, in germania, curtea de casatzie este la bad homburg, un orashel si el acolo.n-a fost veci la bonn, vekea capitala din vremea republicii federale germane, si n-au mutat-o nici la berlin.si modul de a conduce e imbecil, egal partidul la putere.sa luam autoritatzile deconcentrate, de s-a facut atita tapaj-ce are ala de la bucureshti cu omu din salaj, timish sau botosani, de sa-i dea afara pe totzi cind se skimba vatafii la bucarest?cit despre cheltuiala administartiva-fara spagi, adik ceva atit de intrat in reflexul de bucureshti, via fanariotzi si mentalitatea "pricopselii"-cu sigurantza ar scadea, mai ales cind sutele de autoritatzi si comisii de frecat ciinii-n marsupiu s-ar mai duce si dracului.exista in germania parlamentele de landuri, care preiau si atributzii de la consiliile judetzene, varianta noastra, si daca le taiem pe alea si terminam cu "centrul"-pe ansamblu sigur va fi mai bine-sau germania e prost condusa ???

cind toate mascarile astea se vor diminua, atunci se va vedea ce insemana bucureshtiul, cit este viatza lui economica proprie-si nu pot fi acuzat de atitudine general 'antimitici", pen ca mama-mea ii nascuta acolo si acolo mi-s toate neamurile.si tocmai ca stiu cum sta treaba, ma gindesc ca bine ar fi de terminat circul asta, cu centralizarea comunista.

fonduri europene? corect-astia au asa numita "autoritate de management" aferenta fiecareia din cele 5 axe de dezvoltare sectoriala, si acolo se practica cofinantzarea, nima nu da tot, mai pun si ei , mai pune si omul ceva.sint 7 pashi de facut-teoretic-pt a accesa aceste fonduri, si, evident, autoritatea asta e la ...nu, nu la mediash sau zalau, evident ca e la bucureshti, ca , deh, 'aci se face ciorba".suma aferenta proiectelor depuse pe 2009 este de patru ori mai mare decit disponibilul-din 5300 de proiecte pe cele 5 axe s-au retzinut ca eligibile vo 1300.si cine face 'ciorba"//heh....si chiar asha, d c n-ar fi aceasta autoritate la mediash???

legat de adversitatzile intre regiuni.ce sa facem, asta e, alde vita de ceaushescu a adus aci aci, in banat, olteni d-aia cu coatele cam ascutzite, si i-a pus shefi-ca d-aia se da spaga gros p-acolo pentru numere de masina gen "gj01sef", "ot01bos","dj01 big" si alte timpenii, ca sint unii cumva programatzi sa fie shefi-evident, la nivel de perceptzii proprii.dupa revolutzie, nu trebuia sa fii medieval ca sa le tragi acelor magari un binemeritat sut in c*r.nu pen ca-s olteni, ci pen ca s-au purtat cum s-au purtat.cumva este corect ca o comunitate sa aiba dreptul de a-shi alege liderii, nu sa-i fie bagatzi pe git de la 550 km distantza.

ce e haios in toata treaba e ca n-am auzit sa vrea vunu sa fuga cu oltenia in bulgaria, dar cind e vorba de ardeal, totzi urla in sud de parca pe ei i-ar lua si duce.sau a priceput lumea de unde vine banu si n-ar prea vrea? mai stii...deshi nu cred.
octasim

Mesaj  octasim la data de Mier Mar 03, 2010 8:24 am

Ai si nu ai dreptate Mik.
In primul rand ai dreptate pt ca din orice unghi ai privi lucrurile ... ele merg anapoda. Dar aici ne cam oprim cu argumentele pe care le ai pe subiect.
1.In primul rand treaba cu contributia la PIB. Ala e argument geostrategic. Adica, daca Ardealul era in est si nu in vest acea contributie la PIB a Ardealului era la fel de nula ca si a zonelor din est, astazi - pentru ca in obtuzitatea lor politicienii au schimbat directia de "inchinaciune" de la estul anilor "societatii socialiste", la vestul anilor din "economiei de piata". Ei nu merg pe eficienta economica statala ci pe declaratii sforaitoare care inchid anumite directi de dezvoltare ... in special pe est. Desi estul reprezinta o piata de consum ce include Rusia (peste 200 de mil de locuitori) China (peste un miliard) Asia (inca vre-un miliard ) si Nordul Africii - ca sa dau numai cateva exemple de "mine de aur" la care politicienii dau cu piciorul pentru a fi "in top" si a defini "axa raului". Noi nu mai stim sa facem comert pentru profit ci facem o politica preferentiala care nu duce nicaieri. Dar asigura locuri caldute pentru cei care vor si "trebuie" sa se duca in vest sa aiba ..."contacte".
- Si un copil de clasa a 4-tra poate spune ca Romania nu are atatea produse competitive pentru a intra pe piata vestica si ca un comert sanatos, profitabil ar trebui facut pe est, sud-est unde suntem oarecum compatibili si competitivi. Ne laudam cu relatiile noastre "de aur" cu evreii ... dar nu am invatat de la ei ca pentru a vinde ceva e necesar sa te duci acolo unde poti vinde... nu acolo unde iti este comod sa stai ca reprezentatnt comercial. Ori estul nu e un loc caldut pt politicieni - acolo trebe oameni de fier si cu minte brici. Mai bine "taiem frunza la caini in vest, decat sa muncim in est" .
Asa ca PIB-ul din vest e in special facut din taxe de import/export ... si nu dintr-o economie sanatoasa, viabila. Mai exportam ceva pe linia produselor alimentare si in rest ... materie prima si produse "semifabricate" pentru vest. Dar asta nu e economie, ci fuduleala.
2.In orice stat civilizat politica sprijina ramura economica si zonele subdezvoltate, aflate sub media de dezvoltare nationala. La noi ... vax. Ne laudam cu "dobanzi preferentiale" de minim 3% (la valuta forte) la orice afacere inceputa . Dar avem si afaceri sau credite care ajung la 12-14 % rata dobanzii de rambursare (si stiu ca sti asta, pt ca ai firma ). Sa-ti spun ca in vest se merge pe 0.5% dobanda la credite la o afacere care o dovedesti ca e profitabila si sa-ti spun ce facilitati si subventii au unell ramuri economice din partea statului vestic (agricultura, metalurgie, constructia de masini si acum ... industria auto ).?
- In alta ordine de idei - un stat vestic are o baza de informatii reala (unde aflii cam tot ce ai nevoie despre resursele necesare unei afaceri) are o legislatie care obliga si sanctioneaza imediat orice sincopa a unei afaceri ( la noi stai prin tribunale cu anii pentru un amarat de contract neonorat la timp ), are o functionalitate bazata pe circulatia informatiei care iti confera comoditatea derularii oricarei activitati in termeni reali , transparenti (la noi aprobarile, avizele, actele necesare iti mananca o gramada de timp si preferi sa dai "spaga" decat sa pierzi o afacere - caci cauza "spagii" e in primul rand timpul pierdut in zadar pe aceste coordonate si abia mai apoi meteahna, asa zis romaneasca). Coruptia are, cred eu , ca si cauza, in primul rand impotenta politicului de a gandi o legislatie viabila, functionala , eficienta, impotenta de a gandi o strategie pe termen mediu si lung si abia mai apoi zicala "se descurca si el cum poate". La noi s-au dat - de dragul schimbarii - atatea legi idioate si inutile incat putem concura cu asta la "Cartea Recordurilor".
Daca tu imi arati un singur act normativ care sa reglementeze ce am spus mai sus ... eu il mananc la micul dejun pe paine. Dar nu ai de unde ... A fost un singur act emis prin 95, care avea ca scop "eliminarea blocajului economic" de atunci ... dar nu e aplicat nici azi desi e in vigoare. In rest ... o lunga lista de legi si decizii care nu au nimic viabil, care sunt facute de dragul de a fi facute, care sunt pe un principiu indus cu maiestrie de ... nu stiu cine - " sa moara si capra vecinului"
3. Revenim la politicieni . Nu contest presiunea asupra unui sef de partid si nu contest nici metodele generic incluse sub denumirea "flacara violet". Contest si ridiculizez insa "ridicarea poalelor in cap"pe aceasta tema. Ai probleme de acest gen - le rezolvi discret, ca politician, cu ajutorul serviciilor secrete nationale (ca avem si asa ceva, daca nu stiau stimabilii politicieni ) cu ajutorul staffului de campanie, cu ajutorul prietenilor si a celor care te sprijina de obicei in asemenea batalie electorala.
- Nu sti sa faci fata la asa ceva ... la ce naiba ai mai intrat in lupta ? Doar ca sa te vaiti si sa lasi aceste probleme sa "transpire" si sa fie rezolvate de "mama omida", in public, spre dispretul a tot ceea ce inseamna Romania si romanesc? Pai asta e atitudine responsabila de politician-lider national sau de pacalici ?
4. Un ultim aspect - tot ce se face ... se face la un futuimasa total. Arata-mi si mie un singur criteriu de eficienta pus in ecuatia problemei disponibilizarilor, a impozitului forfetar, a codului fiscal, a subventiilor...etc etc. Nu, totul este de un heirupism teatral si de un futuipomana mai mult decat evident. Iar faza cu estul si vestul, sudisti si nordisti, e poveste. Si-au adus in Bucuresti acesti politicieni , si au pus in functii babane , tot ce au avut in menajeria proprie - soferi, secretare, verisori si verisoare ... intr-un cuvant "oameni de incredere". Au lasat acasa doar bunicii si nevestele. Restul "cercului de prieteni" e pe functii.
Criterii de eficienta ... ce-i aia ? Iar daca mai subliniem si faptul ca la carma tarii avem multi , f multi politicieni ardeleni , da-mi voie sa pun si eu o intrebare
- Daca nici din pozitia de premier si ministru nu sunt in stare sa faca o strategie de dezvoltare a Ardealului si a tarii pe criterii economice de eficienta, si se plang in permanenta de "opozitia Bucurestiului"... cam ce pozitie poitico-administrativa le-ar trebui ? Ca pozitia de Dumnezeu inca nu exista in guvernul Romaniei ... dar daca e nevoie , pentru fratii nostrii ardeleni, o vom infiinta. Poate vor realiza si ei atunci ca nu "Bucurestiul" nu-i lasa sa faca ceva viabil pentru tara ci propria lor incompetenta duplicitara.
- Eu nu am auzit nicaieri in Europa, dintr-o pozitie de premier sau ministru, ca s-au facut declarati ca Parisul, sau Roma , sau Berlinul/Bonul ipiedica dezvoltarea si proiectele de dedezvoltare a unor lideri politici. Doar la noi exista aceasta mentalitate de ati nega capitala, de ati nega public de la cel mai inalt nivel si pana la nivelul cetateanului de rand apartenenta la comunitatea statala, de a infiera si dezavua public o regiune in favoarea altei regiuni.
Deci raman la convingerea mea - am promovat in functii de raspundere si conducere statala oameni cu mentalitati medievale, frustrati cu inclinatii feudale, care nu pot gandi unitar si au doar o viziune regionala ... si aia punctata de neputinta si impotenta politico/administrativa, oameni care raspund invariabil la probemele tarii cu fraza ..."vrem autonomie" - regionala, economica, politica, etnica - de orice fel sa fie , dar sa fie autonomie.
Si asta nu e guvernare ... e balamuc. Si aici e nevoie de medici, daca suntem consecventi si ne aducem aminte de ferocitatea cu care puneam (si punem si acum) diagnosticul de paranoia pe politica "marelui carmaci".
PUNCT
.
Octasim
. P.S. - Despre proiecte europene, despre atragerea banilor publici in proiecte de dezvotare ... vom mai vb.
mik15

