NEINFRANTII

- legenda continua

IMAGINEA DE TARA A ROMÂNIEI

Distribuiţi

Sondaj

Considerati ca ROMANIA este bine reprezentata din punctul de vedere al imaginii de tara ?

[ 0 ]
0% [0%] 
[ 6 ]
100% [100%] 
[ 0 ]
0% [0%] 
[ 0 ]
0% [0%] 

Total voturi: 6
octasim

Data de inscriere : 30/10/2009
Varsta : 113
Localizare : Bucuresti
23022010

IMAGINEA DE TARA A ROMÂNIEI

Mesaj  octasim

Cu riscul de a supara unele cercuri elitiste din Romania voi deschide acest subiect ca o continuare a discutiei pe care o avem in forum aici.
Consider ca "Imaginea Institutiei" este o tema esentiala acum in era informatiei si informaticii. Pe de o parte exista multe zone din media - si in special pe internet - unde ROMÂNIA si romanii sunt prezentati la modul pozitiv real, cu bogatia lor de realizari , cu o istorie cu care ne putem mandri , cu o tara frumoasa (chiar daca e prost administrata ).
- Pe de alta parte nu exista aproape nici o reactie de aparare fata de atacurile mediatice - mai mult sau mai putin motivate - care apar prin toate colturile lumii , punand intr-o situatie delicata pe romanii care sunt plecati peste hotare cu diferite interese perfect legale si normale. Mai mult exista o tendinta nejustificata de accentuare a acestor atacuri aici, in tara. Nu de putine ori un atac mediatic extern este amplificat de zeci de ori in media locala ... teoretic, justificand in acest fel o audienta marita.
- Reproduc mai jos un mail care circula pe net , ca un manifest, ca un strigat de disperare a romanilor lasati in voia soartii de o administratie care este platita sa ne apere si sa creeze o IMAGINE POZITIVA A ROMÂNIEI .

.....................................................

Rusine pentru mass-media manelizata din Romania !

Presa din Franta a inceput sa ne catalogheze tigani acum 15 ani.
Presa din Italia nu ne scoate din tigani, iar elvetienii ne spun ciori si corbi.

Norvegienii se plang ca sunt victime ale inselaciunilor din partea tiganilor romani care le vand cupru pe post de aur.

Toate aceste natiuni au insa un numitor comun: presa locala, ziaristii din aceste tari, isi apara conationalii, aratand cu degetul Romania, natiune care in proportie de 70 % ajunge in Europa sa se identifice cu sintagma de "Tzigania" sau tara tiganilor europeni.

Cum s-a ajuns aici ? Nu discutam despre impotenta diplomatiei romanesti care si-a facut o traditie din a fi una din cele mai, nu slabe, ci fricoase, lipsite de reactie diplomatii europene, care nu face mai nimic sa apere pozitia romanilor in lume [ in Elvetia ciorile de romani sunt striviti in presa de o saptamana si nu exista inca nici o reactie oficiala a MAE, ca doar de aia platim taxe si impozite ], ci discutam despre faptul ca, in Romania, este poate singura situatie in care mass-media, nu numai ca nu ia apararea romanilor care tind sa fie identificati cu etnia rroma, insa promoveaza o Romanie manelista.

Discutam cu un prieten, manager la o companie elvetiana din Romania, care, pe marginea atacurilor la adresa romanilor din Elvetia,mi-a transmis aceste lucruri :

"Draga Iulian,
Vad si remarc, pe buna dreptate, ca romanii sunt supusi unui tir de acuzatii ingrijoratoare in Elvetia. Sincer este prima oara cand in tara mea, conationalii mei se pronunta cu asemenea agresivitate la adresa unei
natiuni europene, insa, hai sa vedem cum s-a ajuns aici. Eu, stii bine, lucrez si locuiesc in Romania de 5 ani.

Dragule, sunt socat de faptul ca, in presa romana, nici macar un singur ziar nu a scris editoriale de atitudine fata de linsajul mediatic la care sunteti supusi in Elvetia.

Sunt surprins sa vad ca oficialii din politica voastra externa se fac ca nu vad si ca nu aud, si nu se declara, oficial, macar ingrijorati de escaladarea acestor lucruri la adresa romanilor in presa elvetiana.

Pai daca voi nu va aparati, cine sa va apere ? Stii de exemplu faptul ca, au existat luari de pozitie din partea presei germane, adica au ajuns ziaristii nemti sa-i apere pe romani, in vreme ce ziaristii vostri nu spun nimic ? Pentru un elvetian este o chestiune ciudata, pe care o poate elucida doar traind in tara voastra.

Pentru ca, sa ma ierti insa, programele voastre TV abunda de productii centrate pe imaginea tiganilor.

De Revelion am vazut o chestiune groteasca, am vazut cum niste valori istorice ale romanilor, erau jucate de catre niste celebritati locale carora voi le spuneti manelisti.

Fetita mea invata la scoala germana din Bucuresti, iar colegii ei, discuta in pauze despre aventurile unei printese in filmul Inima de Tigan.

In ziarele voastre, nuntile, divorturile si viata tiganilor fac cap de afis, astfel incat intreaga imagine a tarii este construita in jurul lor, astfel incat, cum vreti sa nu fiti identificati cu ei ? adica, cultura voastra ca popor deja este asimilata de cultura tiganilor romani, si cred ca este un eveniment unic, in care o etnie fara civilizatie sa domine un intreg popor si aici ma refer la faptul ca, vina o poarta mass-media care este centrata si preocupata sa faca audienta, exacerband la maximum imaginea tiganilor, astfel incat, in mod firesc tara voastra a ajuns sa fie asimilata cu locul de bastina al tiganilor europeni."

Sinuosul drum al lebedei din Austria catre gratarele faraoancelor si magraonilor a trecut invariabil prin presa romana. Iata ca aceasta goana dupa audienta, care implica scoaterea in prim-plan al non-valorilor, al
manelistilor, au adus Romania la stadiul de cultura facuta sub coviltirul carutei.

Mega-productii gen Inima de Tigan sau Regina, nu trebuie sa uitam ca au avut audienta maxima de exemplu in ziua alegerilor, atuncicand ROMANII [ nu rromii ] au fost mai preocupati sa nu rateze episodul respectiv, decat sa isi exercite dreptul la vot.

Am facut aceasta paralela pentru ca, in cursul acestei dimineti am discutat telefonic cu Ambasadorul Romaniei la Berna.

Domnul Sava, s-a declarat incantat de faptul ca sunt preocupat de imaginea romanilor in Elvetia, si sincer mi s-a parut a fi un diplomat, care este plin de intentii bune, insa este cam legat de maini si de picioare. Asta
pentru ca, dansul mi-a spus ca a informat MAE despre ceea ce se intampla in presa elvetiana la adresa romanilor [ s-au lipit ostentativ afise infatisand ciorile de romani inclusiv pe strazile oraselor elvetiene ] si
asteapta o reactie a oficialilor romani. Insa, interesante sunt cifrele avansate de domnia sa, care ne demonstreaza faptul ca Elvetia chiar era ultima tara din Europa care avea dreptul sa ne catalogheze drept ciori, si sa discute despre un referendum care sa interzica cetatenilor romani, dreptul la libera circulatie pe teritoriul tarii lor.

Astfel pe piata muncii din Elvetia exista circa 750000 de muncitori straini, in aceasta tara posibilitatea de a muncii la negru fiind redusa. Din acesti 750000 de muncitori straini din Elvetia, doar putin peste 3900 sunt romani, adica sub un procent, astfel incat prezenta romanilor este extrem de redusa.

Insa, din acesti 3900 de romani care muncesc in Elvetia, si din cauza carora nu mai au loc sa respire elvetienii, in proportie de 90 % sunt oameni de o inalta probitate profesionala si morala : manageri MBA, profesori, medici adica romani care reprezinta cu cinste tara noastra. Este evident astfel faptul ca, cel putin in cazul acestor atacuri xenofobe din presa elvetia, MAE trebuia sa intervina, pentru ca romanii se simt efectiv abandonati de toata lumea,adevarati fii ai ploii.

Un profesor roman care preda la catedra unei universtitatii din Berna imi spunea : " Am invatat la Oxford, predau de peste 20 deani, insa nu am crezut ca o sa apuc ziua in care, la curs, studentii sa ma intrebe daca nu cumva si eu am rude tigani in familie ! Nimeni nu ne apara, nici presa romana, nici autoritatile romane, nimeni, astfel incat nu ne mai ramane decat sa ne punem cenusa in cap, sau sa renuntam pur si simplu sa mai declaram ca suntem romani ! Inainte de '89 eram priviti cu simpatie aici, noi romanii, eram considerati oameni eminenti, insa in numai 20 de ani, am ajuns sa primim in bloc eticheta de tigani.

Si cum sa nu o faca, daca in presa romana nimeni nu vorbeste de romanii de succes, de romanii inteligenti, si asta pentru ca ziarul se vinde numai daca il are pe prima pagina pe Guta, Minune, etc. Eu refuz sa ma las
manelizat, insa asta se pare ca este echivalent cu a renunta sa ma mai consider roman.

Tara mea se cheama ROMÂNIA, nu RRomania!"

