NEINFRANTII

- legenda continua

Despre IPAD, IPhone, Book reader, etc.

Distribuiţi
horia

Data de inscriere : 14/11/2009

Despre IPAD, IPhone, Book reader, etc.

Mesaj  horia la data de Vin Iun 04, 2010 8:23 pm

Asa cum poate ati aflat de pe la stiri s-a lansat tableta ipad
iata o prezentare cit de cit oficiala....
http://www.youtube.com/watch?v=a7amdkwhIzU&NR=1

la ei (in state) cam $500 ... la noi intre 2400 si 3400 ron ca asa e la noi... obrazul subtire ...

Parerea mea ?
E o tehnoligie de viitor ... dar nu prea de prezent...
Evident ca viitorul e al ecranului tactil ... dar cum arata ipad acum ... cu maxim 64G
fara camera ... fara microfon... fara gps...si chiar
FARA USB !!!
as zice sa lasam marul sa se mai coaca oleaca ...

voi ce ziceti ?
horia

Data de inscriere : 14/11/2009

Re: Despre IPAD, IPhone, Book reader, etc.

Mesaj  horia la data de Mier Oct 13, 2010 7:45 am

Dupa cum vad nu prea zice nimeni nimic despre asta
Am sa incerc sa aduc in discutie alt aparat, ebook reader-ul
Mai exact modelul Iriver story (made in china)
L-am cumparat in vara asta de la un magazin germanos cu 700 ron
Nu mai pun aici linkuri, e suficienta o cautare dupa "Iriver story" si poti gasi toate detaliile.
Ceea ce vreau sa mai spun este legat de tehnologia ecranului e-ink,
tehnologie diferita de tot ce se folosete la alte aparate.
Fiind o tehnologie relativ noua are multe neajunsuri cum ar fi rata de refresh enorm de mare, nu permite culori ci doar alb negru...
dar punctul ei tare este ca ecranul nu are lumina proprie, ceea ce face sa nu oboseasca ochii mai mult decit citirea unei foi tiparite, necesita lumina exterioara... si tot ca punct tare se vede perfect la soare unde alte ecrane palesc.
Initial aparatul era produs doar de sony si phillips iar ca pret rivaliza cu un laptop performant, apoi a fost preluat de amazon kindle la pret acceptabil dar nu putea citi decit carti cumparate de la amazon.
Si iata ca acum a intrat pe mina chinezilor la pret acceptabil si fara nicio restrictie in privinta fisierelor. Poate citi PDF, EPUB si fara anumite facilitati vede fisiere DOC si PPS
In privinta reatei slabe de refresh nu deranjeaza pentru ca se face doar la schimbarea paginii in rest ecranul ramine impresionat si nici nu mai consuma curent pt afisare.
Bateria tine enorm ... mii de pagini de lectura
Capacitatea de stocare 2G intern si 2G pe cartela SD cu care se cumpara, dar slotul accepta catela de 32G
Alte facilitati...
- aparatul retine la fiecare carte inceputa pagina la care s-a ajuns cu lectura,
- caracterele se pot mari si sau micsora dupa cum te tin ochii.
- mai permite si redarea fisierelor mp3 la casti sau pe difuzor propriu, redarea merge simultan cu cititul, dar muzica consuma bateria mult mai repede decit cititul.
Ce poate fi mai placut decit o lectura cu ceva muzica in fundal Smile
- avind tastatura proprie permite cautarea unor cuvinte in text
- se pot memora mai multe semne de carte chiar in cadrul aceluiasi fisier (pt a retine locul unor citate sau idei)

Daca mai doriti alte detalii... cu placere !

Acum este: Joi Oct 19, 2017 5:26 am