Mesaj  mik15 la data de Joi Mar 04, 2010 7:34 am

octasim>nush d c ar trebui sa fie nula contributzia de 55 al suta a ardealului si banatului doar penca, aparent, politicienii nostri se uita , ma rog, inchina, spre Vest.as intzelege argumentul daca pe vremea comunishtilor moldova, situata sre est, adik spre acea uniune sovietica spre se inchinau politicienii acelor vremuir, ar fi produs 55 la suta-dar n-a produs asha ceva vreodata, si nici nu va produce intr-un viitor previzibil.pe scurt, egal la ce punct cardinal se inchina puternicii vremii, banul adevarat se face in ardeal si banat.in rest se intimpla ce am spus, nu eu, ci statisticile romaniei.si nu cred ca se darimau fabricile din vest doar de a fi mutate in est...cit despre ce se produce in vest, avem inca a discuta-pentru ca exportul romaniei pe 2009 a fost spre 40 miliarde euro, iar exportul de produse alimentare este functzie de anul agricol in derulare, adika e de conjunctura favorabila meteo sau nu.

cit despre directziile pe care le inkid spre est politicienii,asta o fi altceva.oricum, nu am auzit-pentru ca nu exista-declaratzii oficiale vizind ponderile regionale la crearea pibului.adik, aduse din ringul statistic in cel politic si mediatic.despre rusia...heeh,la cit de "populari" eram noi in vremea lui ceaushescu acolo,asa incit cel mai mare numar de bancuri despre conducatori straini la radio erevan erau cu cizmarul natzional,sa nu ne miram ca nu ne-a chemat nimeni.(mostra de banc_unu intreaba la radio erevan daca se poate pune baza pe tovarashul ceuashescu, iar radio erevan raspunde-d c nu incercatzi cu acid???).rusia nu este o lada de gunoi a vreunei industrii prost orientate ceaushiste-si asta iar nu o zic eu, ci a spus-o tavarishci gorbaciov cind s-au intilnit cei doi secretari generali in 1987.gorbaciov s-a plins de calitatea slaba a produselor livrate in rusia, prin comparatzie cu cele exportate de romania in vest, in contextul in care livrarile de petrol si gaze erau in grafice.cind urss s-a prabushit in 1991, rusia a inceput sa construiasca alt sistem comercial, orientat spre vest-iar, pe cale de consecintza, vestul si-a adaptat oferta, cu lucruri accesibile rushilor, care saracisera dupa caderea comunismului -dar asta presupune sa ai capital, sa reactzionezi rapid si sa nu ai o gindire tipic comunista, a carei valoare s-a vazut la criza asiatica din 1996-dar si pin atunci , din plin.si totushi, si atunci, in 1997, pe vremea lui radu vasile premier, s-a afirmat ca nu avem expunere pe piatza ex-sovietica, ca apoi sa rezulte ca eram ai mai legatzi din fostul caer cu rushii...ca atare, cind rushii au furat-o la criza declansata la ei de criza asiatica, am luat-o si noi din plin-asa ca, in martie 1997,guvernul vacaroiu a dublat practic , peste noapte,cursul de schimb al dolarului,care a trecut de la 3600 la 7230.uite asha, ca nu eram deloc legatzi de rushi...sa fim serioshi.baietzii deshteptzi din vest au facut ceva si mai si-au construit uzine in rusia, ca sa poata vinde ieftin.aceste intzelegeri economice sint intarite politic, pen ca si rusia si vesticii au ce ishi oferi unii altora..iar noi am ramas sa incercam sa apucam ceva de la masa dulailor, si sa ne gindim ca, totushi, pe linga destule neajunsuri, clearingul si rubla transferabila nu erau chiar rele in caer...deh.asa e cind un cizmar timpit se crede in stare sa dea la cap ursului, si mai crede ca va ramine asha, fara urmari.

iar extremul orient, ce sa mai zicem...un amik al tatalui meu a fost reprezentant comercial in china, vreme de 22 de ani.a umblat toata zona , cunoashte realitatzile , iar in acest moment, cind jocurile in zona aceea sint facute de china, taiwan si japonia, plus prezentza in china cu unitatzi de productzie a tutror monstrilor industriali ai lumii asteia, e de intrebat cam ce ar putea exporta romania acolo.cu sigurantza, este o problema peste competentza unuia de clasa a patra.

dar problema e alta.un politician nu reprezinta interesele locale daca e nascut in zona sau daca e ales din acel colegiu.ca boc e nascut la cluj nush cit se vede, oricum dumnealui nu-i relevant in politica, fiind stiut rolul de trimbitza ce-l are in partid.acel politician este 'fiul locului" cind se zbate pentru cei care l-au trimis acolo.si aci nici macar nu-i vb de politici locale, ci de a pune adevarul in lumina si a stabili ce-i de facut.adika, in ce masura resursele pleaca sau intra intr-o zona, in ce masura o parte de tzara este contributor net sau beneficiar net, in ce masura acei oameni s-au obishnuit sa fie asistatzi si nu fac mai nik pentru a trai normal, etc.asta e rsponsabilitate sociala.pentru ca aceste tensiuni se pot oricind agrava, si nu trebuiesc lasate sa se dezvolte.