Cititi si dati mai departe !
...............................................................................................................................................
- Acestea sunt datele problemei. Nu garantez pentru totalitatea informatiilor din acest mail care circula pe net , dar daca numai 80% ar fi adevarat, situatia este de nesuportat.
- Nu extremismul si violenta rezolva astfel de probleme ci abordarea demna si curajoasa a unui respect pentru natiunea si poporul caruia ii apartii, intoleranta fata de manifestarile huliganice sau josnice, intoleranta pentru atitudinile cozilor de topor care accepta de dragul unor interese obscure slugarnicia si ploconeala festivista.
- In acest sens pe acest forum textele care au un caracter incert , care exprima un ton de dezavuare fatisa si fara argumente a natiunii romane, cu tot ceea ce inseamna ea - cultura , istorie, stiinta - cat si textele care hiperbolizeaza neargumentat natiunea romana - punand in acest fel aceasta notiune sub semnul ridicolului - vor fi trecute la arhiva dupa o vizualizare de 2 saptamani.
Nu vrem nici sa ridicam nefondat problema romanismului la cote exacerbate , dar nici sa lasam orice text defaimator sa-si faca efectul nociv. Vom argumenta timp de 2 saptamani aberatiile respective dupa care le vom trece la arhiva. Vom inlatura in acest fel extremele lasand loc de manifestare forumistilor care stiu sa-si echilibreze discursul in conformitate cu realitatea actuala, realitatea stiintifica si istorica.
.
Octasim
Distribuie acest articol pe: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Mesaj la data de Mar Feb 23, 2010 12:35 pm  Minnie

Articolul de care pomeneai ca ar circula pe net, a aparit pentru prima data aici:
http://www.urbaniulian.ro/2009/01/08/avelo-bahtalo-elvetia-rusine-pentru-mass-media-manelizata-din-romania/

Marturisesc ca mi-a luat un pic de timp ca sa il gasesc, pentru ca e plin internetul de copii ale acestui articol. Practic, fiecare cititor interesat de problema, i-a adaugat un preambul si l-a postat. Intr-un final, am gasit si originalul: creditul i se cuvine senatorului PDL de Ilfov, Iulian Urban, iar articolul este din 8 ianuarie 2009.

...

Acum suntem in 23 februarie 2010 si, cu toate ca aceasta atitudine a circulat mai bine de un an in spatiul virtual, putine imbunatatiri se vad in imaginea noastra de tara. Ba, se pare ca acum revine in actualitate problema tigareasca. Si nu, nu am de gand sa folosesc termenul nou, din motive pe care le voi expune mai jos.

Deocamdata, avem o problema - cu o parte a unei anumite etnii: daca ii tragi la raspundere pentru ce fac in strainatate, esti rasist. Daca nu, esti de-al lor si intri in aceeasi categorie. Daca le pretinzi un comportament civilizat, ii discriminezi. Daca nu, ajungi sa iti iei lumea in cap, din cauza modului in care inteleg sa isi marcheze teritoriul. Pana una-alta, suntem in situatia de 'si-asa-i rau, si-asa nu-i bine'.

Dar sa revin la problema numelui. 'Noi suntem urmasii Romei' strigau intelctualii romani in secolul nouasprezece. Roma, capitala Italiei. Roma, care a fost capitala unui imperiu in antichitate, si care reprezenta o nazuinta a multora. Roma, care in epoca moderna are sensul (in limba engleza) de 'tigani'. Urmariti articolul de pe Wikipedia, sau cautati pe Google. Asa aflam ca doar in anumite zone, corespunzatoare anumitor dialecte, se dubleaza r-ul. In general, termenul e cu un singur r - ceea ce, in anumite circumstante, poate duce la confuzii. Si, mai mult: credeti ca doar romanii din Romania au aceasta problema? Nu, aceasta problema se extinde si asupra locuitorilor Romei zilelor noastre.

Englezii nu sunt direct implicati in asta. Nici germanii, nici americanii, nici indienii si nici chinezii. Direct interesati in problema sunt adevaratii 'urmasi ai Romei' - tarile a caror limba are un fond latin, tarile in care 'Roma' inseamna mai mult decat un punct pe harta Europei.

Nu este de-ajuns ca suntem singurii urmasi care am pastrat numele Romei peste veacuri. Daca nu vom sti sa ii obligam pe cei care si-au asumat recent acest supranume sa se conformeze normelor de buna convietuire moderne, vom sfarsi ostracizati de celelalte popoare latine si, in final, de toata lumea. Mai mult, un intreg popor va sfarsi prin a fi asimilat unei minoritati. Iar expresia 'noi nu suntem urmasii Romei', tradusa in engleza, va capata alte conotatii.

Mesaj la data de Mier Feb 24, 2010 7:00 am  mik15

haidetzi s-o luma mai incet, ca se poate ca ajungem mai departe.faptul ca aceasta minoritate agresiva si necivilizata a ajuns sa ne duca 'faima" peste hotare are 20 ani vechime, nu e de ieri de azi.iar supararea pe autoritatzi, deshi justificata, este generata cam pe sistemul"sa ne faca altzii".sintagma "ia uite, d-le, tziganii, ne fac de ris.." este ceva de care ar putea sa ne fie noua rushine, majoritarilor.nush ce vrem de la adunatura aia de foshti robi , sa fie ceva repere morale, sau purtatori de mesaj civilizator?si cum sa nu fie arogantzi, daca-s multzi?si-s asha multzi ca-s saraci, si saracanu toarna plozi ca atita-l duc instinctele,si pentru ca 'gloria' aia stupida de ceausescu a crezut ca daca sintem multzi, noi, romanii, vom fi nush ce putere in europa.a platit si incurajat prin lege turnatul de plozi, asha ca tziganii au gasit si o sursa de venit,si anume burta pirandei, si intergrarea lor a devenit mai lenta.

deshi sint disponibile fonduri europene pentru a remedia cit de cit aceasta problema,se poate ca si acolo randamentul absorbtziei lor sa fie cam in stilul madamei de la ministerul justitziei, platita cu 100 milioane pe luna sa verifice cum se absorb fonduri europene, cu randament 5 la suta...

ca statul roman e impotent, se vede clar.problema este ca trebuie reflectat si la ce vor crede si mai ales face cei din uniunea europeana.oare cit de satui or fi si acei oameni sa lucre cu nishte unii pe care ori nu-i doare, ori unde-i doare nu se vede,ori sint "recomandatzi" de te miri ce partidul lui peshte.si asta, incompetentza si dobitocia politica, nu-i treaba tziganeasca, este romaneasca sadea.si aia din ue nu dau banii romaniei de la mama d-acasa, sint bani ai contribuabililor europeni, si au o raspundere pentru cheltuirea lor,si ok, ce face statul roman? absorbtzia este sub 10 la suta, iar cind ii ia, si aia putzini citzi sint, sint cheltuitzi cum sint.este evident ca "politicareala" bate orice realitate , coruptzia asishderea, si atunci ce le ramine de facut europenilor?sa ne lase la mina rushilor, cum am fost atita vreme,sau sa faca ceva?

asa ca sa zicem mersi ca=s numa atacuri mediatice, care, se poate crede, pun ceva presiune pe autoritatzi-deshi nu cred ca-s foarte eficiente.iar vesticii nu-s genul"bai, oameni buni, cit mama dracului sa va mai dam, si voi sa statzi pasivi?"...ca baietzii E si suparacioshi si orgolioshi...si atunci asta poate fi preludiul la masuri mai drastice, gen tzarile baltice, unde guvernul e secondat de cei de la bruxelles-si numai asha se mai poate face ceva.vb acum de lituania,dar aia e mika ca si intindere, cu romania nu se poate opera asa simplu.ca imediat sar 'patriotzii"..."cum, la noi sa hotarasca altul???".

si atunci sa ne mire ca vor incerca sa reduca rolul factorului politic si guvernamental in romania?se poate imagina ca se vor lua deciziile la brussels, si cu asta se termina porcaria politica de aci-si retragerea lui cristian diaconescu la congresul psd este un semn ca ceva urit se petrece la nivel superior.

din pacate, naztia este perceputa ca amortzita, si incapabila sa se conduca singura-si concluziile si metodele nu trebuie sa ne mai mire, atunci cind ue va incerca sa ordoneze viatza sociala aci, in beneficiul lor si al nostru.

Mesaj la data de Mier Feb 24, 2010 8:04 am  Minnie

Le 1er février, l'écrivain-riverain Mouloud Akkouche effectue le trajet Foix-Toulouse, à bord d'un TER Midi-Pyrénées. Il découvre l'affichette suivante :
« Ces dernières semaines des soucis ont été rencontrés avec des Roumains.
En effet de nombreux vols de bagages ont été constatés.
Nous vous demandons de redoubler de vigilance.
Par ailleurs tous les faits de roumains doivent être signalés au PCNS [PC national sûreté de la SNCF, ndlr]
19# ou 01 40 23 XX XX »
(sursa: http://www.rue89.com/2010/02/22/dans-le-ter-une-affiche-sncf-qui-stigmatise-les-roumains-139887 )

dar:

Roms (ou Rroms, féminin R(r)oma, pluriel R(r)omané) est un endonyme signifiant êtres humains (conform cu http://fr.wikipedia.org/wiki/Roms )

Intrebarea este: care e probabilitatea ca functionarul francez sa fi gresit si in loc sa scrie 'romane' sa scrie 'roumains'? Pentru ca, la urma urmei, cele doua cuvinte sunt usor omofone.

Asta, in contextul in care, in Romania se discuta despre situatia romilor:

"Cred că la 99% dintre românii care nu aparţin unei etnii le plac cântecele romilor, le plac nunţile făcute de romi, le place să audă, poate nu 99%, dar sunt atâţia solişti, cântăreţi, dacă mă gândesc de la Adi Minune până la oricine, le plac manelele... Deci nu este o respingere în societate a ceea ce provine de la romi", a declarat Traian Băsescu.

iar, in replica, Nicolae Guta a spus:

"Dânsul (Traian Băsescu, n.r.) cred că s-a aliniat majorităţii. Şi cred că a pronosticat o cifră foarte aproape de adevăr. Peste 90% din ţară se distrează, se simt bine pe acest gen. (...) Dacă manele au reuşit, în ciuda faptului că se spune că suntem fără şcoală, fără cultură, într-un cuvânt, că suntem inculţi, am reuşit, prin textele noastre, să cântăm viaţa de zi cu zi aşa cum e ea şi să ne adresăm oamenilor pe înţelesul lor. Manelele are linii melodice foarte melodioase şi foarte bine gândite ca şi conţinut pe linie melodică. Iar pentru cei care nu iubesc manelele, eu nu am nimic cu nimeni, dar ar trebui să fie lăsaţi în pace şi cei care ascultă manele, să nu mai fie acuzaţi că dacă asculţi manele eşti ţigan"

Mesaj la data de Mier Feb 24, 2010 11:45 am  mik15

ieri, la realitatea tv, madalin voicu spunea ca manelele nu-s muizca tziganeasca-si se pare ca are dreptate-asta , manelele, fiind muzica orientala(ceea ce iniante se numea "turceasca" , sau, mai cult, geampara).dar a zis la fix voicu-poi daca majoritaru -adik romanu-o cere, tziganu d c n-ar cinta-o???ca e pe bani.si cinstit e ca muzica asta merge la corp, nu la cap, cum se aude ceva gen manea, alde"nespalatele si tutele se ridica sa-si salte tremuirciurile suncoase"-asta e mircea badea, ieri, emisiunea "in gura presei".concluzia lui voicu e clara-nu-i fraier cine cinta manele, e fraier si needucat ala de le cere.

deci, ajungem iar la educatzie.adik, la lipsa ei, cit si a celei civice.

