NEINFRANTII

- legenda continua

ROSIA MONTANA - ce putem face pentru a o salva in mod real?

Distribuiţi
Minnie

Data de inscriere : 30/10/2009
07062010

ROSIA MONTANA - ce putem face pentru a o salva in mod real?

Mesaj  Minnie

Va supun atentiei marturia unui om care a vizitat recent Rosia Montana. Impreuna cu acest material, va lansez si intrebarea: noi ce putem face pentru a salva in mod real Rosia Montana?

Raul Muresan a scris:
Dragi colegi,

Am promis sa revin cu informatii referitor la Rosia Montana. Am fost ieri acolo si am ramas foarte impresionat de ce am vazut. Pozele le-am pus pe net la:

http://picasaweb.google.com/rosiamontana.apuseni

Acum cateva impresii. Initial am decis sa merg sa vizitez singur locurile si sa fac poze, pentru a-mi forma o opinie "unbiased" asupra situatiei din teren. Ce am gasit:

1. Un orasel superb, incredibil de frumos, intr-o zona pitoreasca a Apusenilor. Nu stiam ca asa ceva exista in Romania si pot spune cu mana pe inima ca din punct de vedere turistic zona ar putea fi o adevarata "mina de aur". In Rosia, exploatarea aurului la scara mica a adus in ultimii 2-300 de ani oameni din toate culturile: romani, unguri, germani, greci, italieni, etc... Vezi asta rapid daca mergi si te uiti la numele inscrise pe pietrele funerare (Gruber, Beretsky,... ) sau daca citesti numele strazilor (Strada Berk,...).

2. Arhitectura caselor e incredibila. Iti da un aer de orasel sasesc, imbinat cu elemente coloniale englezesti, cu arhitectura de tip italian, cu influente austro-ungare, etc. E absolut unic. Am umblat in 20 de tari, dar asa ceva nu am vazut. Din pacate, casele sunt in majoritate goale. RMGC le-a cumparat de la oameni dupa care le-a lasat, intentionat, sa se degradeze. Daca va uitati in poze, veti vedea ca multe case nu au geamuri sau ca geamurile sunt acoperite cu placaj. Atentie, sticla nu a fost sparta! A fost scoasa intentionat dupa achizitionarea caselor, pentru ca acestea sa se prabuseasca. Multe s-au si surpat (vedeti destule in poze). Dupa ce ministerul culturii a declarat casele monument (vedeti punctele maro marcate care apar in unele poze), RMGC a fost obligat sa le conserve. Asa ca au pus placaje la geamuri. Halal conservare.

3. Atmosfera din oras e foarte interesanta. Am ajuns chiar in timpul unui festival de muzica populara organizat de Consiliul Judetean. Ce se poate observa insa: exista o atmosfera foarte tensionata in centru. RMGC a cumparat cam toate casele. Intr-una din ele este sediul lor, unde impart pliante, si incearca sa te convinga de viabilitatea proiectului. Pe cealalta parte este un ONG numit Pro Dreptatea, care are un mic muzeu unde intri gratuit. In prima camera vezi poze cu vechea Rosia Montana, cu mineri, etc, iar in camera a doua sunt prezentate imagini din Noua Zeelanda si Australia (unde esti tu Frank Timis?) cu minierit "modern si performant". Asociatia Pro Dreptatea se declara independenta, dar in realitate sunt un ONG parazit platit de RMGC. Ei, Fundatia Culturala Rosia Montana si RMGC au 3 case chiar in centru, singurele renovate, unde se vede clar ca s-au bagat bani foarte multi. Mai este un muzeu al minieritului facut de RMGC, unde iarasi ti se dau pliante si ai ocazia sa vezi pe televizoare si sa auzi in boxe cat de bun e proiectul pentru Romania. Manipulare din nou. Deci sa recapitulez, singurele case renovate si puse la punct ca in Elvetia sunt cele 4, ale ONG-urilor parazit si sediul RMGC si "muzeul". Mentionez ca Muzeul Minieritului e la 3 km mai jos, nu in centrul vechi.

Dupa ce m-am perindat prin oras, m-am intalnit cu Eugen David, presedintele Asociatiei Alburnus Maior si principalul opozant al proiectului. Discutia cu el o rezum la urmatoarele aspecte mari:

1. Zona NU e poluata, asa cum se prezinta in reclamele de dezinformare ale RMGC! Vedeti in poze izvoare curate si apele care vin de pe versanti. Poti bea linistit apa. Nici vorba de ape poluate. Singurul loc unde apare apa rosiatica e pe valea Rosiei, mai jos de cariera. Apa vine in principal din galeriile medievale (nu si din cele romane!) din masivul Carnic, care au fost inundate fiind construite prost. In timpul forajelor, RMGC a strapuns aceste galerii, de unde si apa poluata care aduna apa de ploaie infiltrata in subteran si o dreneaza in vale. Ecologizarea acelui PUNCT (atentie, e o zona f f mica de unde vin aceste ape) se poate face cu "bani marunti", ar fi o nimica toata pentru statul Roman. Spun inca odata: zona NU e poluata. De fapt e o zona de un pitoresc formidabil, de o frumusete iesita din comun. Viata clocoteste in fiecare coltisor.