acuma avem doua variante-sa-i dam inainte cu teoria cxeuasihsta a intentziilor de dzmembrare a tzarii si sa ne tzinem de ea ca orbul de bita, si sa facem tot felul de presupuneri de cum se va intimpla sau nu,sau sa rezolvam probleme clare ale zilei de azi.

s-o zicem pe aia cu drumurile.in romania exista mai multe categorii de drumuri, orice sofer le stie-autostrazi, drumuri expres, europene, natzionale, judetzene si comunale.cele judetzene sint in grija consiliilor judetzene, cele comunale apartzin de consiliile locale-egal ca-i orash, sat-asa ca un drum , deshi trece prin nush cite judetze, este in administrarea unei autoritatzi centrale-evident, iar la bucureshti, ca acolo e cazanul cu ciorba.d c n-o fi la vaslui, dracu stie...dar acuma pe mine ma roade drumul care vine de la bucureshti la timisoara.pina la severin e ok, recent s-a facut si partea spre caransebes.insa bucata caransebes-timisoara, foarte aglomerata, este o ruina si lucrarile se tot treneaza de 9 ani.recent, a intervenit ministrul berceanu(ce sa zic...parca era altul cind se lalaia lucrul)si s-a terminat si portziunea timisoara-lugoj.asta bucata a stat in lucru 9 ANI...e vb de 60 km drum de cimpie, nu prin alpii elvetzieni, si este principalul drum ce uneshte banatul cu "buricu tzarii".la un moment dat, decit sa mergi direct de la timisoara la lugoj, mai bine te duceai prin buziash, e mai lung dar era mai bun.politicareala si teoria conspiratziei, treaba lor, dar sutele de mii de soferi de pe acest drum, timp de 9 ani buni, au constatat cam tot aia"bre, pe astia ii doare-n c*r".care durut in zona aia e atitudine tipic fanariota-ce sa mai vorbim ca drumul s-a "realizat" cu constructori greci, nishte vai de capu lor de palicari mincinoshi, ultimile gaini fara pene, adushi doar ca dadeau spaga ce n-o dadea un austriac, ca s-a reziliat contractul de nush cite ori, cu judecatzi interminabile , ca de munka n-or fost buni, de de tziganeala in tribunal s-or priceput apoi...cine i-a adus pe gunoaiele astea in reabilitarea unei artere importante din vest, care, zica cine ce-o zice, pune pita pe masa la destui din tzara asta? poi cine, autoritatea centrala a drumurilor natzionale, nishte unii de fix in c*r i=o durut..

sa nu credetzi ca n-au fost reactzii-s=o dus lumea sa protesteze la prefect, primari-ce sa le zica aia, ca jocurile se fac la bucureshti???asha ca lumea o mai injurat printre dintzi si n=a priceput de ce dracu se ocupa aia de un drum de la mama naibii.eh, de ce...daca era regiune cu atributzii economice clare, in stil european,ni se rupea de ametzitzii aia din bucureshti, se facea licitatzia pe plan local si oricum iesheam mai bine si mai repede.si din punct de vedere al spagii banatul e bine mai jos decit centrul, si orice sef de vama poate zice cit din "cascaval' pleca la bucureshti, aferent fiecarei ture, ,pe vremea cind existau inca vami la frontierle vestice...afacere jegoasa, tipic fanariota.cu toate adunate, am platit pt timisoara -lugoj mai mult decit pentru o autostrada facuta ca lumea, ca sa se infunde de bani nishte straini-buna treaba!!!!

si in final, ca tot era vb si de coruptzie.din pacate, insud si est, zone inainte date efectiv in arenda celor venitzi din fanar, asta e stilul locului.tzara efectiv era in prada, domnitorul obtzinea de la stambul domnia pe bani grei, apoi rupea tzara sa-si scoata banii si cistigul.de aci, sistem clientelar, promovare de neamuri, prieteni, tirfe,creditori care avansasera banii pt domnie, etc.si asa s-a trait peste 100 de ani, timp in care atit moldova cit si tzara romaneasca au fost facute varza. incepind cu nenorocita lupta de la stanileshti, in 1711, ce o pierde dimitrie cantemir aliat cu rushii si cu decapitarea lui brincoveanu, in 1716, si pina in 1818, cind caragea voda e alungat, in fostul regat nu va mai exista nicio lege, decit aia a minciunii, escrocheriei , crimei si capatuielii fara limite.nu austriecii au adus asa ceva in ardeal, dovada ca prin 1770, deshi in zona banatului montan era razboi intre turci, sate intregi pleca din judetzul dolj inspre zona carbunari, apoi spre faget-unde fondeaza alte asezari.si chiar nimeni nu i-a respins atunci, ca erau olteni-si uite ca traiam in feudalism...intr-un singur an, 13.000 de oameni "dispar" din dolj...si atunci,unde mai e vrajala aia proasta, ca turcii aveau jug de lemn, si austriecii de fier? spanacuri...

are sens sa vb de vest si eficientza???cind aci masurile anticriza sint ca si inexistente?dar asta e cind ne conduc amatorii si aia avizi de bani si fala.si, cu cit se va diminua ponderea deciziilor luate la buc, cu atit mai bine-acolo sa ramina apararea, externele, etc.da se duc dracului comisioanele , nu?
octasim