Mesaj la data de Mier Feb 24, 2010 1:04 pm  calator astral

Dac-mi este permis as spune si eu doua vorbe pe aceasta tema atît de sensibila,trebuie sa jonglam cu toate resentimentele,sa evitam toate frustratiile colective si personale,sa nu cautam un Tap Ispasitor lesne de identificat,e drept ca tiganii ne-a terfelit imaginea în vest, eu, în cadrul profesional,am în fiecare saptamîna "cazuri" de furt cu violenta,cersatorie sau prostitutie...Precizez ca desi am manifestat toata bunavointa si generozitatea fata de ei,nu am reusit pîna aum sa îmi fac absolut nici un prieten Rom,am ajuns ciar sa îi evit,nici macar un banut nu le mai dau cînd îi vad cu mîna întinsa,deoarece de fapt ei au o viziune comunitarista si etnica,ei se-nteleg doar cu "ai lor",în cazul asta nu au scrupule sa lezeze orice individ de alta etnie.Cel mai mut ma dernjeaza stolurile de femei de etnie Rom,dintr-o data le vezi cum sare pe niste sarmane femei si le fura pe fata,cu violenta sau smecherie.
Dar cred,sînt convins,ca,paradoxal, totul e din vina noastra:în momentul în care am acceptat ca aceasta etnie sa fie recunoscuta sub denumirea ROM (exact prescurtarea numelui Tarii),atunci ne-am sabordat singuri. Ce-a facut clasa politica la putere în acel moment?! Nimic.
Deci noi ne-am facut-o cu mîna noastra,degeaba dam acum,cînd sînt libri sa se deplaseze,vina pe ei, acum încercam sa ne sucim si sa restabilim adevarul,sa mediatizam aceasta realitate,a confuziei Rom-Român,dar e,în opinia mea,mult prea tîrziu.Uitati exemplul Frantei,care nu poate i acuzata de Rasism: ei nu au crti de identitate,ci numai niste simple Carnete de "Gens de voyage",nici nu sînt recunoscuti sau acceptati ca "francezi",presa îi descrie tot timpul ca "gitanes" sau "nomades".
Sa nu ne lasam influentati de delincventii romi si sa nu cadem în ispita Rasismului,e loc pentru toti sub soare.Un mesaj pentru toti cei care,cam peste tot,inclusiv pe acest forum,au facut unele asimilari la repezeala în scopul de a sublinia legatura ascunsa între daci si OMenire :
Cuvîntul Rom contine si el silaba magica OM.
Aum - Om. În sanscrita au se pronunta O.
Daca acesti nomazi au parasit Nordul Indiei datorita invaziei musulmane,au adus cu ei,în lumea întreaga, o parte din misterul care învaluie aceasta rasa: simbolul lor este CUIUL. Credinta lor ancestrala,care continua aproape exclusiv pe cale orala, spune ca au fost blocati sub pamînt generatii de-a rîndul,în urma unei Glaciatii de amploare,au reusit sa se reproduca si sa supravietuiasca,la iesirea din Lumea Subterana,au batut în cuie unica Poarta spre adîncuri.
Trebuie stopat exodul romilor,trebuie o noua Lege,care sa stipuleze ca,daca imaginea României sau a Poporului Român are de suferit din cauza actiunii negative a oricarui cetatean,indiferent de etnie, în afara granitelor,atunci pasaportul va fi retinut,cu interdictia de a parasi Tara timp de cinci ani,sa zicem.
Ma mir cum parasesc ei Tara,asa, cu cîrdu de copii de cîteva luni,zdrentarosi si analfabeti....
Trebuie actionat ACUM,trebuie sa ne trezim si sa fim Drepti si Pragmatici,sa nu cadem în patima Rasismului,eu personal am esuat deseori,desi nu aveam vreun a-priori etnic sau rasial...

Mesaj la data de Joi Feb 25, 2010 1:50 pm  misodor

Oameni buni, nu e nici un fel de rasism. Nu începeţi cu democraţii din astea americăneşti într-o ţară care este zi de zi compromisă pe toate planurile, cu intenţie şi cu bătaie lungă.
Săptămâna trecută am fost cu cumnatul meu în Campinas (un oraş cam de mărimea Bucureştiului), ruda mea şi-a aranjat o vizită în SUA şi-i trebuiau nişte acte de viză, mă rog... aici cu chestia asta se ocupă nişte birouri speciale, particulare, ca să nu umble omul de dement pe la consulate, e foarte practică activitatea lor.
În fine, ruda asta a mea se apucă şi-i zice patronului acestui birou_ "Uite, domnul de aici este român, e născut în România".
La care, replica ăluia a fost scurtă "Ah, é mesmo? Você e cigano?"
Are cineva nevoie de traducere?
Am crezut că pică cerul pe mine, şi îmi venea să-l strâng de gât. dacă până şi în Brazilia, ţară situată la 16.400 km linie dreaptă de România am ajuns să fim asimilaţi cu nomazii ăştia chestiunea este extrem de tristă. Până acum, nu-mi era ruşine să spun "Sunt Român, domnule, Român!". Acum, mă gândesc de două ori înainte să mă laud cu asta. Faptul că aş putea fi asimilat cu această etnie ma terorizează, nu este adevărat şi românul nu este ţigan. Nu va fi niciodată, chiar dacă se străduieşte.
Ce să mai zic, am încercat să-i explic dobitocului ăluia că naţiunea noastră n-are nici o legătură cu stolurile venite de la mama dracului, şi că una e ţigan, alta român, dar, deşi stăpânesc o portugheză perfectă, nu cred că individul era atăt de interesat de subiect, în locaţia lui de memorie era prea bine înrădăcinat că reprezentantul României e ţiganul şi nimic alta.
.

Mesaj la data de Joi Feb 25, 2010 4:14 pm  octasim

Problema e mult mai grava . Desi au o armata de specialisti straini in imagine - sau poate tocmai de aceea - conducatorii nostrii "dau cu bata in balta" chiar si atunci cand sunt bine intentionati.
- La topicul "A treia intrebare la referendum" faceam o analiza subtila a ceea ce s-ar putea intampla daca acceptam fara sa judecam si inghitim nemestecat orice propunere ce pare initial pozitiva, respectiv revizuirea Constitutiei. Se pare ca am avut dreptate - dupa alegeri si dupa acest referendum prima materializare a acestei intentii a fost propunerea de "euroregiuni" pentru Romania (act normativ trecut deja prin senat, act de care nici un oficial roman nu spune nimic... de parca ar fi o banalitate).
- Acum cand se ridica problema satanizarii imaginii Romaniei prin asimilarea poporului roman, a culturii si istoriei sale , a tot ceea ce inseamna romanesc, cu imaginea unei etnii migratoare care nu se adapteaza epocii moderne actuale nici in Romania si nici altundeva in lume ( iar cazurile de neadaptare si comportament antisocial - cersetorie, hotie, crime, fraude, asociere de tip clan mafiot etc etc - sunt arhicunoscute pe mapamond ) conducatorii nostrii stiu sa spuna - Cred că la 99% dintre românii care nu aparţin unei etnii, le plac cântecele romilor, le plac nunţile făcute de romi, le place să audă, poate nu 99%, dar sunt atâţia solişti, cântăreţi, dacă mă gândesc de la Adi Minune până la oricine, le plac manelele...
SURSA - http://www.mediafax.ro/social/basescu-la-99-dintre-romani-le-plac-cantecele-nuntile-solistii-si-manelele-romilor-5591032/
- Scoasa din context aceasta fraza este exact ceea ce trebuia spus pentru a valida deja curentul mondial care echivaleaza ROMANIA cu RRomania, si pe romani cu tiganii.
- Nimic despre neadaptarea acestei etnii la regulile de convietuire normala intr-o societate. Nimic despre problemele induse de aceasta neadaptare in societatea romaneasca si in societatea mondiala in care romanii sun echivalati cu tiganii. Nimic despre fondurile imense care "se duc pe apa sambetei " pentru a face ca tiganii sa se integreze social. Nimic despre rabdarea si eforturile romanilor de a suporta aceasta rusine prin care o etnie este si trebuie sa fie acceptata cu toate aceste comportamente antisociale - numai pt ca asa cred ei ca da bine la imagine si numai pt ca asa cred ei, conducatorii, ca ne ferim de acuzatiile de xenofobie si extremism.
- Ne lasam muscati de haite de caini pe strada ... doar pentru a fi pe placul unei vedete de cinema a anilor 60.
- Ne lasam calcata in picioare demnitatea nationala si ne punem in pericol dezvoltarea societatii doar pentru ca nu avem barbati de stat care sa spuna clar
Nu romanii sunt de vina pentru ca marea majoritatea a actelor antisociale si a infractiunilor stradale sunt facute de o anumita etnie.
- Nu avem destula barbatie si demnitate la nivelul conducatorilor pentru a rezolva aceste probleme, care ataca fiinta nationala,prin prisma legii , a eficientei si utilitatii publice. Ne complacem , la nivelul administratiei, intr-o dulce vasalitate fata de orice acuzatie nefondata de extremism si ne guduram ca niste catei in fata oricarei atentii acordate de un oficial strain.
- Nu stim sa spunem clar si raspicat ca aceasta confuzie dintre rromi si romani este rezultatul unei false autodenumiri facuta de aceasta etnie care a dorit sa beneficieze de simpatia ce plana asupra romanilor la inceputul anilor 90, si ca de fapt ei sunt si se numesc TIGANI , asa cum scrie in actul de eliberare semnat de marele politician M. Kogalniceanu.
- E dreptul lor sa se autodenumeasca oricum. E dreptul nostru sa inlaturam aceasta regretabila confuzie care pateaza obrazul natiunii romane.
Si acum asteptam solutii din partea dvs, solutii care sa nu includa extremismul si manifestarile violente, solutii care sa arate caracterul demn si onorabil al natiei romane.
Octasim