2. In reclama RMGC e filmata doar portiunea descopertata din masivul Carnic, portiune care era impadurita inainte sa vina compania. In timpul forajelor, au realizat niste serpentine pe munte in sus, ca sa urce echipamentele de forare la mare adancime. Ei si nu altii au creat coltisorul de peisaj selenar de la Rosia. De fapt, zona (cam 99%) din ceea ce vezi imprejur, este acoperita de vegetatie din abundenta si e superba. Nici vorba de imaginea prezentata de RMGC la televizor.

3. Au plecat majoritatea familiilor din zona, dar au ramas cam 80-100 care nu vor sa plece nici in ruptul capului. Acestia care au ramas sunt puternic impotriva proiectului RMGC. In ultimii 10 ani, RMGC impreuna cu autoritatile locale au creat un adevarat genocid impotriva locuitorilor Rosiei. Nu se mai acorda autorizatii pentru nimic. Oamenii au incercat sa isi faca pensiuni, ferme de vaci, sa isi deschida mici afaceri. Au fost opriti la fiecare pas de RMGC si de autoritatile statului care efectiv lucreaza impotriva oamenilor de acolo. Practic, RMGC a dus o campanie sustinuta de demolare a zonei iar acum vin cu argumente de genul: dezvoltarea zonei, locuri de munca, etc. Daca va fi atat de extraordinar si de prosper, atunci de ce au cumparat casele oamenilor si i-au pus pe drumuri? De ce sa nu ramana sa munceasca la RMGC? Apropo, joburile sezoniere, de exemplu la descarcarile arheologice, erau conditionate de acordul de a-ti vinde casa Smile

4. Din punct de vedere al laturii umane, Rosia Montana este o tragedie. Foarte multi care si-au vandut casele au facut-o sub presiunea copiilor, care aveau nevoie de bani. Drama a aparut atunci cand chiar au trebuit sa isi stranga lucrurile si sa plece. Multi batrani au murit de suparare, altii au facut atac cerebral chiar cand au fost scosi din case. Altii regreta acum profund ca si-au vandut casele, fiind stramutati la oras unde duc un stil de viata care nu li se potriveste si unde costurile de trai sunt mult mai mari. Oamenii au ajuns paradoxal mult mai saraci. Multi si-au cam terminat banii si ar dori acum sa se intoarca la Rosia. Nu e clar cum ar putea sa isi mai recupereze casele.

5. Lacul de cianura e o amenintare foarte mare pentru noi toti. Conform Academiei Romane, la 26 de grade se evapora impreuna cu apa si cianura. In lacul de decantare ar urma sa fie depozitata o cantitate imensa de cianura. Concentratia nu e relevanta deoarece aceasta depinde de cantitatea de apa din lac. Dupa inchiderea exploatarii, cine va monitoriza apa din lac pentru urmatoarele sute de ani? Dar pe langa acest lucru, norii cu acid cianhidric vor imprastia cianura in toata Transilvania pentru multe zeci de ani de-acum incolo. Practic, nu conteaza ca locuiti la Cluj, Alba, Oradea sau chiar Deva. Veti fi afectati direct de cianura transportata prin atmosfera. Asta spune Eugen David. Mi-a mai spus si ca RMGC refuza sa impermeabilizeze lacul de decantare si ca acestia sustin ca roca este deja impermeabila. Conform experientei sale de minierit la Rosia Poieni si expertizei de inginer minier, d-l David mi-a spus ca nici vorba. Roca din zona este extrem de permeabila.. .

6. Exista o blocada majora in presa. RMGC a cumparat de-a lungul anilor colaborarea tuturor trusturilor mari de presa. Din acest motiv, orice incercare de a spune adevarul este omorata in fasa. De altfel, am sesizat si eu acest lucru. M-a mirat ca comunicatul Ad Astra nu a avut ecou deloc in presa. Am trimis comunicatul nostru si pe Mediafax care aparent a refuzat sa il publice.

In fine, Eugen David mi s-a parut o persoana foarte rationala, de o inteligenta iesita din comun. Nu ma asteptam. Este foarte pertinent in ceea ce spune si foarte atent sa nu derapeze in ridicol. Traieste ca un taran simplu, creste vaci, are o gospodarie frumoasa, desi destul de saraca. Este de profesie inginer minier.