Mesaj  octasim la data de Joi Mar 04, 2010 8:44 am

Uite, as avea cateva puncte neclare pt ca ai spus -
1."... martie 1997,guvernul vacaroiu a dublat practic , peste noapte,cursul de schimb al dolarului,care a trecut de la 3600 la 7230..."
In martie 97 nu era guvernu vacaroiu ci ...ciorbea. Ala cu "luminitza de la capatul tunelului" Iar aceasta devalorizare abrupta a pus la pamant multe institutii romanesti , inclusiv Bancorexul, care garantase imprumutul de multe miliarde dolari destinat acoperirii necesarului cu combustibili din iarna lui 2006 (daca-mi aduc bine aminte). Tot guvernul ciorbea e ala cu "decebal traian si remes" (ala cu caldabosii si palinca) ... care ii invata pe mineri sa-si deschida buticuri cu biscuiti sau sa pescuiasca la unditza. Dar asta e istorie si din pacate una care starneste rasul daca nu ar fi avit efecte atat de triste.
2."acuma avem doua variante-sa-i dam inainte cu teoria cxeuasihsta a intentziilor de dzmembrare a tzarii si sa ne tzinem de ea ca orbul de bita, si sa facem tot felul de presupuneri de cum se va intimpla sau nu,sau sa rezolvam probleme clare ale zilei de azi."
Nu noi ii dam cu teoria asta ci politicienii de varf. Sa-ti aduc aminte declaratiile premierului din feb 2010 care spunea ca "
Liderul “oficial” PDL, Emil Boc, a mai cerut totodata deputatilor sa finalizeze procedurile legislative la statutul minoritatilor nationale, blocat in dezbatere parlamentara de aproape trei ani, aratand ca actul normativ este unul foarte important pentru o societate democratica."(marti, 2 februarie 2010,).
Adica tara arde (in criza) si baba se piaptana.
3.Vorbim de drumuri si sosele... Pai moldova are drumuri super, cu asfalt ca-n palma. Mai mult , m-am convins personal ca "microfisurile din asfalt" si "variatile de temperatura" emise ca motivatii de guvernul portocaliu sunt poveste. Cum treci granita in Ungaria ... cum dispar problemele astea si asfaltul e ca-n palma, de adormi de plictiseala ca nu te mai zgaltaie nimic si ca masina nu mai geme sub loviturile gropilor de sub roti. Deci abureala politica la cel mai inalt nivel ...pentru a masca ca la fiecare 6 luni asfaltam iar , bagand bani "la greu" in buzunarul clientilor politici numiti si "regii asfaltului".
Acum stim cu totii ca proiecte de acest gen trebe aprobate de ministru (culmea, care are sediul in Bucuresti). Sa inteleg ca "pasta de pix" a ministrilor din 90 pana azi s-a terminat exact cand era sa semneze proiectele de reabilitare a drumurilor din vest (si le-au semnat doar pe cele din est...sic) sau sa inteleg ca e vb de lipsa de proiecte concepute pentru acea zona a tarii, de incompetenta si lipsa de interes ?
Sincer as crede mai degraba ca e o intentie, o premeditata politica economica care sa duca, la nivelul cetateanului de rand, la concuzia ca "Bucurestiul nu ne da voie sa facem drumurile, nu ne da bani pt asta ".
Si am dat mai sus exemplul E79 Oradea-Deva , drum european care trece prin fata casei actualului si fostului ministru al administratiei. Sa inteleg ca de la pozitia lui de ministru nu a avut puterea sa intervina la refacerea acestui drum european ( care prin calitatea lui este un pericol public, o crima cu premeditare - inainte de a fi o zona in care-ti distrugi masina - lucru ce trebuia punctat de serviciul politiei rutiere ... ala care-ti verifica tie ca sofer si talonul cu ITP si rovinieta si-ti da si sanctiune pt viteza depasita cu 2km/h peste limita admisa , desi nu poate prezenta nici un document recent de calibrare a radarului.). Sa-ti mai spun cate din drumurile noastre nu au marcaje cu vopsea pe mijloc sau pe margine - lucru care te face ca pe timp de noapte sau ceata sa nu sti daca mai esti pe sens sau contrasens , sau daca mai esti pe drumul "European" ? Nici pentru vopsea nu sunt bani ... ca doar asta face parte din intretinerea drumului ?
E , uite stilul asta de lucru nu pot sa nu-l obsev de-a lungul timpului si sa nu-l ridiculizez - ca altceva nu am ce face , pt ca de cand s-a scos din codul penal articolul 163 sabotajul (care prevedea sanctiunea pt. actiunea sau inactiunea care duce la ... pericol social ) nu mai poti face altceva impotriva celor care prin INACTIUNE in functiile de raspundere pe care le detin duc lucrurile spre o directie asa cum o vedem azi ...
E usor sa faci ca lucrurile sa para ca fiind din vina altora - mostenirea comunismului, microfisurile, variatile de temperatura, tensiunile interetnice si interconfesionale, lenea si hotia romanului , coruptia etc etc - cand de fapt principala cauza este incompetenta si , as zice eu , INACTIUNEA premeditata a unor factori de raspundere politico-economica, care fac orice altceva decat ceea ce le este dat sa faca prin statutul postului de inalt fuctionar public.
In rest ai in totalitate dreptate.
Numai ca te rog sa vezi lucrurile intr-un plan mai global, dintr-o perspectiva mai ampla si vei observa ca de 20 de ani acesti oameni isi creaza - la adapostul legii care nu sanctioneaza in nici un fel incompetenta - false probleme pe care apoi se "chinuie" sa le rezove , dau legi si acte normative care sugruma libera initiativa si economia pt ca mai apoi sa se planga ca nu mai au bani la buget si ca trebuie "restructurari", creeaza tensiuni sociale si politice interne si externe pt ca apoi sa se "planga" ca Romania nu poate face fata contextului politic si economic international.
Uita-te in jur si ai sa vezi ca imaginea de ansamblu asta este . Iar noi ne pierdem timpul si energia in amanuntele meandrelor "politicii de culise" , care le-ai creionat atat de bine.
Intrebarea este DE CE ? se intampla asta, CU CE SCOP ? si mai ales CUM ? putem scapa de aceasta situatie anormala, anacronica in care cei care ar trebui sa ne conduca spre dezvoltare si bunastarea creeaza cele mai mari probleme in societatea romaneasca .
Octasim
mik15

Mesaj  mik15 la data de Joi Mar 04, 2010 12:41 pm

e corect ce spui de guvernul ciorbea-ca si date.dar nu intimplator zic 'guvernul vcaroiu".alde pesedeii -pe atunci pedesereii-plecasera de la guvernare in decembrie 1996, iar criza era deja declansata in martie 1997-ca efect al necorelarii curuslui de schimb, adik inc ao manevra de a nu da drumul la curs ca sa fie ok la alegeri-si daca n-a fost, dupa noi potopul, plus pusul in circa lui ciorbea a integului dezastru economic-ca parca aia se facuse in doua luni, toata nenorocirea-asa ca e tipica curvasareala comunista, de la vacaroiu citire-cel cu 7000 milioane consulting , parca de la banca de scont, le-a zis omu ceva de pe vremea cind era in consiliul de stat al planificari-csp-al din 1989-ei au facut mizeria, apoi altu s-o rezolve...remeshu ala e pui mic fatza de alde altzii, ai de aduceau carbune de import la de 6 ori pretzul pietzei, prin 93-94, si mai era si dobitoc omu...sigur, nu trecuse prea bine prin scoala de curve a cadrishtilor partidului, sa priceapa ca ce se fura se imparte cu partidul, egal care o fi el.iar despre chioscurile minerilor, pacat de ciorbea ca i-a creditat cu atita pricepere, ca ar fi ei capabili sa conduca un chiosc, in general orice.s-a vazut clar apoi , dupa ce li s-au dat platzile compensatorii, ce-o facut cel mai 'conshtient dintre detasamentele muncitoreshti", vorba lui iliescu la mineriada din iunie 90? au cumparat ce le-o vint la mina, televizoare color, covoare, draci-laci, au baut cu galeata, apoi cind s-o terminat banii s-or dus la primarie, sa le mai dea...la asha nivel de intzelgere a realitatzii sociale , ce puteau conduce aceshti oameni, adushi dintre ai mai necajitzi din moldova, oltenia sau maramuresh??ei stiau una si buna-sa le dea statu, ca ei lucra...lucra super, vezi trenuirle -naveta cu carbune vai de el, trimise la termocentrala mintia, cu gramada de steril in ele, bolovani sa traga la cintar, care apoi distrugeau morile de carbune unde se facea maruntzirea..sau blocau injectoarele de la cazane..aia e minerit, sa ajungi sa scotzi tona de carbune cu 110 dolari, cind pretzul internatzional este in medie 35? sau cind din polonia aduceam carbune curat, la 42 tona?si s-o mai dai si amestecata cu bolovani si pamint.deh, asta era pretzul, plateam totzi porcariile politice ale fsn-ului, care si-a rezolvat cu minerii problema opozitziei in 90.si ce-or priceput salbaticii aia? ca merge cit de mult cu cerutul...e rau ca o cazt mina anina, de ex, a mai veche din zona, si odata cu ea si cozla si drencova si alte localitatzi de unde veneau navetishtii-dar asha nu se putea merge inainte.

cuma fost si cum n-a fost, ca nu aveau oameni la pntcd, decit ceva moshiloime idealista si oportunishti si fel de fel de nepriceputzi, fara experinetza de administrare de niciun neam, dar macar a inceput sa se rupa pisica.

na, legat de boc si declaratzia lui despre minoritatzi. sint tzari in europa care admit ca au minoritatzi si cei care nu admit asta, considerind ca totzi sint cetatzeni la fel.de ex, frantza si grecia.dar la noi asta e, avem minoritatzi recunoascute ca atare.daac boc vrea s-o rezolve in spiritul unitatzii staului roman, e foarte bine.ca altfel nici nu merge.aci sint doua atitudini-una maximalista, aia in care nush ce-ar vrea udmr, si nu merge, ca este clar zis ca astea-s granitzele, si una minimalista, in care romanashu nostru se agita sa nu le dea nik la unguri, ca minoritate.decit atita circ, mai bine era cu guvern fara udmr-dar atita nu-i duce capu pe baietzii astia.deci, asta e-asta dansam.

na, ideea ca se conduce politic prost nu-i noua-asha era si pe vremea luceashca, de la el ne vin timpeniile nepedepsite, cumva intrate in normalitate, si dinainte de el-cind a contat competentza???pe vremea lu carol al doilea, sau al lu dej?de unde...politica si iar politica.carol al doilea bine zicea"n-am eu c*r cit pot linge astia...",apoi rusnacii si dej, alegeri politice in loc de competentza, apoi dobitocul ala limitat de ceaushescu, cu armata lui de lingai.ce e in astia 20 de ani are radacini veki.si, personal, nu cred ca noi putem skimba ceva singuri.ca natzie, ma refer.
octasim