Mesaj la data de Vin Feb 26, 2010 3:53 pm  misodor

Scrisesem un alt topic ca răspuns, dar după aceea l-am recitit şi mi-am dat seama că e o tâmpenie. În timp ce spălam vasele ieri (că de aia sunt însurat) mi-a venit ideea de mai jos. Iniţial topicul acesta a avut altă formă, pentru că Octasim a cerut un răgaz, nu l-am postat ieri, iar astăzi, când l-am citit, mi-am dat seama că este fals, nesincer şi părtinitor.
S-au cerut, deci, soluţii.
Cred că problema specialiştilor "în imagine" nu face nici cât o ceapă degerată, şi până la urmă, storcându-mi neuronul obosit, am realizat că până şi elveţienii au dreptate.
Astfel, mi-am dat seama că problema românească nu e ţiganul. Nici pe departe! Problema românească este ÎNSUŞI ROMÂNUL. El este acela care se ţigăneşte, şi mă refer la acel procent 90% de care vorbea Bâzâiescu. Nu e prost marinarul, că de aia e prezident. Bineînţeles, persoanele de faţă ie escluse din acel 90%, nu trageţi, tovarăşi!...
Deci, ce dorim noi, doamnelor şi domnilor? Să nu fim asimilaţi ţiganilor, da? Corect şi just. Eu nu sunt obligat să suport calificativul de ţigan, aşa cum ţiganul, dacă vrea, poate să se autodenumească rrom. Nu întâmplător, el ştie din ce etnie face parte şi vrea, fie să confunde mapamoanda, fie să nu mai fie ţigan, fie "aşa vrea muşchiu' lui". E problema d-sale, nu mă interesează, aşa cum nici pe el nu-l interesează de problema mea.
Simplu, deci, ce e de făcut? Dacă românul NU VREA să mai fie ŢIGAN, trebuie să se lepede de ceea ce nu agreează, adică de "ţigănism".
Numai că e greu al dreacu', mânca-ţ-aş... (ia uite, se ia!).
Păi, să nu asculte nen-tu o manea, acolea, când se întâlneşte la un chef cu X? Nu coboară borvizu pe jgheab, zău aşa... Dintre toţi prietenii mei de copilărie, nu era unul care să nu înjure manelele, când eram adolescenţi, (asta, de ruşinea mea, că-i făceam de trei parale), dar îi vedeam, cu regret, cum salivează când, cine ştie pe unde, departe se auzea vreun kitsch de bar de cartier. Omul avea "ţigănizarea" programată deja, cu tot reprobiul meu şi al unora...
De ce, mă veţi întreba?
Probabil, crasă incultură, amplificată după ce drumurile mele şi ale lor s-au despărţit. Azi, nu se mai ruşinează de nimeni, ascultă non-stop, că, de, a apărut compul, mp3-ul, iPod-ul... Intru în casa lor - Nelu de la Morga şi Cristina de la Şura Mare sunt la loc de cinste. Imposibil să-i convingi că aceea e o mizerie... omul ascultă fascinat, cu pupila dilatată, se oglindeşte deplin în "Moare de ciudă duşmanii..."
Şi ce dacă, bă, io nu pot să ascult manea, musai să fiu chemat dă ţigan?
Cu siguranţă nu. dar poţi fi chemat de bou. În primul rând, pentru că te alături ţiganului, băgându-i bani în buzunar sau propagându-i mizeria culturală. Al doilea, pentru că, de exemplu, dacă nu pricepi muzica elitelor, ai alternativa muzicii populare româneşti, care te identifică cu românismul, comori culturale pe care tu, intoxicat, le percepi plictisitoare. Aşa te transformi într-un hibrid, ajunţi să accepţi infestarea etnică, ajungi să-ţi însuşeşti modul lor de a suferi ("am o fată dă valuare...", "să moare duşmanii mei...", "mişto", "baftă"...) şi alte scursuri lirice de acest subnivel, ba, mai mult, ajungi să consideri suculente şi originale chiar agramatismele lor oribile. Asta se cheamă spălare de creier. Din acest moment, nu vei mai concepe nuntă fără Avortul Minune, vei îndepărta "alma mater" românească. 90%, da, Băsescu are perfectă dreptate, se complace în această mocirlă şi le place teribil, monşer.
Occidentalii, (de exemplu, elveţienii) cunosc marfa, ştiu ei prea bine ce e ţiganul. dacă nu toţi, cu siguranţă, ăia care scriu la ziar nu sunt proşti, ştiu că alternativa ţiganului e una singură: de a integra naţiunile şi a-şi impune amprenta, eventual de a se amesteca, domina prin mixtură etnică. Şi ei ştiu că noi am fost 90% "integraţi". Nu ne cheamă ţigani pentru că suntem, ne cheamă pentru că ne complacem..
Cei care scriu în presă nu sunt nişte idioţi, în general au studii sociologice la bază, unele chiar neconvenţionale, care nu se scriu negru pe alb, dar se gândesc. Manevra lor şi a altora, e firească... mesajul lor e clar: "veţi fi voi, măi băieţi, naţiune milenară, dar prea v-aţi amestecat, aşa că, hai, plimbaţi ursul (sic!)". Ei nu vor să treacă prin aceeaşi chestie, au individualitate, au patriotism, altfel aplicat, chiar dacă identic înţeles. Este, în primul rînd o măsură defensivă a Occidentului, sătul şi el de stoluri fără sfârşit, pe urmă poate fi considerată şi răutatea lor... dar asta este altă pasăre.
Efectele mediatice, sigur, sunt la scară largă, şi, iată, ajung până în Brazilia. Nu pot să spun că "românul e de vină", pentru că, pur şi simplu, nu e o vină, el a ales calea asta, mă rog, a celor 90%... Ceilalţi 10% suntem nişte mutanţi, nişte epigoni. Unica soluţie? Politica, puterea, unica alternativă prin care 10% poate convinge sau acţiona contra 90%. Altfel, vorbim ca să nu adormim - problema care se pune este: "Vrea cineva să facă asta"?
Greu de desţigănizat o populaţie căreia Îi place să se complacă în asemenea lături... E rezultatul inculturii şi al spălării zilnice de creier pe care o face mass-media, asta nu e nimic nou. Cu toate că televiziunile nu sunt conduse de ţigani, ele cunosc preferinţele celor 90%... şi ce dacă, nouă ăstora 10% nu ne place? Important e ratingul, de aceea, media nu poate fi folosită.

Mesaj la data de Joi Apr 15, 2010 9:40 am  octasim

Problema e ceva mai complexa. Nu totul poate fi explicat prin ratingul dat pe existenta unui post de televiziune. Publicul si media sunt doua entitati care interactioneaza, care se influienteaza reciproc si care se dezvolta intr-o stransa dependenta una fata de cealalta.

Daca privim static problema , prin prisma unor statistici seci si (voit) slab interpretate, atunci intradevar raitingul este justificarea pentru calitatea slaba a informatiilor media ( si includ aici presa, radioul , televiziunea).

Daca privim dinamic dezvoltarea si evolutia celor 2 entitati (media si publicul) prin prisma celor 20 de ani trecuti de la revolutie vom observa o programare, o tendinta clara de dezvoltare a informatiilor publice spre subiecte superficiale, grotesti, fara substanta.

Pe fondul unei lipse acute de informatii spectaculoase / gen furturi, crime, violente, infractiuni / situatie caracteristica finalului anului 1989, cand socialismul (comunismul) era societatea perfecta, fara infractiuni, fara rateuri, fara nimic care sa iasa in afara legii ( totul fiind o propaganda desantata a unui sistem socialist aflat in lupta cu oponentul sau capitalist ), a aparut perfect normal dpdv al evolutiei sociale nevoia de senzational.

Aproape toate canalele mediatice au profitat si atacat acest segment al pietei informatiilor publice (stirile senzationale) dezvoltandu-se exploziv doar prin punerea in circulatie a unor astfel de informatii. Nu mai conta veridicitatea informatiilor, nu mai conta sursa sau demonstratia logica a unor evenimente - senzationalul cu orice pret era singurul obiectiv.

Pornind de la unele articole bine documentate din dec. 89, goana dupa senzational a facut ca rand pe rand sa cada in derizoriuu toate reperele morale ale unei societati relativ educate si inchegate - familia, institutiile publice, invatamantul, ramurile economice, coeziunea sociala - totul a fost atacat si generalizat in spectrul negativ pornind de la niste exemple punctuale, individuale.

Pentru 10 zurbagii care au facut scandal sau pentru Gica care a ucis-o cu 17 lovituri de cutit pe Sofica in satul Poplaca - toata societatea a fost zugravita ca fiind una in care siguranta cetateanului este precara, pentru 10 indivizi care s-au lasat platiti pentru a nu-si exercita functiile publice - toata societatea a fost zugravita ca fiind corupta si neguvernabila, pentru 10 curve care au facut deliciul unor spectacole de "vedeta" - toata societatea a fost directionata spre acest "model de succes".

Atunci , la inceput, totul a fost exagerat dintr-un interes pur material - acela al obtinerii unei pozitii puternice pe piata media. Rand pe rand au disparut (si dispar) publicatii si canale media care nu prezinta macar un procent de 20% de subiecte senzationale.