Mai sunt inca multe detalii, pe care nu am spatiul si timpul necesar sa le scriu aici. Ce va indemn este sa vizitati Rosia Montana si sa va convingeti singuri. Eu voi demara o campanie de presa in care voi incerca sa scriu un serial despre Rosia Montana, pe toate aspectele: mediu, economie, dimensiunea umana, patrimoniu, etc. Cei care doresc sa ma ajute sunt bineveniti. As putea beneficia in special de sprijin pentru a gasi oameni in presa dispusi sa ajute si sa treaca peste blocada mediatica.
Distribuie acest articol pe: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Mesaj la data de Mar Dec 20, 2011 4:35 pm  horia

Mă uit cu nedumerire cum, de câteva luni, pe toate canalele media se desfăşoară o campanie susţinută a celor de la Roşia Montana Gold Corporation. Văd cum RMGC distribuie cu generozitate bugete imense în, practic, toată presa. Este o lecţie pe care o primim şi care ne demonstrează cum poate fi sugrumată informarea corectă deoarece este bine cunoscut că nu poţi ataca un client care desfăşoară o campanie publicitară prin intermediul tău(cel puţin aşa ştiu eu că funcţionează lucrurile în presă). Unde sunt show-urile TV în care analiştii demonstrau dezastrul ecologic care va rezulta în urma exploatării de-acolo? Vrajă! Probabil au fost folosite doar ca mijloc de creştere a preţului sau a dimensiunii pachetului publicitar. Unde sunt ziarele care publicau reportaje de la faţa locului? Duse! În locul reportajelor avem reclame generoase.
Să discutăm acum despre moralitatea mesajului campaniei, cum că oamenii ăia nu vor decât să muncească. Să ne înţelegem bine: faptul că nu ai unde munci nu-ţi dă dreptul să faci orice. Hai să ne întrebăm logic: în cazul în care n-am unde munci am dreptul să-mi închiriez casa unora care vor să testeze o bombă atomică? Evident nu! Munţii ăia nu sunt nici ai lu' tanti care se plânge că nu mai are bani de concedii, nici ai moşului care încearcă să mă facă vinovat pe mine că nu sunt locuri de muncă, nici ai puştanului şi nici ai lu' nenea ăla care-mi spune că acolo vremea e naşpa, agricultură nu se poate face, iar turism, ce să vezi?, nimic! Faptul că n-ai unde munci nu-ţi dă dreptul să produci modificări ale reliefului, să distrugi situri arheologice sau să produci distrugeri iremediabile asupra mediului. Nu poţi face asta pentru că nu e moral! Mai mult, lumea asta nu e numai a ta, mai sunt mulţi alţii care vor veni după tine şi care au dreptul să beneficieze de un mediu cât mai curat. Nimeni nu-ţi dă voie ţie să faci praf o zonă doar pentru că n-ai unde munci! Dacă nu mă credeţi mergeţi la Rio Tinto în Spania ca să vedeţi ce-a însemnat o exploatare nebună şi ce-a rămas în urma sa. Şi, mai mult, veţi vedea comunităţi întregi care suferă de pe urma"beneficiilor" aduse de oamenii din trecut care, probabil, şi ei nu voiau nimic altceva decât să muncească.
În final nu-mi mai rămâne nimic de făcut decât să vorbesc despre oamenii locului cărora li s-a pus pumnul în gură. Ştiţi că e un nene în publicitatea RMGC care spune doct că solul de-acolo nu e bun de nimic. Aşa o fi, însă nu înţeleg de ce oameni precum Eugen David se încăpăţânează să rămână acolo şi să trăiască din agricultură. Şi nu este singurul care se opune unei corporaţii care, nu-i aşa, nu-i vrea decât binele! Puteţi citi mai multe despre Eugen într-un reportaj publicat pe site-ul Pulitzer Center sau pe site-ul Asociaţiei Alburnus Maior. Există şi o altă Roşia Montana, total diferită de cea prezentată în clipurile publicitare ale "binefăcătorilor săi" de peste Ocean. Şi acea Roşia Montană nu vrea decât să fie salvată!

Luat de aici:
http://trenduri.blogspot.com/2011/12/oamenii-de-pe-strada-mea-nu-vor-decat.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+TrenduriEconomice+%28Trenduri+economice%29&m=1

Mesaj la data de Mar Dec 20, 2011 4:37 pm  horia

http://www.formula-as.ro/2009/873/spectator-38/mircea-toma-la-rosia-montana-se-vinde-de-fapt-romania-11225

Cititorii romani de ziare si telespectatorii au observat, probabil, ca, din momentul in care primele reclame ale companiei Gold Corporation de la Rosia Montana (RMGC) au aparut pe ecrane sau in paginile tiparite, asupra proiectului din Apuseni s-a lasat linistea. Cu cateva remarcabile exceptii, nimeni nu mai publica reportaje sau comentarii veridice pe aceasta tema, nici un opozant al companiei nu mai este citat, nici o opinie critica nu-si mai afla locul in media autohtona. Foamea de bani este crancena in mass-media romaneasca, mai ales in vreme de criza, si propagandistii RMGC stiu acest lucru. Valorile de patrimoniu, peisajul mirific, viata
dramatica a localnicilor de la Rosia, galeriile daco-romane unice in Europa, sentintele judecatoresti definitive, ce se doreste a fi ignorate, pericolul cianurilor - toate acestea inceteaza, subit, de a-i mai interesa pe jurnalisti. Patronii lor au nevoie de bani si adevarul e legat cu banda neagra pe ochi. Din fericire, nu chiar toti ziaristii sunt marfa de cumparat: dovada, invitatul nostru de astazi, MIRCEA TOMA, personalitate de varf a jurnalismului romanesc.

Mesaj   Continut sponsorizat

Acum este: Dum Dec 17, 2017 12:00 pm