Mesaj  octasim la data de Joi Mar 04, 2010 3:47 pm

1. Mineritul ca problem de ansamblu nu e chiar asa. La nivel de amanunt da, ai dreptate . Dar probabil ca si eu si tu daca am sta sub pamant si am trage la lopata - ca la modernizarea mineritului nu se baga nimeni - am face exact ca si ei - am munci , am bea si am dormi . Din cand in cand am face cate un chef monstru si un copil in poala nevestei ...si cam asta-i viata. Dar cineva trebe s-o faca si p"asta . Si sincer, cand se apuca de treaba, minerul chiar o face bine. Mai rau e cu organizarea si cu punctarea defectiunilor de sistem. Adik ala "prostu" munceste-n mina si noi jmekerii facem afaceri la lumina , sus in birouri. Nu crezi ... intreaba-l pe Vinde-anu . Iti explica el si altii ca el cum se face sa fi proprietar pe cateva (zeci ) de exploatari miniere care "sunt falimentare". Cat despre specialistii in minerit ... am cunoscut cativa de-ti sta ceasul. Toti oameni de valoare recunoscuti si respectati international. Numa" ca la noi nu erau ei cei ascultati, si nu solutiile lor tehnice erau luate in seama ... ci solutiile politrucilor. Asta e, au si politrucii astia legea lor - daca ajunge unul ministru , da grad de general la toti colegii lui , daca pica ... il sprijina gasca prin toate mijloacele sa ramana pe functie eliminand orice om din preajma care ar putea arata ca politrucul e prost sau ticalos. Asta se numeste "sistem", si se spune ca "contra sistemului nu poti sa lupti". Probabil asa este ...
2. Si inca ceva ce e "viceversa". Carbunele la intern era vre-o 85 /tona. La import era vre-o 60/to cu toate taxele incluse. Si se ajungea la 110 daca adaugam "futuipomana" - adica salariile compensatorii date disponibilizatilor, cheltuielile de intretinere ale minei inchise , somajul aferent eliminarii din economie a industriei extractive.
- Iar miracolul romanesc ramane valabil - orice roman , fie el miner, zidar, carator cu spatele sau inginer da eficienta 100% daca pleca si munceste in occident sub comanda unui neamt, sau francez sau american. Numai aici sub comanda glorioasa a politrucilor instruiti la "nea Fane Gheorghiu" romanul e prost, lenes, hot si indolent. Concluzia - unde nu-i cap vai de picioare, unde nu-s conducatori capabili , degeaba scoti omul de rand vinovat pentru catastrofa economica a tarii . Vinovat e capul care nu stie sa conduca...
Octasim
mik15

Mesaj  mik15 la data de Vin Mar 05, 2010 8:12 am

octasim>poi sa mai zic o 'viceversa"...uite ca in 2008, cet iashi a cumparat de la cnh-compania nationala a huilei, huila energetica de 6000kcal(ca n-am trecut inca la unitatea btu, deshi se utilizeaza in toata lumea...),la pretzul de 99.6 usd/tona.acest pretz trebuie vazut in lumina faptului ca ESTE SUBVENTZIONAT, de la bugetul statului, ca nu include costuri de transport la beneficiar, fiind intzeles in conditzie exw, adik , pe romaneshte"e la mine-n batatura, hai si ia-l".iar de la lonea sau petrila la iashi e ceva drum, si transportul costa..in plus, cnh nu plateshte datoriile la stat, avind un debit la buget de peste 1.2 miliarde euro.deci, daca n-ar primi subventzii si ar si plati la stat, cit naiba ar costa carbunele lor?

cnh a ramas cu doi clientzi mari si latzi-parosheni si mintia-linga deva-termocentrale care au fost retehnologizate pt creshterea eficientzei, investitzii de sute de milioane de euro, dar nu poate exista randament cind pui proshti la comanda si cind , dupa sustzinerile termoelectrica sa, costul carbunelui de rahat de la valea jiului este 70 la suta din costul energiei produse, iar carbunele de import s-ar achizitziona cu 30-40 la suta din cel de la cnh.

mintia baga in sistem cam 10 la suta din necesarul de energie si alimenteaza 35.000 de aprtamente din deva cu caldura.si s-ar putea inkide, pen ca are probleme de a acoperi investitziile necesare pt indeplinirea normelor de mediu.iar banu...deh.merge la complexele energetice rovinari si turceni-noile gaselnitze ale baietzilor.vezi tancul ala de juma de milion de euro vindut de deputatul psd surupaceanu, fost prefect de gorj, la turceni
http://www.adevarul.ro/actualitate/eveniment/Haiducul_Surupaceanu-tanchistul-_de_la_Romsilva_0_189581907.html

acuma, pe piatza contractata internatzionala, cum am zis,huila aia ar fi cumparata, dupa cum admite si termoelecrica sa, cu 40-45 usd,dar daca le cari de unde se exploateaza cu nave de jmekeri, care cotizeaza unde trebe, se pot face 90...dar altfel, nici vorba.

in nota de fundamentare a investitziei la mintia, se admit si motive sociale-pastrarea situatziei din valea jiului.adik, subventzionare cit cuprinde.mai erau , in 2009, 71.000 mineri, fatza de 114.000 acum 10 ani.

deci, nici vorba de includere a costurilor sociale in expresia pretzului carbunelui-pur si simplu, ineficientza.si cum n-am vazut pe nimeni batindu-se sa ia acele mine, asta e-or avea si ele problemele lor.nush de le va cumpara videanu-de vazut.iar sistemul de a pune dobitoci ca shefi e tot de la comunishti citire-ei puneau un bou"da, tovarashi, e bou-da e boul nostru-adik, executa orice si ne pupa-n c*r cit vrem", iar pe linga bou puneau oameni priceputzi, care, cind porcilor le venea bine, erau ushuitzi, ca tzapi ispashitori, iar boul fie raminea, fie era "rotit".asta e.
misodor

Mesaj  misodor la data de Vin Mar 05, 2010 2:34 pm

MIK, eu aveam un prieten foarte bun în copilărie, care-mi spunea mereu aşa, când eram în contradicţie de opinie "Pentru dreptul meu de a nu avea dreptate, tu trebuie să fii gata să mori"
Cu toate astea, trebuie să te avertizez că eşti purtătorul unei opinii induse. Aceste chestiuni, pe care tu le pui pe tapet, nu vin din inima ta, sunt intoxicaţii mediatice în prol de "democraţie", "europenism", şi alte palavre goale de acest gen, care sunt concepute pentru a impune românului (dacă e român, şi nu naţionalitate conlocuitoare) ideea că trebuie să înghită tot felul de găluşti dacă vrea să fie considerat ca "civilizat".
Ce e mai tragic e că tu ştii foarte bine că sunt opinii induse şi devii, ca în regula oscilaţiilor electromagnetice, din "receptor", "emitor". Şi accepţi chestia asta dorind să pari mai european decât japonezul.
România copie în disperare, de 20 de ani încoace, modele care nu se încadrează în nici un fel cu orgoliul şi conceptul de stat unitar. Sunt alte mari probleme de rezolvat pe malul stâng al Dunării albastre, nu e tâmpenia cu regionalizarea o prioritate, şi, mai mult, chiar dacă ar fi, o reorganizare teritorială nu ar rezolva absolut nimic, nu văd ce soluţii teribile ar aduce ea pentru România. Acum, pentru Ungaria şi alte state care tânjesc după trecut, e un delicios prim pas pentru o soluţie teribil de violetă.
Minnie

Mesaj  Minnie la data de Vin Mar 05, 2010 6:04 pm

Fratii mei. Topicul acesta se numeste "Intrebari despre violeta" si, dupa cum intreba si initiatorul, era vorba de dilema alegerilor: a castigat sau nu Traian Basescu alegerile cu ajutorul flacarii violet? confused

Treptat, subiectul a deviat, la fel ca si atentia romanilor, spre alte probleme, mai mult sau mai putin de actualitate si mai mult sau mai putin stringente. Fiecare cu ce-l doare, la urma urmei. Si e normal sa fie asa.

Iata insa ca Realitatea vine cu o stire proaspata si nou-nouta: "Elena Udrea a simţit nevoia unei schimbări a blogului şi a transformat fundalul din albastru în violet." (puteti observa aceasta frumoasa culoare aici - daca imaginea cu care ziaristii realisti isi ilustreaza articolul).