Procedeul prin care s-a inoculat nevoia de senzational in randul maselor e simplu - nu epuizezi subiectul scurt si logic intr-o singura editie ci il prelungesti cat se poate de mult creeind o dependenta a consumatorului de media de subiectul abordat - asigurand in acest fel o lunga perioada de ascensiune a raitingului. Modelul "Elodia" fiind elocvent.
Exemplul negativismului fortat si exagerat - pentru a apare o reactie de corectie din partea societatii - a fost asa zisa motivatie a practicarii acestui gen de informatii publice, mediatice.

Numai ca "goana dupa senzational", in lipsa ei acuta de "subiecte fierbinti" a ajuns sa atace existenta si fiinta statului roman - am fost si suntem catalogati ca un popor xenofob, extremist si intolerant pentru ca media s-a grabit sa generalizeze actiunile a 10 - 100 de zurbagii ca fiind o caracteristica nationala, suntem un "pericol international" pentru ca media s-a grabit sa infiereze si sa arunce aceasta pata pe intreaga societate pentru 10 amarati de infractori afati peste hotare, suntem un stat "mafiot" pentru ca media a transformat incompetenta si lipsa de verticalitate a unor functionari publici in caracteristica general valabila, am atacat prin "senzational" istoria, stramosii, traditiile, insemnele si granitele statului roman.

Ca si consumatori de media cu o anumita varsta si experienta nu simtim asa acut pericolul acestei goane dupa senzational si tratam superficial efectele pe termen mediu si lung. Dar generatiile viitoare vor putea face la fel ?
Cu un efort de imaginatie puteti sa va transpuneti in locul generatiei aparute dupa anul 2000 , uitand tot ce ati invatat si experimentat pana atunci. Si veti realiza ca generatiile care vin in urma noastra nu au nici un reper moral, nici un reper de mandrie nationala, nici un reper de conduita sociala viabil.
In fapt am fost supusi , cuceriti , vasalizati cu... manele, violenta, guma de mestecat, droguri, cola si pornografie - si suntem pe o directie care duce spre dezintegrarea din interior a fiintei statului roman. Acesta este de fapt pericolul care ne apasa cel mai tare ...

Intrebarea este - Putem scapa de aceasta "nevoie de senzational", puem arata ca media are functia de informare a societatii si ca stiri gen "Elodia" nu ne pot influienta viata ?

Vrem sau nu , ne place sau nu , suntem complici in aceasta situatie in care societatea nu mai are informatii reale si pertinente, in care suntem ghidonati si alimentati cu un "senzational" nefolositor - un balast care ne umple viata de pesimism , de infractiuni , de lipsa de speranta, un balast care ne zugraveste viitorul in culori reci si sumbre .

E o forma de manipulare in care am fost actori si regizori in acelasi timp.

Numai ca scenograafia a fost facuta de altii , cu un scop precis - acela al slabirii coeziunii sociale, al slabirii rezistentei sociale in fata unui jaf si declin economic fara precedent.

Imaginea de tara continua sa fie un atribut principal al societatii moderne de azi.
Ce trebuie sa facem pentru ca aceasta imagine sa se apropie de realitate - pe de o parte - si sa nu genereze influiente negativ-regresive , ci unele progresive, de dezvoltare sociala in toate planurile - pe de alta parte ?

Octasim

Mesaj la data de Joi Apr 22, 2010 9:12 am  octasim

Un articol publicat pe Fratia Creatorilor mi-a atras atentia .
..................................................................................................
Hackerii din România, jos pălăria!
Scris de George Roncea
Protest faţă de ţiganizarea forţată a românilor

O grupare de tineri romåni, specialişti în informatică, au oferit o lecţie usturătoare unor mari organe de (dez)informare europene, publicaţiile „Le Monde“ şi „Daily Telegraph“, cărora le-au fost sparte site-urile - fiind postate mesaje de protest faţă de operaţiunea de stigmatizare a romånilor prin suprapunerea imaginii ţiganilor - măgărie simplistă şi vulgară practicată des de media britanică şi franceză.
Cel mai recent exemplu al unei astfel de atitudini ce devine stereotip a fost o recentă emisiune de divertisment franţuzească în care moderatorii - şi publicul plătit de televiziune - luau în derådere formula de salut a romånilor, strångerea bărbătească cu dreapta. Gestul de salut romånesc era maimuţărit de cimpanzeii franţuji care suprapuneau salutului gestul de întindere a căuşului palmei, după vreo copeică sau un franc, de către cerşetorii ţigani din capitala Franţei.
Salutul are funcţie ritualică, face parte dintre gesturile cu încărcătură simbolică străveche, iar strângerea mâinii drepte de către bărbaţi are o istorie ce pleacă din timpurile cavalerismului, neavând nimic în comun cu gesticulaţia cerşetorilor.
Bărbaţii purtători de sabie îşi întindeau şi îşi strângeau cu putere mâna dreaptă, cea cu care se mânuia sabia, pentru a se securiza reciproc, confirmând astfel că întâlnirea urma să se desfăşoare în pace. Nu oricui i se întindea mâna, doar purtătorii de sabie, cavalerii, aveau privilegiul acestui salut. Evident, realizatorii emisiunii respective nu au în comun nimic cu cavalerismul, iar scopul divertismentului era umilirea românilor prin suprapunerea imaginii cerşetorilor gipsy.
„Le Monde“, una dintre cele mai importante publicaţii ale Franţei, a încasat o lecţie educativă din partea unor noi specii de cavaleri români, călăreţi ai net-ului, autointitulaţi Romanian National Security - spre marea gelozie a celor de la SRI, incapabili de performanţe similare (bine, nu că le-ar trece prin minte să spargă serverele FSB-ului de exemplu).
„Ne-a ajuns atâta batjocură. Ţiganii nu sunt români! Nu ei ne-au scris istoria! Când vorbiţi despre compatrioţii noştri, nu folosiţi expresiile «ţigani români». Noi v-am respectat Franţa, voi ne veţi respecta ROMÂNIA! R.N.S. Veghează pentru ca aceste lucruri să fie înfăptuite“, au scris hackerii români pe site-ul „Le Monde“.

„Ţiganii nu sunt români, cretinilor!“

Aceiaşi hackeri de bun-simţ de la Romanian National Security au spart cu câteva zile în urmă şi site-ul ziarului britanic „Daily Telegraph“ şi au blocat două dintre paginile cotidianului postând următorul protest: „Ne-am săturat să vedem cum nişte gunoaie ca voi încearcă să îşi bată joc de ţara noastră. Să ne creaţi o imagine cu totul alta faţă de cea reală şi numindu-ne romanian gypsies, difuzând emisiuni de tot căcatul gen «Top Gear». Dacă aţi avut tupeul să enervaţi o ţară întreagă, aflaţi că nu ne vom opri aici! România“. Postarea se încheie cu „Guess What, Gypsies aren¥t Romanians, morons - Ghiciţi ce, ţiganii nu sunt români, cretinilor!“.
Mesajul era însoţit şi de două clipuri - unul se referea la un episod din „Top Gear“ şi un altul conţinea melodia „The Lonely Shepherd“ a lui Gheorghe Zamfir, folosită de Quentin Tarantino pentru coloana sonoră a filmului „Kill Bill“.
În episodul incriminat al „Top Gear“, filmat anul trecut în România, prezentatorii britanici au recunoscut că Transfăgărăşanul este cel mai bun traseu rutier montan pe care au condus vreodată - „close to perfection“.
Când au ajuns însă în zone locuite de ţigani au trecut pe caterincă, Jeremy Clarkson a spus că „intră în ţara lui Borat“, punându-şi pe creştet o pălărie şi spunând că poartă pălăria „pentru ca ţiganii să creadă că sunt de-al lor. Mi s-a spus că pot fi violenţi dacă nu le place cum arăţi“. Observaţie de altfel corectă. Intenţia britanicilor era să sugereze că românii sunt ţigani periculoşi, iar ambasadorul României la Londra a cerut BBC-ului editarea episodului, solicitând eliminarea remarcii că România este „o ţară a ţiganilor“.
Ambasada a adus la cunoştinţa producătorilor datele statistice ce probează că etnicii ţigani reprezintă doar 2,5% dintre cetăţenii din România, dar episodul filmat în România a fost prezentat cum au vrut muşchii britanicilor.
Haiducia hackerilor români este doar un gest memorabil, care arată că nivelul de inteligenţă românesc este notabil şi de luat în seamă. Nu o dată hackerii români au dovedit remarcabile abilităţi tehnice băgând în sperieţi instituţii redutabile - au atacat Ministerul Finanţelor al SUA, Serviciile Financiare ale Armatei sau serverele Facilităţilor Naval-Aeriene, site-ul eBay etc. Nu degeaba românul Ştefan Odobleja a inventat conceptul ciberneticii şi nu întâmplător şcoala de matematică şi de informatică românească este faimoasă în plan mondial.
Răzbunarea hackerilor români pe presa europeană, vector de imagine deformatoare şi mincinoasă la adresa României, nu o dată, este însă superfluă.