Intrebarea este: ce interes are Elena Udrea sa ne pastreze atentia treaza asupra subiectului violet? confused confused confused confused confused Pot admite ca un anumit pesedist crede in cai violeti pe pereti. Pot admite ca alti pesedisti sunt slabi si panicarzi si ar da vina pe orice altceva decat pe propriile slabiciuni pentru rezultatele slabe. Pot admite ca o serie de oportunisti incearca sa profite de ocazie si sa isi vanda marfa (fie ea descantece sau carti ezoterice). Pot admite si ca lumea sa faca glume un timp pe seama flacarii violete. Dar nu stiu cum sa calific gestul doamnei Udrea: nu e proasta, sa nu se prinda cand un banc e 'fumat', si in plus are un simt practic foarte dezvoltat. Asadar... de ce incearca Elena Udrea sa reaprinda flacara violet? confused
mik15

Mesaj  mik15 la data de Vin Mar 05, 2010 7:17 pm

misodor>nu stiu cu ce te ocupi , misodor,este problema ta, dar sigur nu cu psihologia maselor-sau cu cea aplicata.care, din pacate, nu se invatza din carzti oferite la reduceri.intimplator, am o meserie care m-a dus si-n lumea asta, a celor care analizau felul in care cineva , persoana sau grup tzinta, poate fi manipulat, in ce etape, in fine , toata bucataria acestei poveshti-si le-am invatzat de o maniera metodica, cu profesori recunoscutzi ca fiind de buna calitate.asha ca afirmatzia ta, legat de ce mare intoxicare mediatica, as fi inghitzit, si data cu atita sigurantza, arata doua lucruri-ca , sa ma iertzi si sa n-o iei personal, unu-ca esti pe linga subiect, si doi-ca formatzia ta academica este inexistenta, sau doarme undeva bine, altfel, la toate afirmatziile tale, ai fi pus cinstitul si normalul"este posibil sa...".daca ai certitudini, dar nu ma cunoshti neam, asta e-nu e suparare, dar nici nu are rost sa ma consum.in plus, am vazt , pe vremea preaimpuscatului, tipi care ne ziceau sa nu lasam sa mearga 'europa libera" nici macar in surdina, ca ne indoctrineaza.asa ca sint obishnuit cu persoane care cred ei ca stiu si dau sfaturi.

daca bine imi aduc minte,te rugasem sa aduci nishte argumente la o chestie punctuala-ce e cu revizionismul maghiar, parca.dar in afar de generalitatzi, ca la orice persoana inclinata nu spre studiu, ci spre filozofie cam de nivel indoielnic,nu prea pari a avea ce zice.apoi, daca tu crezi ca europa s-a regionalizat de dragul dezintegrarii romaniei, asta arata altceva-necunoashterea istoriei romaniei, a ungariei, si a europei in general.nu ma supar ca-tzi place, probabil, drama-e specific latin si invers proportzional cu dorintza de a face efort in studiu.in genere, mi-e egal ce crede populatzia generala patriotarda , cu atit mai mult cu cit am stat destul in afra europei, si cumva, chiar fara sa vreau neaparat, am studiat lumea aia ca si sistem, nu ca si aparentze.

sigur, de dragul unora, putem reinvia vremurile centralismului democratic ceaushist, oricit de mult ar fi ei legatzi, direct sau prin nostalgii, de acel timp.dar, egal.

oricum, intrebarea cu dezintegrarea subzista-idem si acea "garantzie"-efectiv comica-pe care mi-ai da-o mie sau celor ce lectureaza subiectul.dar sa trecem si peste asta.sa amintim ca , in practica politica, un stat nu se conduce dupa "orgoliu", vorba itzi apartzine, ci dupa interesele -pe diferite orizonturi de timp-care se subsumeaza obiectivelor fundamental-natzionale.a te considera deasupra realitatzilor politice ale entitatzii careia ii apartzii-in aceste moment, europa-induce tensiuni.stie orice student de anu 2 pe la diverse scoli inalte(un domn pe care il respect deosebit si care a absolvit liceul brediceanu din lugoj spunea ca aveau un director care ii mai intreba pe cei mai nedadutzi cu studiul"domnule draga, apoi dara ca ce cautzi dumnetale la liceele astea cu trei rinduri???"-se referea la cele trei rinduri de nasturi ale uniformelor de liceu de valoare din acel timp...si cind am tendintza de a da un raspuns nestudiat, mi-l imaginez pe acel dascal, pe care nu l-am cunoscut, ca ma mustra pentru aceasta lene intelectuala, de a vorbi fara a ma documenta inainte.si un exercitziu minimal de cinste inaintea propriei persoane ar trebui sa ne conduca mai des la aceasta interogare, vazuta ca demers de seriozitate.

in final, legat de conceptul de 'stat unitar".asta e un subiect care nu se dezbate la bucureshti doar-este de a fi recunoscut si in exterior-ca inka n-am auzit ca romania sa fi devenit putere nucleara peste noapte si sa dicteze altora ceva.asa ca, daca nu potzi fi leu, fii aliatul leului.este o ecuatzie complicata, daca se putea rezolva la crishma cu niscai batai de caramida in piept, era de mult in regula-numai ca-n lumea asta se traieshte putzin altfel.si dobitocul de ceaushescu si ai lui au crezut ca simpla afirmare a independentzei pe la onu rezolva lucrurile-si a sfirsit cum a sfirsit.la fel milosevici.nu zic ca in termeni de afirmatzie simpla ei nu aveau dreptate sa sustzina conceptul de stat unitar, dar uitasera ca nu-l pot impune, daca altzii au altfel setate interesele.

cred ca oricine ar fi intzeles pina acum-dar daca mai e nevoie de ceva, te rog intreaba.si chiar tzi-as ramine indatorat, daca ai dezvolta cum un stat vecin, de doua ori dezmembrat , odata la mohi si apoi la mohacs, traind intr-o strutzo-camila de coniventza politica cu austria, cu nishte datorii imense acum, ar putea sa-si doreasca ceva peste germania-dulaul european numarul unu.

spor la studiu.
misodor

Mesaj  misodor la data de Vin Mar 05, 2010 9:43 pm

Este inutilă orice polemică cu tine mik, tu eşti ca ăla care are întotdeauna are dreptate. Vorba lui Jaroslav Hašek_ există o anumită categorie de oameni care ştiu să explice orice, şi, de aceea, se simt jigniţi cu orice prilej... Fie cum zici tu, ăia, oricum, pe oameni de bază ca tine se sprijină... Spor la treabă... s-ar putea chiar să îţi vezi visul cu ochii. Suntem membri ai unui forum, de aceea, fiecare are dreptul la opinie.
mik15

Mesaj  mik15 la data de Sam Mar 06, 2010 6:01 am

misodor>eh, acuma asta e..sper ca nu te-ai suparat ca neagu pe sat, de trei zile n-a minkat....nu ma tzin ca as avea totdeauna dreptate, ca ale nimanui nu-s toate bune, dar macar am avut bun simtzul sa fac efort si sa studiez ceea ce zic, si nu e vb de jignire, ci de cum functzioneaza autoeducarea oamenilor-aveai o sansa sa-tzi expui teoriile, ca pina la urma scopul forului este ca oamenii sa vada o controversa bazata pe argumentari, nu pe suparacenii si orgoliu de macho.ori, la capitolul asta, daca cineva citeshte acest topic, nu pricepe decit ca faci afirmatzii-si atit.e cam putzin, dar e alegerea ta.eu stiam ca opiniile, evident libere de a fi exprimate, sint rezultatul unor acumulari de cunoshtintze-dar pot fi legate de emotivitate sau , vorba lui radulescu-motru, de "parelnicie"-dorintza de a impresiona, fara substantza aferenta de baza, na, sper sa nu fie cazul.

vorbind de hasek, ala e un baiat destept-si cind cineva merge la praga, ar fi o chestie ok sa viziteze si circiuma aia unde-shi facea svejk veacul, numita 'u klinku'-"la ulciorul".
http://www.turism-360.ro/restaurant-svejk-restaurant.html

cind vorbeai de 'aia", care nu se stie cine sint, si care s-ar baza pe mine, vezi doamne, mi-am amintit de teribilul agent secret brentscheider,alt personaj spumos al lui hasek, care, dupa atentatul de la sarajevo, vine la circiuma numita mai sus, sa traga cu urechea ca doar-doar o afla ceva despre atentatori.pina sa auda el vo chestie, vede insa ca portretul imparatului franz iosef nu mai este la locul lui-si care portret era obligatoriu de a fi expus in orice loc public.il intreaba despre asta pe circiumar, care era un tip spurcat la gura.omul spune ca a dus portretul in pod, motivind ca arata nasol , pen ca se k*kasera mushtele pe el... Very Happy evident, defectul ala de agent crede ca a dat de ceva necurat, il umfla pe circiumar si hai cu el la pankrac, celebra inchisoare pragheza...

teribil!!!un baiat vigilent si foarte patriot.si el umbla dupa nishte 'aia"-un termen adesea aferent episodului paranoid, daca o dam pe alea medicale.dar, ce se poate face-pe astia ii avem , cu ei defilam.
mik15

Mesaj  mik15 la data de Sam Mar 06, 2010 6:07 am

MINNIE>asa nu mai merge, eu cred ca sintem in pericol iminent de a ni se ciordi VIOLETUL din culorile lui poli-poi se poate asha ceva, bine ca ne-am scapat de tilharul de zambon, acu mai sint si altzii??? Twisted Evil confused

si o mika dedicatzie pt cei care vor sa faca d-astea
http://www.youtube.com/watch?v=GEE8YPgTRnI
octasim

Mesaj  octasim la data de Mar Mar 30, 2010 1:59 pm

Chestia cu flama violet e simpla.
E publicitate gratuita pt oricine o foloseste. Mai ales ca flama violet bate flamura rosie a comunismului ... in viziunea unora. Oricat de fumata e o poanta ... cand e gratuita merita sa o folosesti.
Cat de reala este aceasta flama vioet ... asta e alta treaba. Deocamdata e o "forta nevazuta" (ca sa folosim un termen din cartile d-lui Corut). Ba e cu puterea si bate la fund pseudocomunistii, ba e nevoie de vrajitoare care sa o goneasca din orasul premierului (Cluj) sau din preajma Parlamentului.
Oricum , primavara asta aduce o schimbare vizibila in viata sociala si politica. De parca exact atunci cand unii "maidanezi" se pregateau sa latre mai tare ... cineva le-a bagat pumnul in gura. Elegant e sa fim spectatori si sa admiram acest spectacol in toata splendoarea lui - cu arestari la varful clanurilor mafiote, cu arestari la varful clanurilor dambovitzeano-politice , cu organizare mai coerenta a sindicatelor si un raspuns mai ferm al societatii civile in fata aberatiilor guvernantilor. Cine stie, poate piesa are un happy end.
Octasim
Minnie

Mesaj  Minnie la data de Mar Mar 30, 2010 3:15 pm

Flacara violet tinde sa devina o metafora. De ce spun asta? Pentru ca am avut surpriza sa vad ca in Italia 'violetii' demonstreaza impotriva lui Berlusconi. Se spune la italieni si ca 'violetul nu e culoarea nici unui partid, si de aia am adoptat-o'. Asta inseamna ca 'violeta' este deja un produs international.

Sa ne aducem aminte ca in 2004-2005, cand 'portocaliii' au castigat puterea in Romania, aceiasi 'portocalii' (si ma refer aici strict la culoarea bannerelor, nu la orientarea politica) au castigat puterea in mai multe state europene. Asta inseamna ca spectrul cromatic romanesc este o marfa de export, in sensul ca Romania da tonul la ce culori abordeaza partidele castigatoare in Europa, sau pur si simplu un pictor face experiente cromatice cu subiecti din mai multe state europene?
octasim

FLAMA MOV loveste ...peste ocean

Mesaj  octasim la data de Vin Ian 14, 2011 12:13 pm

Postul de televiziune MSNBC a aruncat pe piata o clasificare prin care Presedintele Romaniei candideaza pentru postul de "cel mai rau om din lume"

http://webtv.realitatea.net/actual/1845betapn9-basescu-pe-msnbc

Textul comentariului este

“Scoateţi furcile şi făcliile,e timpul pentru nominalizările de astăzi la categoria ‘cele mai nesuferite persoane din lume’. Câştigătorul de azi, preşedintele României, Traian Băsescu. Guvernul său este în atenţia publică pentru introducerea unui nou plan pentru impozitarea vrăjitoarelor şi prezicătoarelor. Zeci de vrăjitoare au pornit spre frumoasa Dunăre pentru a blestema Guvernul care s-a gândit să acopere deficitul bugetar impozitându-le veniturile. O vrăjitoare pe nume Alisia spune că oricum nu face prea mulţi bani. Preşedintele şi Guvernul spun că se apără purtând haine mov joia deoarece se spune că acestea îndepărtează vrăjile şi blestemele. Cât de ridicol este? O ţară care se teme de oameni îmbrăcaţi în haine din secolul al XVIII-lea care strigă fraze de neînţeles şi ameninţă că vor fi consecinţe majore dacă taxele nu sunt suspendate”.

.................
Dupa parerea mediei romanesti este o bashcalie facuta pe seama Romaniei si Guvernului roman...
"...purtând haine mov joia... Cât de ridicol este?" comenteaza savant prezentatorul MSNBC.
RIDICOL este de fapt costumatia respectivului comentator care cuprinde si o superba cravata MOV. Iar singurii de care s-a facut "bascalie" nu sunt nici Presedintele sau Guvernul Romaniei... ci realizatorii materialului televizat si patronii lor.
Imaginea mediatica ramane totusi imagine. Tentativa de denigrare a romanilor si Romaniei s-a consumat sub acelasi sablon - "rromi/tigani = romani" . Cu ce scop nu stim. Dar modul in care s-a facut materialul da nastere unor intrebari legitime
.

- Ce interes au americanii atunci cand apara vrajitoarele-tiganci ? Au uitat ca impotriva lui Capone nu au avut efect fortele de ordine ci ... FISCUL ? Romanii nu au voie sa intervina nici macar asa pt a-si rezolva problemele sociale ? Poate ii invata si pe francezi, si pe italieni ca e bine ... sa nu mai scoata fortele de ordine in strada pentru rezolvarea problemei rromilor/tigani, daca tot s-au apucat sa dea lectii. Si-l declara pe Presedintele Frantei ca fiind "mai rau decat cel mai rau" Presedinte, pt ca a intervenit in forta pe problema ...rromilor/tigani.
- " Le e frica americanilor de Flama Mov ? "
- Sunt americanii "O ţară care se teme de oameni îmbrăcaţi în haine din secolul al XVIII-lea care strigă fraze de neînţeles şi ameninţă că vor fi consecinţe majore..." ? - ca sa-l parafrazam pe ilustrul comentator cu cravata mov.
- In Romania "Flama Mov" este un subiect de haz si un subiect electoral ("flama Mov" (PDL & Co ) ... cea care a invins "flacara rosie" a partidului oponent (PSD), presupus a fi neocomunist).
Prin analogia "dusmanii dusmanului meu imi sunt prieteni" sa intelegem ca americanii - fiind impotriva "Flamei Mov" (de care se ...tem)- au devenit ...aparatori ai COMUNISMULUI SI NEOCOMUNISMULUI ? MIShTOOOO...
Si noi care i-am asteptat 50 de ani tocmai ca sa scapam de comunisti. confused

Octasim
.
P.S. - Cine pune pariu pe tema - care va fi "liderul" care va fi sprijinit de americani la viitoarele alegeri prezidentiale ? (Ghici ciuperca prostovana roshie ...care-i ala !)