Petre Roman a transformat românii în romi pe plan internaţional

Din păcate, primii care ar trebui arătaţi cu degetul şi sancţionaţi pentru operaţiunea de ţiganizare a imaginii românilor sunt foştii miniştri de externe Petre Roman şi Andrei Pleşu, cetăţeni români cu mutre (dacă nu şi sânge) de etnici orientali, să zicem.
Prin Memorandumul nr. D2/1094 29.02.2000 conceput de Petre Roman şi preluat apoi de Andrei Pleşu se cerea oficializarea termenului de rom pentru denumirea etniei ţiganilor. „Propunem folosirea, cu precădere, a termenului rrom în corespondenţa MAE, în paralel cu formulele alternative menţionate mai sus (Roma/Gypsies, Roms/Tsiganes, Roma and Sinti) în corespondenţa cu organizaţiile internaţionale care le utilizează.“
Oficializarea în cadrul instituţiilor de stat a denumirilor rom/rrom/romani s-a realizat cu titlu obligatoriu, deşi la nivel european avem doar simple recomandări în acest sens, venite din partea Consiliului Europei, şi nu a Uniunii Europene. În acelaşi timp, confuzia rom-român pe plan european a dus până la situaţii ridicole. Astfel, o delegaţie oficială a fost împiedicată să intre într-un stat UE, înainte de aderare, pentru că pe paşaport prescurtarea ţării noastre era ROM.
Agresiunea lexicală roma/român - romanes/româneşte a fost aplicată asupra ţării şi naţiunii noastre imediat după 1990, în cadrul unui program complex dezvoltat de Fundaţia Soros în România. Beneficiind de numeroşi membri ai etniei ţigăneşti în guvernările României - Ion Iliescu, Adrian Năstase sau Andrei Pleşu - după „Memorandumul“ lui Petre Roman, care oficializa denumirile paralele, nimic nu a mai stat în calea falsificatorilor de limbă şi istorie ai lui Soros.
În anii 1995, limba cu care Soros voia să înlocuiască ţigăneasca primise numele de „romalli“, formă care nici nu se putea declina şi care a fost înlocuită ulterior cu „romani“ şi varianta „rromani“.
O primă dispută a fost cea legată de cuvântul „romi“, românii fiind prostiţi apoi că aceasta va fi înlocuită cu „rromi“, o altă formulă care doar a sporit debandada lexicală.
Apoi, pentru a se apropia de scopurile reale, a fost modificată cu „romanes“, generând confuzie generalizată în ţările afectate de valul de imigraţie şi/sau infracţionalitate ţigănească. Astfel, suprapunându-se rom/roma/român cu limba romanes/româneşte, comunitatea Roma cu ţara, respectiv cu România, s-a ajuns la transformarea ţiganilor în români pe plan european.

Defăimarea României - operaţiune constantă şi permanentă

Românii sunt însă catalogaţi de multă vreme drept ţigani, în mod sistematic şi constant de către „prietenii“ de la Est, cei care l-au educat pe Ion Iliescu şi pe tăticu’ lui Roman şi Tismăneanu. Liderul rus Vladimir Jirinovski, el însuşi evreu la origine, declara în deceniul trecut că România este un stat artificial locuit de ţigani italieni.
Ţiganizarea României de către Rusia are o istorie îndelungată. Puşkin, trimisul special al Kremlinului la Chişinău, pentru rusificarea Basarabiei, a scris la vremea respectivă, despre noi, poemul „Ţiganii“, mediatizat de Rusia cu o putere uriaşă în toată lumea. Apoi, în anii 1960-70, URSS şi-a reluat politica de portretizare a românilor drept ţigani printr-o intensă propagandă, folosindu-se de exemplu de colaboratorul KGB, regizorul Emil Loteanu, şcolit şi la Bucureşti, şi la Moscova, care a realizat o serie întreagă de filme propagandistice - „Şatra“, „Lăutari“, „O şatră urcă spre cer“şi altele -, în care erau prezentaţi ţigani mitizaţi care cântau în... româneşte. Toate aceste producţii au fost intens difuzate şi premiate internaţional.
Unul dintre rolurile principale era jucat de Serghei Lunchevici, un mare violonist din Basarabia, interpret de muzica populară... românescă. Lunchevici avea şi formaţia de dans „Fluieraş„, finanţată imediat după 1944 şi foarte promovată, cu care mergea în turnee prin URSS şi întreaga lume. Miza se punea însă pe dansurile ţigăneşti ale... moldovenilor şi românilor. Când a venit comunistul Vladimir Voronin la putere, a preluat din zbor mesajul lui Jirinovski, repetând în toate apariţiile sale sintagma „românii sunt ţigani“. Vreme de un deceniu, comuniştii de la Chişinău s-au îndeletnicit cu propaganda antiromânească, folosindu-se inclusiv de ţigani, exact cum fac şi britanicii de la BBC acum sau cimpanzeii franţuji la emisiunile de divertisment.

[url=http://www.curentul.ro/2010/index.php/2010042142571/Actualitate/Hackerii-din-Romania-jos-palaria.html]http://www.curentul.ro/2010/index.php/2010042142571/Actualitate/Hackerii-din-Romania-jos-palaria.html[/url]

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bravo lor. Jos palaria pentru hackerii de bun-simţ de la Romanian National Security

Mesaj la data de Mier Noi 24, 2010 10:45 am  octavtoader

„ It's a misunderstanding. Case closed”...
Din pacate si aceasta fraza rostita de seful politiei din Neamt - Aurelian Vasea Şoric - reprezinta tot imaginea Romaniei. Indiferent de situatie, indiferent de situatia din "culise", un sef al politiei nu avea voie sa se manifeste astfel.

Mesaj la data de Mier Noi 24, 2010 8:30 pm  misodor

Intelectualitatea cu epoleţi şi fluierice s-a distanţat mereu, dureros, de muritorii de rând. Fără comentarii.
A propos de imaginea pe care ai noştri - ca brazii - se străduiesc s-o împroaşte: mai zilele trecute, pe facebook, o personalitate culturală românească, pe care o respect(am) foarte mult, re-publică sub semnătura proprie şi ilustră, în pagina personală, o tâmpenie cât carul de mare, emanată sublim în www-ul local..
Tâmpenia ca tâmpenia, dar să-l vedeţi pe vasisdoi cum pluteşte în butoi, ca o navă de război. Zvonul începe cam aşa: "NEMERNICIE ! România va experimenta pe populaţie produsul cancerigen initium – DACĂ NICI ACUM NU REACŢIONĂM (sic!!!) ATUNCI, CÂND ?"
Belea mare, colega... Poate să fie chiar adevărat... nu ştiu, personal n-am auzit în viaţa mea de o asemenea chimicală şi nici cum reacţionează românul cu dumneaei, cât haşdoi-o, şi cât fum de codoi rezultă... problema e alăturarea "nemerniciei" cu "România", deci, nu cu "Guvernul României", nu cu "Ministerul Agriculturii şi Alimentaţiei din România", nu! Cea care va comite această nemernicie este România însăşi! Adică, iar ăia, dom-le? Cine ne-a pus să-i băgăm în UE, sta-i-ar în beregată cui i-a integrat!?
În final am înjurat şi am insultat ca la uşa cortului, motiv pentru care Maestrul din facebook m-a blocat, şi n-am comentat nimic, nu aveam nici de ce, şi nici pentru ce să mă scuz. Nici măcar nu mi-a părut rău. România nu e parlamentarul, nu e senatorul, nu e demnitarul, nu e lăutarul. E o ţară... părerea mea!. O noţiune, care va să zică, şi nu experimentează nimic, săraca, doar se chinuie să suporte nişte micimi ca noi între frontierele-i botezate cu destulă hemoglobină indigenă. Uneori, reuşeşte, alteori... deh!...

Mesaj la data de Sam Ian 08, 2011 5:16 pm  octasim

Am ezitat scrierea acestor randuri. Mi se parea nefiresc sa incepem anul cu asa ceva, mai ales acum in perioada de criza. Am incheiat cu greu, acceptabil, un 2010 - an greu, an de criza... dar si un an care are si o alta semnificatie in plan mondial.
Dar se pare ca cineva se grabeste, ne ia la "mishto"... si apar stiri contradictorii ce creeaza o imagine de tara inacceptabila pentru Romania.
Candva, cineva acuza in vechiul for al "octogonului" ca "mishtoul" nu e de actualitate si nu produce efecte. Ce uitau domnii "acuzatori" era o evidenta clara: de 25 - 30 de ani cine castiga razboiul mediatic castiga totul. Iar razboiul mediatic inseamna in primul rand "mistoul", imbinarea informatiei reale cu informatia necesara sub haina "mishtoului" , castigarea simpatiei populare cu orice pret - la umbra acestei simpatii putandu-se face apoi orice in planul real. Dar domnii respectivi erau speriati de cateva vorbe acide... de planul real ce sa mai vorbim .
Iata ca prin aceste imagini "glumetze" si "mishtouri" repetate imaginea de tara a Romaniei are de pierdut pentru ca nu se da o riposta pe masura. Cautam, anul trecut, prin demnitari care ar trebui sa se ocupe de ceea ce stiu mai bine - de stransul gunoiului adica (dl.Prigoana) - sa dam legi care sa puna pumnul in gura presei, mediei si mai ales internetului. Domnul cu pricina a uitat sa explice cum "initiativa lui legislativa" pune pumnul in gura mediei internationale , dar cauta - ca orice roman neaos, bolnav de sindromul "caprei vecinului" - sa ichida gura mediei romanesti (ca acolo e dusmanu" de clasa...). Acum, cand media internationala ataca pervers, curajosul demnitar... tace chitic la umbra "tarafului". A uitat sa se mai manifeste "patriotic" pentru siguranta si imaginea societatii romanesti...
O lovitura similara a fost data cu succes insa in tara vecina - Ungaria - si orict as vrea sa despart cele doua intentii in media celor doua tari... e greu sa cred in "coincidente" (
http://www.adevarul.ro/financiar/media/Ungaria_a_pus_pumnul_in_gura_jurnalistilor_0_394761083.html ).
Am "produs" la comanda unei justificari "la mishto" o lege a invatamantului scoasa in graba, desi directivele ei tehnice isi vor produce efectul abia peste mai bine de un an, in timp ce efectele politice se vor vedea imediat (si o sa vorbim pe larg, cu alta ocazie, despre asta). Vom vorbi atunci si despre "constitutionalitatea" acestei legi.
Dar acum sa ne oprim la aceste "mishtouri" din media internationala care vizeaza Romania si care ne-au luat din "voleu" din primele zile ale anului.
1. - 5 ianuarie 2011

În Delta Dunării trăiesc mii de cai sălbatici care reprezintă un adevărat pericol pentru plantele protejate de lege. O televiziune franceza a realizat un reportaj despre aceşti cai şi despre planurile pe care le au autorităţile române cu animalele.
După căderea comunismului, scriu reporterii France 24, mulţi români nu şi-au mai putut permite să crească animalele şi s-au văzut nevoiţi să le abandoneze. Aproximativ 4.000 de cai sălbatici aleargă acum liberi în Delta Dunării, iar autorităţile sunt tot mai îngrijorate de pericolul pe care animalele îl reprezintă pentru natura protejată de lege. Reporterii France 24 spun că se ia în calcul chiar şi varianta ca animalele să fie exterminate.

SURSA

http://www.antena3.ro/life-show/media/caii-salbatici-din-delta-dunarii-in-atentia-jurnalistilor-francezi-116192.html

Evident media franceza nu a aflat ca, calul este un animal domesticit care a trait liber si in Delta Dunarii inainte de "venirea comunismului". Evident, media franceza considera ca un animal nobil, precum calul, strica echilibrul ecologic si nu ... vilele, constructiile si pontoanele potentatilor zilei de pretutindeni, salupele puternice care brazdeaza apele poluand si aerul si apa, nu considera braconajul un pericol al ecosistemului dunarean. In viziunea lor doar "caderea comunismului" si romanii care nu se inghesuie sa ucida caii salbatici sunt de vina pentru "distrugerea Deltei Dunarii". Sa le aducem un pic de lecitina in vene amicilor din media franceza aducandu-le aminte ca sunt calare pe o contradictie pt ca, conationala lor Brigite Bardot nu ne lasa sa omoram nici macar haitele de caini care ne sfasie prin orase. Poate le trece astfel si naravul asta de a creiona la gurile Dunarii un popor, o tara plina de salbateci care nu stiu sa aiba grija de natura... pentru ca nu-si omoara caii salbateci. Si tot aici sa le spunem ca au gasit o "motivatie de imagine" slaba pentru a justifica opozitia-SCHENGEN fata de Romania a unei parti a societatii franceze. Poate gasesc ceva mai bun meditand asupra unei vechi zicale romanesti "NU MOR CAII CAND VOR CAINII".
...........................................................
2. - 6 ianuarie 2011

Urmatorul articol mediatic nu putea fi produs de francezi... sunt prea implicati in problema romilor si nu ar fi putut produce asa ceva fara sa-si atinga propria imagine de tara. Dar l-a produs media de peste ocean... dupa bunul obicei practicat si la alegeri, cum se vede si aici - http://neinfrantii.forumactual.net/t45-alegeri-prezidentiale-2009 sau sub forma FLACARII VIOLET discutata aici http://neinfrantii.forumactual.net/t64-intrebri-despre-violeta .
Asa ca, media de peste ocean neputand depasi limitele unui sablon ieftin, dar consacrat, a mai produs ceva asemanator

SURSA
http://www.antena3.ro/life-show/media/associated-press-despre-taxarea-prezicatorilor-cu-vrajitoria-nu-i-de-glumit-in-romania-e-tolerata-chiar-si-de-biserica-116252.html

Agenţia Associated Press a dedicat României una din principalele sale ştiri internaţionale. Subiectul care a atras atenţia agenţiei este decizia guvernului de a taxa veniturile vrăjitoarelor. Reporterii americani au discutat cu două dintre persoanele direct interesate de această decizie. "Cu vrăjitoria nu-i de glumit în România. Superstiţiile vechi de secole sunt tolerate chiar şi de Biserică", scrie Associated Press.
...
De cu totul altă părere este Brăţara Buzea, descrisă de către Associated Press drept "o regină a vrăjitoarelor", care a făcut şi închisoare pentru vrăjile sale, pe vremea lui Ceauşescu. Obligaţia de a plăti impozite a înfuriat-o la culme pe Brăţara, care ameninţă conducerea statului cu puterea licorilor sale magice. „Eu fac şi de bine, şi de rău. Nu mi-e frică de nimeni, nici de preşedintele ţării nu mi-e frică. Că dacă el vrea să se ia de mine, să ne fie cu iertare...”
...
Associated Press nu uită să amintească nici de controversa pe tema "energiilor negative" care ar fi fost folosite în timpul ultimei campanii pentru alegerile prezidenţiale.

Adica, dupa conceptia mediei de peste ocean am fi un popor grobian, cantonat in obiceiurile si practicile unui trecut medieval recunoscut si de biserica (evident, e vb numai de biserica ortodoxa), iar legea, puterea in stat, administratia si tot ce inseamna conceptul unui stat modern este anulat de "puterea vrajitoarelor" din Romania.
Chestia cu asocierea dintre biserica si vrajitoare nu cred ca trebuie sa ne deranjeze - este recunoasterea oficiala si internationala a faptului ca indobitocim copiii in scoli prin introducerea obligatorie a studiului vrajitoriei... pardon, a religiei. Restul in schimb lezeaza si atinge clar imaginea de tara a Romaniei.
Sa le aducem un pic de lecitina in vene iubitilor colegi de la media americana aducandu-le aminte ca la Microsoft - emblema a economiei americane - se vorbeste romana ca a doua limba nu de dragul lui Bill Gates ci datorita importului masiv de inteligenta din ROMANIA. Sa le mai aducem aminte ca inteligenta copiilor nostrii "curatza" aproape toate medaliile la olimpiadele internationale si ca primele 2 premii pe proiecte la NASA - alta emblema de elita a americanilor - au fost luate de romani. Deci nu e cazul sa se faca ca uita cum arata poporul roman, inteligenta romaneasca si Romania, in general, facand un mishto neprofesional pe aceasta tema. Ca trecem printr-o situatie grea, nefasta - e o realitate. Dar blamarea si stigmatizarea romanilor in general... e o eroare regretabila.
In contrapartida si situatia prin care trec americanii poate fi privita la mishto. Bizarele intamplaridin Arkansas si Texas, cu sutele de pasari si miile de pesti morti fara motiv ( http://www.antena3.ro/externe/peste-1-000-de-pasari-moarte-au-cazut-pe-strazile-unei-localitati-americane-116065.html) , pot fi privite prin aceiasi prisma prin care media de peste ocean vede Romania.
Un om serios ar spune ca e vorba de "gripa aviara" - asa cum au facut si autoritatile romanesti cand au gasiu UN singur batlan mort in delta, distrugand apoi cateva zeci de mii de pasari domestice, ca sa se incadreze in "normele de siguranta". Vad insa la tv cum "cercetatorii americani" cauta sub penele pasarilor moarte urmele unor alice trase de vre-un vanator. Mai stii...? Poate gasesc alicele trase de acest "croitorash viteaz" din America care ucide sute de pasari dintr-o lovitura.
Ca om serios m-as apleca mai ales pe varianta multiplicarii situatiei din Germania ("oualele cu dioxina") care dupa ce au afectat productia de oua din acest stat s-a transformat miraculos intr-un nor toxic care a traversat oceanul si a atacat pasarile si pestii din zona.
Dar nuuu... eu sunt un „mishtocar” si de aceea cred ca e vorba tot de "tigancile vrajitoare din Romania". Poate ca reporterii de la Associated Press n-au platit tainul cerut pentru "vrajeala cu reportajul" si „vrajitoarele tiganci” i-au blestemat pe simpaticii jurnalisti cam asa - "SA N-AVETI PARTE DE CIOARA IN ZBOR SI DE PESTI IN APE pana nu spalati rusinea de pe obrazul romanilor "
Si ca bonus "tigancile noastre vrajitoare" o sa le trimita si FLACARA MOV ... care sub efectul Dopller de parcurgere a distantei impotriva rotatiei pamantului se va deplasa spre roshu ... adica din MOV va deveni VERDE, asa cum se vede aici in povestea cu raul verde din Canada - http://observator.a1.ro/extern/Rau-colorat-in-verde-in-Canada_27626.html
Asa ca singura cale a celor de la Associated Press de a scapa de blestem este sa se duca la vre-un preot de-al lor pt „exorcizare” sau sa vina iar in Romania pentru a plati tainul cerut de „vrajitoare”. Si asta grabnic, pentru ca ar fi neplacut sa se intinda aceasta psihoza in randul maselor de peste ocean (...militarilor mai ales ). Va dati seama ce-ar insemna ca psihoza asta a puterii Flamei Mov (...care n-are frica nici de presedinte) sa cuprinda corpul de paza si deservire al „tinichelei magice” ...pardon, al radarului strategic ce va fi instalat in Romania, si cum va sta vajnicul militar cu frica in san ca va vedea Flama Mov in loc de inamicul roshu...
Apocalipsa totala, nu alta !
..........................................................................................................................

3. - 6 ianuarie 2011

Aderarea Romaniei si Bulgariei la Schengen a fost amanata - presa germana

Solicitarea Germaniei şi Franţei de a amâna aderarea la spaţiul Schengen a României şi Bulgariei a avut succes în Ungaria, ţară care deţine până în vară preşedinţia UE, după ce ministrul maghiar de interne Sandor Pinter a anunţat miercuri că procedura va fi amânată pentru ca cele două foste state comuniste să îndeplinească o serie de condiţii suplimentare, relatează agenţia germană de ştiri DPA.