Ultima editare efectuata de catre octasim in Mar Mai 03, 2011 1:11 pm, editata de 1 ori
misodor

Mesaj  misodor la data de Vin Feb 11, 2011 1:54 pm

Problema este: CINE i-a băgat în tărtăcuţă prezidentului chestia cu vrăjeala şi cu movul? Ridicolă sau nu, mă îndoiesc că ştia Traian ceva de "aura indigo" şi chiar şi de "magie" ţigănească. Nu-l ghicesc eu pe Băsescu expert în esoteric. Din două una, ori a cerut personal sfatul vreunei zburătoare din breaslă ori are vreun consilier care e complet dilimandros şi trăieşte cu capul în move. Imaginaţi-vă un asemenea individ care trebuie că scoate bine pe lună - salariul unui consilier prezidenţial nu e chiar de lepădat - venind, deci, la Preşedinte cu o mină serioasă: "Excelenţă, avem o problemă gravissimă, sunteţi ţinta unei conspiraţii colorate, avem informaţii că Congresul Babetelor Magice a luat decizia să vă atace cu toată forţa haripotărească pentru a riposta la măsurile fiscale. Există doar o soluţie - puneţi-vă sveterul mov, acum, în acest moment chiar...". Să fim serioşi, e chestie de Bălăceanca, un asemenea consilier ar trebui luat de turul pantalonilor şi aruncat pe scările Cotroceniului de faţă cu toată lumea. Statele nu se conduc şi nici nu se tem de asemenea aberaţii. Pentru o ţară, pericolele cele mai mari sunt armatele străine, spionajul şi sabotajul. Doar dacă... Doamne-Fereşte, ar fi ceva la mijloc cu pirandele, vreun consemn, vreun semnal, ceva, pentru cineva... Nu se ajunge preşedinte crezând în trăznăi din astea. Şi nu-l văd pe Băsescu crezând în aşa ceva. Pare cusută bine cu aţă mov (sau o fi roşie?) povestea asta, inclusiv tam-tamul mediatic care până şi la mama-dracului, în Brazilia se face pe marginea măscăricilor cu pricina. Mă întreb şi eu, ca tot epigonul, Monsieur Sarkozy chiar i-a întors spatele Domnului Băsescu DOAR pentru problema ţigănească sau chestiunea e mult mai mov decât crede muritorul telenovelistofag? Think, madă-facă, think!
octasim

Mesaj  octasim la data de Vin Feb 11, 2011 3:12 pm

Chestia cu MOVUL e simpla.
Un oponent politic bate campii cu lumina mov care ...i-a afectat succesul campaniei prezidentiale.
Pai, cat de prost sa fi sa nu profiti de aceasta imbecilitate a adversarului si sa nu te imbraci non-stop in mov, acentuand fobia adversarului ? Ba eu cred ca actualul presedinte e prea cuminte - eu as fi schimbat draperiile, covoarele si chiar uniformele paznicilor din dealul Cotrocenilor in MOV.
In continuare avem o suma de canale mediatice care abordeaza acelasi subiect al movului. E un razboi de imagine...dar oricat as cauta, nu vad de ce se zbat atat pe tema asta rasuflata.
Cat despre spatele intors de Sarkozy - presedintele Farntei, o tara in care aproape ca s-a inventat diplomatia, nu stiu ce sa zic. Explicatii ar fi multe, dar cel mai bine ar suna explicatia data de o intrebare - E ADEVAR sau PROVOCARE ? Si daca e provocare , cui ii este adresata ?
De ce spun asta ? Pt ca nu e singura provocare facuta de Monsieur Sarkozy . Ceva timp mai tarziu a mai facut o "gafa".
.
Sarkozy „mută“ Alsacia în Germania
Preşedintele francez, Nicolas Sarkozy, a început anul 2011 cu o gafă în materie de geografie: a confundat regiunea franceză Alsacia cu Germania, în timp ce se afla într-o localitate rurală din nord-estul Franţei, potrivit Europe 1.

„Pot accepta distorsiunile în materie de concurenţă cu India şi China, dar cu Germania este total de neînţeles. Şi, dragă domnule Philippe Richert (preşedintele regiunii Alsacia), nu o spun doar pentru că sunt în Germania", a spus Sarkozy. Preşedintele francez s-a corectat imediat: „Sunt în Alsacia", a încercat el să o dreagă, acoperit însă de huiduielile şi râsetele audienţei. Regiunea Alsacia, situată la frontiera cu Germania, a făcut obiectul a numeroase dispute între cele două ţări în secolele 19 şi 20. A rămas în cadrul graniţelor franceze după cel de-al Doilea Război Mondial.

Sursa - http://www.adevarul.ro/international/Sarkozy_-muta-_Alsacia_in_Germania_0_411559489.html
.
Pe de alta parte "Dupa Germania si Franta,( "gafa" lui Monsieur Sarkozy ridica prb separatiei etnice la cele 2 tari ) Finlanda (tara "bilingva" Laughing )este deja cea de-a treia tara europeana care nu doreste intrarea Romaniei in spatiul Schengen, decizia fiind anuntata joi, la Helsinki."
.
Tot in aceasta perioada "Criza politică belgiană, aflată joi (7 ian) în a 207-a zi, a cunoscut o nouă agravare prin demisia senatorului belgian Johan Vande Lanotte, însărcinat de regele Albert al II-lea cu misiunea de a-i concilia pe neerlandofoni cu francofoni, informează AFP, informează Agerpres."(apare aceiasi problema a ...separatiei).

http://www.romanialibera.ro/bani-afaceri/criza/noua-agravare-a-crizei-belgiene-prin-demisia-mediatorului-intre-partile-in-conflict-212293.html

In aceste conditii m-as feri sa fac aprecieri certe asupra situatiei. Obisnuinta mediatico-televizionistica de a scoate in evidenta orice gest(rahat) si a ne pune in cap cenusa, noi, romanii, la primul stimul aruncat pe piata, e mai nociva ca niciodata. Ma indoiesc ca toate acestea sunt intamplari...
Cred ca mai degraba este un joc politico-diplomatic de o finete extraordinara, cu o miza teribila, unde Romania si Presedintele nostru nu sunt chiar "Cenusareasa" sistemului.
Este evident ca se arunca pe piata "gafe si situatii" care fac deliciul publicului, mutand simpatia unor imense mase populare de o parte sau de alta a baricadei.
Dar vorba televizionistilor nostrii "Cine e REGINA" - caci e clar ca s-a dat "sah si garda la REGINA". Sa asteptam si sa admiram aceasta desfasurare de forta si inteligenta, acest joc a carui miza nici macar nu o putem intrezarii.
Octasim
misodor

Mesaj  misodor la data de Vin Feb 18, 2011 1:06 pm

Ieri am intrat într-o librărie din mall-ul Iguatemi şi am avut surpriza să găsesc în raft două cărţi din aceeaşi serie - una din ele se numea "AS CRIANÇAS INDÍGO" (în traducere, "COPIII INDIGO") carte care era la a patra ediţie deja şi replica ei mai nouă "AS CRIANÇAS INDÍGO - DEZ ANOS DEPOIS" ("COPIII INDIGO - 10 ANI DUPĂ"), recent scoasă din tipografie. Desigur că titlul mi-a atras atenţia (indigo în portugheză e echivalentul movului lui Hrebenciuc-Băsescu-Geoană), şi, sigur că am dat o răsfoială în fiecare dintre ele - am întârziat destul de mult cu răsfoiala dar mă mai gândesc dacă merită cumpărate. Ideea este aceeaşi pe care am expus-o anterior, autorul vine cu argumente pe care el le consideră serioase şi foarte bine documentate: studii comportamentale, sociale şi psihologie individuală asupra copiilor "indigo", mesagerii lumii viitorului - a nu se înţelege "ai Noii Ordini", aia e altă culoare. Omul insistă puternic pe opţiunile, deciziile, intuiţia diferiţilor copii cu acest tip de aură, instituie adevărate teste asupra lor şi argumentează, zic eu, destul de bine teoriile sale inedite. Sunt multe chestiuni interesante în aceste două cărţi, şi realizând o paralelă între prima şi ultima carte constaţi că adevărul, ca întotdeauna, e undeva pe la mijloc. Nu că aş redescoperi eu oul lui Columb... Amândouă cărţile iau extrem în serios această problemă, chiar axiomatic din câte am putut observa. O să revin cu amănunte, mă trage aţa teribil să le achiziţionez pe amândouă.
octasim

Mesaj  octasim la data de Mier Apr 06, 2011 6:20 pm

Initial am crezut ca "FLAMA MOV" e o poanta. Apoi am vazut ca multi tin seama de asta si am crezut ca e o noua forma de ... manipulare. Imaginile de mai jos (unele mai vechi de un an) spun insa altceva
Rusia...
http://www.youtube.com/watch?v=rxPqOBj0sQE&feature=player_embedded
Noua Zeelanda...
http://www.youtube.com/watch?v=_jp-VfxfVNA

Norvegia - 9 12 2009
http://www.youtube.com/watch?v=PrNh8b_0elw

si asta, super...
http://www.youtube.com/watch?v=IZyvA2gxr10&NR=1&feature=fvwp
http://www.youtube.com/watch?v=1hrWjkn_DHs&feature=related

si iar Rusia ...octombrie 2009
http://www.youtube.com/watch?v=IZyvA2gxr10&feature=fvwrel
.