SURSA
http://www.newsmonster.ro/Aderarea-Romaniei-si-Bulgariei-la-Schengen-a-fost-amanata-presa-germana
Filmul evenimentelor

Stirea - petarda de fum - a incendiat imediat societatea romaneasca. Imediat au inceput, pe toate canalele media, acuzatiile, parerile pesimiste si fataliste, regretele si vaietele. Nimic nu mai era bun in Romania, totul era o "ruina", totul era sub "standardele" cerute de UE.
Imi voi rezerva placerea de a puncta mai tarziu momentul interventiei ambasadorului Ungariei la Bucuresti, domnul Oszkár Füzes, care a negat cu tarie stirea din presa germana (DPA) si a reafirmat clar sprijinul Ungariei pentru aderarea Romaniei si Bulgariei la Spatiul Schengen - interventie ce a mai temperat starea de spirit de la Bucuresti.
Efectul acestei stiri DPA la Bucuresti a fost, cum era de asteptat, devastator. Exagerand de dragul exagerarii, stirea incerta de la ora 8.00 ajunsese la 12.00 sa fie deja o certitudine. Interventia domnului Oszkár Füzes, Ambasadorul Ungariei la Bucuresti a mai calmat un pic spiritele (si o sa revin pe final supra acestei declaratii). Dupa o stare de relativa pasivitate pe subiect reeditarea unei declaratii a Presedintelui Basescu - "Imi asum responsabilitatea politica a intarzierii accesului in Schengen" - facuta cu zi inainte la CSM a incendiat iar spiritele.
Au urmat interviuri cu notele de protest ai tuturor responsabililor politici ai opozitiei care cereau demisia Ministrului de Externe si a Presedintelui. Marea problema in acest moment era faptul ca sintagma "imi asum responabilitatea esecului" nu era urmata si de o demisie imediata.
A urmat joi seara celebra declaratie a Presedintelui - socotita prea dura si incendiara "Este incorectă atitudinea celor doi miniştri (francez şi german - n.r.), deocamdată, faţă de România şi nu putem tolera această abordare...
Nu putem tolera, pentru că, dacă acum stăm ca râmele, cum ne recomandă foarte mulţi - staţi, să stăm liniştiti, că sunt marile state ale UE... Da, sunt marile state, dar cei 22 de milioane de români au dreptul la respect
"
Socotita de unii o declaratie nediplomatica, mult prea dura sau de-a dreptul de factura nationalist-ceausista, aceasta declaratie a dat nastere la speculatii ce au culminat cu "certitudinea" ca Romania nu indeplineste conditiile pentru a fi admisa in spatiul Schengen.
"Certitudinea" a venit insa vineri

România nu poate intra în Schengen fără Bulgaria, or raportul de evaluare privind controlul la frontiera Bulgariei cu Turcia este negativ şi din această cauză România şi Bulgaria nu vor fi admise în Schengen în luna martie, aşa cum şi-au propus, a declarat un diplomat european citat de AFP.
"Aderarea în martie este literă moartă", a explicat diplomatul, citat de AFP sub acoperirea anonimatului. "Nu va fi luată nicio decizie, pentru că raportul de evaluare privind controlul la frontiera Bulgariei cu Turcia este negativ. Ori, România nu poate fi admisă fără Bulgaria", a adăugat sursa diplomatică, scrie Le Monde.

Din acest moment canalele media au avut cale libera spre orice speculatie - de la tema demisiei ferme si imediate pana la tema "certitudinilor" venite "pe surse" cu privire la frontul corpului diplomatic european care s-a inchegat pe directia respingerii aderarii Romaniei si Bulgariei la Spatiul Schengen.
Foarte probabil in urmatoarele zile va aparea iar o cauza "romaneasca" a neaderarii, apoi iar una "bulgareasca" ... pana cand acest pim-pong mediatic va creea o tensiune diplomatica intre cele 2 tari. Vom vedea...
- Si pentru ca societatea romaneasca sa fie in culmea agitatiei si nedumeririi, spre seara a aparut "spontan" un anunt pe site-ul Casei Nationale de Asigurari privind impozitarea pensiilor sub 740 lei... inca un anunt "pe surse anonime" privind opozitia mai mulor diplomati eropeni la aderarea Romaniei si Bulgariei ... si "temerea" societatii engleze in fata valului de emigranti ce ar putea invada insula britanica dupa aderarea Romaniei si Bulgariei.

- De remarcat un singur lucru - toate "stirile bomba", toate "certitudinile" vin din partea "eshalonului politic 2", sustinut de o parte a mediei europene.
Par mai degraba teste, interpretari fortzate, incercari ale reactiei societatii romanesti si europene la o eventuala astfel de ipoteza.
Par mai degraba germenii unor zvonuri care incorect tratate pot genera curente de opinie exact pe linia pe care au fost initiate.
Iar reactia noastra, a romanilor, este exact pe directia amplificarii inutile a unui astfel de curent de opinie ! PACAT !

In loc de CONCLUZII

Au aparut opinii cum ca "diplomatia nu se face in forta", ca limbajul administratiei de la Bucuresti nu este adecvat mediului diplomatic si situatiei concrete, ca abordarile directe fac mai mult rau decat bine interesului national - si vom lua aceste opinii ca ipoteza, corecta de altfel in situatii normale.
Numai ca diplomatia este, prin definitie, o discutie elevata in care partenerii isi pun pe masa dovezile "pozitiilor de forta" ale celorlalte segmente ale societatii, evocand, evaluand si hotarand evolutia evenimentelor pe baza pozitiilor castigate prin forta, pe alte fronturi sociale.
Pactul Ribbentrop-Molotov a fost o discutie elevata care a trasat pe harta pozitia de forta existenta in teren, pozitie care a dezmembrat Romania si Europa. O discutie amicala, cu un pahar in fata, care a dus la tragedia si suferinta a milioane de europeni. Diplomatia este intr-adevar o discutie elevata, facuta la presiunea fortelor social-economice ce definesc tendintele mondiale...
Dar acum nu e vorba de o situatie normala.
In Romania nu mai exista forta social-economica capabila sa sustina demersul diplomatic extern al tarii si atunci diplomatia trebuie sa-si asume pozitia orecum dura a abordarii directe a problemlor esentiale ale tarii.
Pe de alta parte, in plan extern este evidenta o noua campanie mediatica antiromaneasca, un "Ménage à trois" - cum se vede din autorii articolelor - si, intamplator sau nu, partial acelasi "Ménage à trois" care se opune si aderarii Romaniei si Bulgariei la Spatiul Schengen. Cine este "calul" si cine "calaretzul" in acest triunghi al iubirii va las pe dvs sa ghiciti.
In loc sa ne ocupam de un raspuns pe masura, in media romaneasca se practica concursul "cine isi pune mai multa cenusa in cap" infierand o relitate punctuala, o exceptie, pana la dimensiunea generalizarii nationale.
In politica romaneasca, in loc sa se caute solutiile pentru problemele tehnice care pot viza neaderarea la Spatiul Schenghen ... se cauta vinovati si vinovatii, se cer demisii si se platesc polite, se aduc acuze si probe jalnice ale acestor acuze, se aude un vesnic scandal - iertata sa-mi fie comparatia - asemanator cu al nobilelor gashte care au salvat Roma acum 2000 de ani.
Nu mai avem oameni politici care sub presiunea unui pericol extern sa se coaguleze sub o singura actiune - sprijinirea interesului national. Sa uite de interesul omului politic, sa uite de interesul partidului politic, sa uite de orgolii, de demagogie si campanie electorala si ...sa se uneasca sub un singur interes alaturi de administratia actuala, indiferent care este aceasta administratie si cat de antipatica este, pentru un singur scop - un pas inainte pentru Romania.
In loc sa se auda o singura dorinta, un singur cor, un singur tzel... de la Bucuresti se aude o harmalaie din care razbate dorinta de a lupta cu PUTEREA (Administratia), de a inlocui PUTEREA (Administratia) si inexplicabile cerinte ale DEMISIEI... Guvernului, Presedintelui, a oricui, numai sa demisioneze cineva.
S-a gandit cineva ca de fapt DEMISIA inseamna criza politica prelungita pe cel putin 1 luna, urmata de perioade lungi de campanie si tururi de scrutin electoral, dupa care urmeaza o alta perioada de validare si recunoastere a noii organizari a Administratiei de la Bucuresti, si abia apoi recastigarea increderii internationale si reexaminarea aderarii la Spatiul Schenghen - ceea ce inseamna amanarea cu cel putin un an a acestui deziderat ?
S-a gandit cineva ca exact cei care cer acest lucru joaca pe "cartea" neadmiterii Romaniei in Spatiul Schengen ?

Ca o paranteza, pe de alta parte, in forurile Europene nu mai avem destui oameni politici de calibrul lui Adrian Paunescu, de exemplu. Am stiut sa-i marginalizam si sa-i scoatem din jocul politic pe acesti titani, i-am considerat ceausisti, comunisti, depasiti de timpul in care traim. Mai grav este ca exact din partea fortelor politice care l-au marginalizat pe maestrul Adrian Paunescu vin cele mai acide acuze la adresa Administratiei de la Bucuresti si implicit a Romaniei.
Am stiut in schimb sa promovam oameni de tipul Gigi Becali. Departe de mine gandul de a pune sub semnul intrebarii loialitatea si patriotismul domnului Becali. Dar domnia sa nu va avea nu va avea niciodata bagajul de cunostinte, cultura si forta sa raspunda spontan, argumentat, documentat pana la nivel de amanunt, in discutiile care se incing in diplomatia Parlamentului European pe subiectul "ROMANIA". Va astepta mereu "un semn de la Bucuresti" si va interveni episodic dupa ce discutia s-a incheiat. Si ca domnia sa sunt multi in Parlamentul European.
............................

Voi incheia cu declaratia unui diplomat si politician de calibru, care prin profesionalismul sau ireprosabil ne atrage atentia subtil ca reactia de la Bucuresti va influienta nu numai soarta Romaniei, dar si a Ungariei, si Bulgariei... si ca pe umerii nostrii sta o responsabilitate imensa pe care o tratam cu o superficialitate sublima, copilareasca.

"Eu cred că la nivelul experţilor din ianuarie sau din februarie toată lumea va vedea că România este gata să adere la Spaţiul Schengen. (...) Dacă este vorba de probleme tehnice, eu cred că România este gata. Dacă este vorba de aşa-zisele probleme politice, eu cred că acest lucru nu are legătură cu condiţiile tehnice. Dacă condiţiile tehnice sunt îndeplinite, România trebuie să fie în zona Schengen în martie"...
"Imaginea si reputatia României trebuie să fie îmbunătăţite. Dacă România are nevoie de acest lucru, noi va sprijinim."

Ambasadorul Ungariei la Bucuresti
domnul Füzes Oszkár

Declaratie politica pentru care trebuie sa-i multumim.
Despre indicii, dovezi, conditii, probleme tehnice si solutii care tin de aderarea Romaniei si Bulgariei la Spatiul Schengen - care trebuie sa fie... si va fi in martie 2011 - vom mai vorbi curand. Foarte curand.

Mesaj   Continut sponsorizat

Acum este: Dum Dec 17, 2017 12:00 pm